Přeskočit na obsah

Běh se psem: Tipy a triky pro začátek

Běh se psem, canicross, je aktivita, kterou milují jak lidé, tak psi. Jako bonus unavíte svého psa, bude hodnější a vděčnější. A vy uděláte něco pro zdraví. Ale jak začít, abyste hned nepřestali? Připravili jsme si pro užitečné informace, které vám usnadní rozhodování, jestli je běhání se psem právě pro vás.

Proč běhat se psem?

  • Trávíte aktivně čas se svým čtyřnohým parťákem.
  • Běhání je ideálním sportem pro eliminaci obezity, psí i lidské.
  • Canicross posiluje zadní končetiny a tvaruje zadní partie.
  • Pes i vy, oba se naučíte něco nového.

Před startem natrénujte poslušnost psa

Ovladatelný pes rovná se spokojený páníček i okolí. V některých situacích při běhání je třeba mít psa na volno, z toho pramení obavy. Pes musí vědět, že vykonává nějakou činnost a není čas na čichání. Mějte u sebe velkou zásobu oblíbených pamlsků, díky kterým si zasloužíte pozornost svého psího sparing partnera. Pakliže jste schopni psa naučit povel jako doprava a doleva, ušetříte si dost starostí.

Než se dostaví kondice…

Zpočátku běhejte kratší trasy, než naberete kondici vy i váš pes. Vybírejte si krásné trasy, ideálně přírodou. Silnice není zrovna to pravé. Zároveň si odpusťte trénink v době, kdy je venku obrovské teplo. V létě využívejte brzká rána nebo pozdní večery.

Zkuste se učit od mistra

Pokud opravdu chcete proniknout do tajů canicrossu, najděte si někoho, kdo má již nějaké zkušenosti, je se psem sladěný a především bude ochoten vám pomoci.

Víte, že… nejrychlejší běžci canicrossu beží rychlostí až 22km/h?

Kdy začít běhat?

Dopřejte psům dostatek času na růst, nezačínejte pravidelně běhat dříve než v jednom roce věku. U psů větších plemen, která dospívají déle, vyčkejte i do 18 měsíců. Nic vám neuteče a štěně si užije radostné „dětství“.

Jak začít s canicrossem?

Bez psa to nepůjde. Pro běhání se psem je samozřejmě zásadní mít psa. Po dobře zvládnuté poslušnosti přichází okamžik výběru postroje na psa. Ten musí dokonale sedět, psa nesmí tlačit, omezovat nebo dřít. Takže na běžné postroje z chovatelských potřeb zapomeňte. Ideálně se zastavte na canicrossových závodech, kde budou mít ověření prodejci svůj stánek. Cena takového postroje se pohybuje v rozmezí stovek až tisíců korun.

Pojítkem mezi vámi a psem se stává vodítko s amortizérem. To je takové vodítko, které má zabudovanou gumu, která pohlcuje drobné rozdíly v rychlosti psa a člověka. V neposlední řadě si pořiďte kvalitní sedák, který vám padne a nebude vás nikde tlačit.

Po zařízení všech potřebných věcí pro pohodlnější běh už stačí jen vyběhnout. Jak již zaznělo, začínejte u kratších tras s měkkým terénem. Délku postupně přidávejte a dbejte na různorodost tréninku. Co to ale znamená? Dělejte si pauzy. Nechte například psa vykoupat v rybníku, střídejte běh s okamžiky pro hry a trénink povelů. Taková zpestření uvítá pes, prospěje i člověku.

Na tohle si dejte pozor!

  • Pes nesmí před běháním alespoň hodinu jíst, jedná se prevenci před torzí žaludku.
  • Při běhu dostatečně často podávejte vodu sobě i psímu parťákovi, aby nedošlo k dehydrataci.
  • Neběhejte výhradně po asfaltu, ten příliš namáhá psí packy. A v létě se rozpálený.
  • Přihlížejte na velikost a temperament psa, aby nedošlo k přepínání.

Češi, do toho!

Češi si velmi oblíbili běhání se psem. A jakožto národ pejskařů neděláme ostudu ani v mezinárodní sféře. Canicross je sportovní disciplína, při které se využívá tahu psa. Běh je obvykle na různé délky pro nováčky, střední obtížnost a pro experty, kde je délka v 10 a více kilometrech.

Závodit s jinými však nemusíte, canicross můžete dělat i pro radost svoji a svého psa, bez soutěžení, alespoň pro začátek. Vystartujte zlehka a dejte si na čas. Netlačte na svého psa a nezačínejte aktivně běhat dříve než pes dovrší rok života. Na začátku využívejte krátké trasy na měkkém povrchu (louka, lesní cesta) a pozvolna trasy prodlužujte. Nebojte se dělat pauzy pro zpestření. Myslete na to, že pes nesmí být bezprostředně před během nakrmen a v průběhu mu dávejte často pít. Nyní zbývá než vzít tenisky a hurá do přírody!

Dalmatin pes

Ilustrační foto: Dalmatin, pes, zdroj: Pixabay.com

Běh se psem: Tipy a triky pro začátek

O článku, zdroje a další informace

Běh se psem: Tipy a triky pro začátek

Běh se psem, canicross, je aktivita, kterou milují jak lidé, tak psi. Je to zábava i způsob, jak utužovat zdraví psa i jeho páníčka. Ale jak začít, abyste hned nepřestali? Užitečné informace vám usnadní rozhodování, jestli je běhání se psem právě pro vás.

Internet: Běhejsepsem.cz, Světběhu.cz, Rungo.cz, oBěhání.cz, Lyope.cz, Rogelli.cz

Literatura

  1. Cipro, Š: Běhej se psem: Kompletní průvodce světem společného běhání se psy. Praha: Plot, 2017. ISBN: 978-80-7428-313-0
  2. Salačová, K., Šrolerová, K.: Sportuj se psem. Praha: CPress, 2018. ISBN: 978-80-264-1858-0
  3. Kvasnica, J.: Běh s „vlky“, aneb, Canicross: skijöring, bikejöring, dog-trekking, dog-packing, pulka. České Budějovice: Dona, 2002. ISBN: 80-7322-018-0
Měsíc v úplňku

Mohl by vás zajímat také článek:

Kdy budou úplňky v roce 2022? Kdy se nevyspíte?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *