Přeskočit na obsah

Šanta jako kočičí tráva: Tak trochu jiná hračka pro kočky

Každý chovatel jistě potvrdí, že kočka miluje hry a hračky všeho druhu. Každá kočka přitom upřednostňuje jinou formu zábavy. Jedna ráda honí peříčka na udici, druhá s chutí běhá za míčky, další se vyžívá ve všem, co šustí. Některé kočky milují své skrýše a tunely, další nedají dopustit na parapet a okno jako svou hlavní pozorovací stanici. Spolehnutí je ve většině případů na krabice, i ty nejmenší jsou pro kočky velká zábava. Jako zábava a hračka pro kočky slouží i kočičí tráva, šanta i jiné rostliny pro kočky. Na rozdíl od jiných, na této si můžou i pochutnat. Ovšem není tráva jako tráva…

FOTOGALERIE: Kočičí tráva šanta kočičí. Jak působí na kočky?

Není tráva jako tráva

Může jít o klasickou zelenou trávu, kterou kočky okusují kvůli trávení, ale může jít také o aromatickou kočičí trávu, která kočky dokáže ovlivnit náladu a rozpoložení kočky. Kočičí tráva umí kočky povzbudit až omámit, ale také zklidnit. Řeč je o bylince s názvem šanta kočičí (lat. Nepeta cataria). Ta se jednoduše označuje jako kočičí tráva, ačkoliv se pod tímto označením mohou skrývat i naprosto odlišné rostliny. Šantě se přezdívá i kočičí máta.

Jako kočičí tráva se označuje také papyrus – šáchor (lat. Cyperus zumula), ožanka kočičí (lat. Teucrium marum), kalísie voňavá (lat. Callisia repens), tzv. Gooliwoog (lat. Basket Plant), příp. kozlík lékařský (lat. Valeriana officinalis) aj.

Šanta: Léčivka pro zklidnění

Šanta kočičí, Nepeta cataria, má své místo v lidovém léčitelství, kdy pomáhá proti stresu a nervovému vyčerpání. Má mírně sedativní účinky, podporuje klidný spánek, zmírňuje menstruační bolesti. Pomáhá proti nadýmání, je prospěšná pro zdravé zažívání. Ulevuje při chřipce a nachlazení.

Jako aromatická bylinka poslouží i v kuchyni, dochutí nejrůznější saláty, polévky, omáčky a slané koláče. Zapadne všude tam, kde se hodí jarní bylinky, ale báječně se snoubí i s letními recepty. Ač stojí v pozadí za známějšími a užívanějšími bylinkami, jistě stojí v kuchyni za vyzkoušení. Její vůně je nenapodobitelná.

Účinky na kočky

Na kočky nepeta působí různě. Jsou kočky, které vůně kočičí trávy nechává v klidu. Dalším ten klid šanta způsobuje. Jsou však i kočky, pro které je šanta lákavější než cokoliv jiného, proto se rostlina označuje také jako kočičí kokain. Její účinky se dají srovnat s účinky konopí. Kočky se pak v šantě válejí a dovádějí v ní na tisíc způsobů. Zkoušejí ji okusovat, ale s okusováním kočičí trávy na trávení a očistu zažívacího ústrojí to nemá nic společného. K tomuto účelu slouží zpravidla různé druhy obilí, zelený ječmen, pšenice, ale také zmiňovaný šáchor nebo kalísie.

Šanta pro kočky proti stresu

Někdy jsou kočky pod vlivem šanty jako omámené, příjemný kočičí požitek může mít podobu i relaxace a spánku. Přitom šanta tzv. kočičí máta není pro kočky nijak nebezpečná, není ani návyková. Jako nízký keřík ji lze pěstovat na zahrádce, jako suchomilnou bylinku v květináči podobně jako třeba levanduli, se kterou má společnou barvu květů a podobné léčivé účinky.

Účinky šanty na kočky využívají i různé hračky se šantou kočičí, také polštářky se šantou nebo spreje pro zklidnění kočky. Zpravidla se v nich šanta označuje jako catnip. Užívají se proti stresu kočky nebo tam, kam chceme kočku přilákat, třeba na nové škrabadlo, odpočívadlo nebo pelíšek. Šanta, catnip, může udělat i starší hračku pro kočky znovu lákavou jako novou

Kočka a kočičí tráva

Foto: Kočka a kočičí tráva, zdroj: Pixabay.com

Šanta jako kočičí tráva: Tak trochu jiná hračka pro kočky

O článku, zdroje a další informace

Šanta jako kočičí tráva: Tak trochu jiná hračka pro kočky

,

Kočka miluje hry a hračky všeho druhu. Jedna ráda honí peříčka na udici, druhá s chutí běhá za míčky. Některé kočky milují své skrýše a tunely, další nedají dopustit na pozorování ptáčků za oknem. Spolehnutí je na krabice. Jako zábava a hračka pro kočky slouží i kočičí tráva, šanta i jiné rostliny pro kočky. Na rozdíl od jiných, na této si můžou i pochutnat. Ovšem není tráva jako tráva…

Internet: Spektrumzdraví.cz, Shelma.eu, Modrýkocour.cz, ukocouradoma.cz, iFauna.cz, Deník.cz, Rozhlas.cz

Literatura

  1. Říhová, M.: Chov koček. Praha: Grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
  2. Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0
Birma posvátná kočka

Mohl by vás zajímat také další článek o kočkách:

Posvátná kočka

Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *