Přeskočit na obsah

Mainská mývalí kočka: 10 faktů a zajímavostí

Štětinky na uších, huňatá srst a téměř obří rozměry dělají z mainky neotřele vypadajícího společníka. I povahové vlastnosti naznačují, proč toto kočičí plemeno získává raketovou rychlostí na oblíbenosti. Tento článek shrnuje klíčové informace a zajímavosti o plemeni mainská mývalí kočka. Čím vás tato kočka překvapí?

1. Kočka není pes, anebo…?

Plemeno mainské mývalí kočky, nazývané také Maine Coon, se může pyšnit dokonalou psí povahou. Je to takový kočkopes. Co to ale znamená pro majitele? Tyto kočky mají velmi rády společnost, jak kočičí, psí, nebo i tu dětskou. Jsou trpělivými parťáky, kteří si vydrží hrát do roztrhání těla. Navazuje na to obliba aportování jakýchkoliv předmětů, ideální jsou gumičky do vlasů, účtenky z obchodu nebo jiné věci, co by jim neměli patřit do pacek.

2. Voda, kam se podíváš

Jak už napovídá jejich přívlastek Coon mají mainky co dočinění s mývalem (anglicky racoon). Stejně jako mývalové i mainky milují vodu. Platí to pro většinu zástupců plemene, ač se samozřejmě mohou najít i výjimky potvrzující pravidlo.

Připravte se na lehání kočky do misek, rozlévání vody a cákání, je to přece zábava. Nesmí vás překvapit ani rychlý a nečekaný skok kočky do vaší relaxační koupele.

Možná nevíte… V zemi svého původu musí Mainské mývalí kočky často prorážet led na hladině vody, aby se mohli napít. Tato vlastnost jim zůstala i v našich podmínkách a velmi často uvidíte jak vaše maina ,,bubnuje” packou o vodní hladinu v misce.

3. Mainka nemňouká

Ano, zvuky které plemeno vydává se obvykle podobají spíše vrkání holubů. Přesto je škála zvuků rozmanitější a každý jedinec má vlastní repertoár k vyjádření pocitů, nejčastěji pocitů hladu. O jídlo si mainská mývalí kočka umí říct stejně jako kterákoliv jiná.

4. Obří rozměry

Mainské mývalí kočky jsou největším kočičím plemenem, dokonce strčí do kapsy i kdejaké plemeno psí. Samci mohou mít v dospělosti až 13 kilogramů, samice váží o něco méně. Jejich velkou chloubou je huňatý ocas, který může mít až 100 centimetrů na délku. Nejsou impozantní?

5. Dlouhověkost

Dalo by se očekávat, že takto velké plemeno bude žít krátce, ale opak je pravdou. Průměrný věk činí 14 let. A nejsou výjimkou kočky žijící 17, 18 i více let.

6. Polydaktylie

Vada nebo pozoruhodnost? Mainské mývalí mívají polydaktylii, česky mnohoprstost. To znamená, že na každé pacce je navíc jeden prst. Běžně se to považuje za vadu vylučující z chovu, ale existují linie koček, kde chovatelé tuto polydaktylii cíleně šlechtí a produkují koťata s více prsty. Nutno říci, že je to nijak neomezuje, nepůsobí bolest. Jde pouze o estetickou záležitost, která působí velmi roztomile.

7. Péče o srst

Péče o srst není příliš náročná, ale je nevyplatí se ji opomíjet. Pravidelným koupáním a vyčesáváním dlouhé hedvábné srsti si zajistíte kočku s perfektním kožichem. Naopak při nedostatku péče se mohou tvořit dredy, které je potřeba vystříhat nebo oholit. Především chovní kocouři se velmi často mastí a péče o srst je u nich komplikovanější.

8. Barevné varianty

Mainská mývalí kočka se může pyšnit nepřeberným množstvím barevných variací. V odstínech začínajících u bílé, rezavé, mourovaté až po temně černou nebo modrou si vybere každý.

9. Původ Mainské mývalí kočky

Kočky byly pravděpodobně vyšlechtěny kolonizátory, kteří přijeli do amerického státu Main a dovezli s sebou ruské, britské a norské lesní kočky. Jejich přesný původ není zcela znám, jak už to tak s kočkami bývá. Prvním historicky uznaným kocourem plemene Mainské mývalí byl Captain Jenks of the Horse Marineo, byl uznán v roce 1861.

10. Cena

Cena je obvykle jednou ze zásadních otázek, která se zvažuje pořízením Mainské kočky. Na mazlíčka se pořizovací cena pohybuje kolem 15 000 korun, u chovného zvířete je to dvoj až trojnásobek. Cena kočky se odvíjí od kvality chovu, servisu chovatele, rodinné linie apod.

Ať již bude cena mainské mývalí kočka jakákoliv, nikdy to není dost za fantastického společníka rodiny, která pobaví děti i jiná zvířata. Mainka si ráda hraje, je to přítulná a mazlivá kočka. Přitom působí majestátním vzhledem, její velikost a atraktivní vzhled učaruje nejedné návštěvě.

Maine Coone, mainská mývalí kočka

Foto: Maine Coon, Mainská mývalí kočka, zdroj: Pixabay.com

Mainská mývalí kočka: 10 faktů a zajímavostí

O článku, zdroje a další informace

Mainská mývalí kočka: 10 faktů a zajímavostí

Nejenom majestátný vzhled a huňatá srst, i milá povaha naznačuje, proč toto kočičí plemeno patří mezi nejoblíbenější. Tento článek shrnuje klíčové informace a zajímavosti o plemeni mainská mývalí kočka. Čím vás tato kočka překvapí?

Internet: Abíčko.cz, iPrima.cz, Primanápady.cz, Royalcanin.cz, Chovatelská stanice Gabži a Vinet,

Literatura

  1. Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015. ISBN: 978-80-2550962-3
  2. Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0
Kočičí plemena: Mainská mývalí kočka

Fascinující kočičí plemena

Kočka domácí, někdy nazývaná také kočka evropská, byla vyšlechtěna do stovek variací, které se označují jako kočičí plemena nebo kočičí rasy. Vydejte se po stopách koček…

Kočka na hraní

Kočka na hraní nebo také něžný obr. Největší kočičí plemena jsou povahou také největší mazlíčci. Klidná, trpělivá a komunikativní. O jaká kočičí plemena jde?

Ragdoll kočka na hraní
Birma posvátná kočka

Posvátná kočka

Posvátná kočka, kočičí bohyně a mazlivá kráska. Láskyplná, přítulná, oddaná a klidná. To vše charakterizuje některá kočičí plemena. Jaká?

Hybridní kočka

Hybridní kočka, spojení kočky domácí a kočky divoké. Povaha mazlíčka, ale geny divoké šelmy. To je bengálka, Savannah a další kočičí plemena označovaná jako hybridní. Tady jsou!

Bengálská kočka hybrid

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *