Přeskočit na obsah

Šáchor: Tráva pro kočky i designová pokojovka

Mnoho běžných druhů pokojových rostlin je pro kočky jedovatých. Na druhé straně existuje i taková zeleň, které v kočičí domácnosti udělá nejenom parádu, ale i velkou službu. Vévodí jim tzv. papyrus, šáchor střídavolistý, lat. Cyperus zumula. Nenáročná vlhkomilná pokojovka původem z Madagaskaru zaujme jemnou exotickou krásou svěže zelených listů, jak dvounohé, tak čtyřnohé obyvatele bytu.

FOTOGALERIE: Kočičí tráva šáchor střídavolistý. O co jde?

Zelená hračka pro kočky

Kočka je ryzí masožravec, šelma a lovec, která i jako domácí mazlíček stále bude hledat nějaké to povyražení. Kořist v bytě jen těžko najde, ale měla by tam najít různé hračky, prolézačky, škrabadla a skrýše, které ji nabídnou skoro takové vyžití jako skutečný lov. Zábava pro kočky má mnoho podob, tráva pro kočky je však ještě víc.

Pomocník pro zdravé trávení

Na rozdíl od jiných hraček si totiž kočka, ač ryzí masožravec, na zeleni pochutná. A co víc, kočičí tráva je prospěšná i pro zdravé trávení domácí šelmičky. Pomáhá předcházet vzniku bezoárů, smotků chlupů, které se mohou kvůli důkladným hygienickým rituálům kočce usazovat v žaludku a působit nepříjemné potíže.

Pokojovka, která je doma u protinožců

Šáchor střídavolistý (Cyperus zumula) se sice někdy označuje jako papyrus, tato rostlina však nepochází z Afriky jako Cyperus Papyrus, ze které staří Egypťané vyráběli papír. Je doma na Madagaskaru, kde roste podél vodních toků a tůní, podobně jako v Česku roste rákos. Protože pochází z teplých krajin, nesnese Cyperus zumula mrazivé teploty. U nás se proto pěstuje jako pokojová rostlina, v kočičích domácnostech jako tráva pro kočky.

Šáchor má dlouhé trávovité listy, které připomínají listy palmy. Na vrcholcích stéblovitých stonků vytváří zajímavé hvězdice, které rostlině dávají exotický vzhled. Nutno podotknout, že tam, kde jsou kočky, dekorativní vzhled rostliny dlouho nevydrží. Rozhodně je však lepší, když si kočka pochutná na šáchoru, než kdyby se měla pustit do některé z jedovatých pokojových rostlin. A že jich je.

Šáchor: Tráva pro kočky i designová pokojovka

Foto: Šáchor: Tráva pro kočky i designová pokojovka, zdroj: Pixabay.com

Šáchor: Tráva pro kočky i designová pokojovka

O článku, zdroje a další informace

Šáchor: Tráva pro kočky i designová pokojovka

,

Kočka miluje hry a hračky všeho druhu. Jedna ráda honí peříčka na udici, druhá s chutí bExistují rostliny, které v kočičí domácnosti udělají nejen parádu, ale i velkou službu. Vévodí jim tzv. papyrus, šáchor střídavolistý, lat. Cyperus zumula. Nenáročná vlhkomilná pokojovka původem z Madagaskaru zaujme jemnou exotickou krásou nejen kočky.

Internet: Spektrumzdraví.cz, uKocouradoma.cz, iFauna.cz, Českéstavby.cz, Důmazahrada.cz

Literatura

  1. Říhová, M.: Chov koček. Praha: Grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
  2. Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0
Ragdoll kočka na hraní

Mohl by vás zajímat také další článek o kočkách:

Kočka na hraní

Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *