Žil před více než dvěma tisíci lety, a přece má stále co říct i dnes. Jeho filosofie hlásá střídmost. Právě ze Sókrata vychází kynismus jako filosofie střídmosti, ale i moderní minimalismus jako jeden z nejvýraznějších trendů dneška. Sókratés je vzorem tzv. helénských ctností. Zakládal na morálních hodnotách a pravdomluvnosti. Nezanechal však žádné písemné dílo, takže se můžeme jen dohadovat, jaká pravda byla vyřčena skutečně z úst Sókrata a jaká náleží ústům jeho četných následovníků.
FOTOGALERIE: Citáty pro lepší den
Sokratovský problém
Sókratés, 469(470) – 399 př. n. l., rodák z Athén, je jedním z nejvýznamnějších filosofů a myslitelů lidské historie, a to i přesto, že po sobě nezanechal žádné písemné záznamy. V tom je tzv. sokratovský problém. Většina toho, co o Sókratovi víme, pochází z díla jeho žáků, zejména Xenofóna nebo Platóna.
Xenofón i Platón popisují systematicky vedený dialog jako hlavní sokratovskou metodu poznání a způsob hledání pravdy. Platón sám tvrdil, že jen jen tlumočníkem myšlenek svého učitele, ačkoliv je dále rozvinul. Xenofón v díle Vzpomínky na Sókrata filosofa staví do role praktického muže, který si umí poradit v každé životní situaci. Jako inspirace pro život slouží i Sokratovy citáty.
Sókratés: Citáty

- Vím, že nic nevím.
- Kdo chce hýbat světem, ať nejprve hýbe sám sebou.
- Lepší je udělat málo věcí dobře než hodně věcí špatně.
- Není nemoc milovat, ale nemilovat.
- Nežijeme, abychom jedli, ale jíme, abychom žili.
- Lidský život není nic jiného, než řetěz zmeškaných příležitostí.
- Na světě je tolik věcí, které nepotřebuji!
- Poznání je neskonale cennější než všechny požitky světa.
- Existuje jen jedno dobro, a to je vědění. Existuje jen jedno zlo, a to je nevědomost.
- Radost musíme čerpat ne z jiných, ale ze sebe.
- Ten, kdo ví, co je správné, také správně činí.
- Nyní je čas – pro mě, abych zemřel, a pro vás, abyste žili. Pouze Bůh ví, kdo z nás je na tom lépe.
Sókratés, starořecký filosof, 470 – 399 př. n. l.
Co je štěstí?
Sókratés je označován za prvního filosofa, který se zabýval otázkou, co je štěstí. Pátral po tom, z čeho pocity štěstí vychází a snažil se o definování základních životních hodnot. Ctnost a mravnost jsou dle filosofa podmíněné věděním, které je zdrojem síly k tomu, aby člověk dělal to, co je dobré. Jak říká citát: „Ten, kdo ví, co je správné, také správně činí.“
K rozpoznání toho, co je správné, a co ne, pomáhá člověku jeho vnitřní hlas. Sókratés ho vnímá jako hlas boha, který nazval „daimonión“.
„Vím, že nic nevím.“
I Sókratés, který vyzdvihoval pravdomluvnost, však o pravdě pochyboval. Právě pochybnosti měly být zdrojem poznání, které začíná v přijetí toho, že člověk nic neví. „Vím, že nic nevím.“ I v tom je minimalistická skromnost. Sókratés je ztělesněním skromnosti a také moudrosti, která je podmíněna právě tím, že člověk přijme vlastní nevědomost. Současně vybízí v akci, např. citátem:
„Kdo chce hýbat světem, ať nejprve pohne sám sebou.“

Foto: Sókratés, zdroj: Pixabay.com
Sókratés: Citáty plné moudrosti
O článku, zdroje a další informace
Sókratés: Citáty plné moudrosti
Žil před více než dvěma tisíci lety, a přece má stále co říct i dnes. Jeho citáty jsou stále živé. Sókratés je vzorem tzv. helénských ctností. Zakládal na morálních hodnotách a pravdomluvnosti. Jeho filosofie hlásá střídmost. Právě ze Sókrata vychází kynismus jako filosofie střídmosti, ale i moderní minimalismus.
Internet: Internet Encyclopedia of Philosophy: Sókratés; Antika.avonet.cz: Malé Sokratovské školy, Antickýsvět.cz; Citáty.net
Literatura
- Hlavinka, P.: Dějiny filosofie. Praha: Triton, 2022. ISBN: 978-80-7684-013-3
- Hadot, P.: Co je antická filosofie. Praha: Vyšehrad, 2017. ISBN: 978-80-7429-680-2
- Paprotny, T.: Stručné dějiny antické filosofie. Praha: Portál, 2005. ISBN: 80-7178-900-3
Rady pro radost
V zajetí mamonu, uzavřeni ve svých krabičkách konzumu, zmateni ve světě virtuálním, unaveni z neustálých začátků a konců, se toužíme vzdát své touhy, touhy po výhře. Už se těch krysích závodů nechceme ani účastnit. Jde to vůbec?
Jde to! Jsme tu, abychom byli šťastní a spokojení, třeba jako kočky. Právě kočky, celá příroda a vesmír nám jsou inspirací, nabízejí rady pro radost. Jako lidstvo máme k dispozici tisícileté poznání filosofie, které spolehlivě překonává každodennost a nabízí hlubokou moudrost.
„Lepší je udělat málo věcí dobře než hodně věcí špatně.“ (Sókratés)
A jsou tu také tradice, osvědčená moudrost našich předků přetavená v méně běžné i běžné rituály, nezřídka v doprovodu magie, vždy založené na přírodních zákonitostech.
Zaměřte se na to podstatné, vpusťte do života minimalismus a naopak opusťte to, co vás zatěžuje. Přijměte věci, tak jak jsou. Neměňte co, co nemůžete změnit. Vezměte život do vlastních rukou. Soustřeďte se na přítomnost, na dobro a dobré zprávy. Jsou tu!
Nevídaný úspěch: Vůbec poprvé se v Zoo Ostrava rozmnožili zelení hadi. Háďata jsou však zatím žlutá
Osada ožívá. ČT vysílá oblíbený chatařský seriál a láká na jeho pokračování. Objeví se nové osazenstvo
Supergigantická hvězda se rozjasňuje. Kdyby rudý obr vybuchl, exploze by na denní oblohu přidala další „slunce“
Kolem Olomouce pobíhá pštros. Nebezpečí lidem nehrozí, odchyt tedy není v plánu
Nejtěžší žijící organismus světa vydává zvláštní zvuky. Lesu nyní důkladně naslouchají i vědci
Dobrovolníci tráví 60 dnů v posteli: Za účast ve výzkumu pro astronauty dostanou řádně zaplaceno. Úplná „válenda“ to však není
