Přeskočit na obsah

Říká se jí také březňačka. Kachna divoká totiž hnízdí již v březnu

I v době, kdy panuje hluboká zima, se dá pozorovat nádherně zbarvený svatební šat naší nejhojnější kachny, kachny divoké. Kačeři se na hlavě zdobí do kovově zeleného peří, které elegantně doplňuje bílý límeček na krku. S hnědofialovou hrudí kontrastuje světlé bříško. Šedohnědá záda na konci efektně zdobí nápadně černý ocas s bílým lemováním a nakroucenými pery, tzv. kačírky. I na ně lákají kačeři kachny k páření již od ledna. K tomu předvádějí i složité svatební tanečky.

Kachna divoká

Foto: Kachna divoká, zdroj: Pixabay.com

Tok a káčata: Jaro, jak má být

Se snášením vajec kachna divoká (Anas platyrhynchos) začíná již v březnu, proto se jí také říká březňačka. Někteří samečci v tu dobu ještě stále předvádí své svatební peří a nápadný tok. Ten přitom trénují již na podzim, ale samice snáší vajíčka jen jednou ročně, a to zjara.

Kachní snůška většinou sestává z 8 až 11 zelených až modrozelených vajec, na kterých samička sedí v hnízdě 28 dnů. Bývá skryté v trávě, zpravidla poblíž vody. Kvůli nápadnému zbarvení vajec zůstává samice na vejcích po většinu času a až do poslední chvíle, aby je maskovala. Samec se přitom k hnízdu vůbec nepřibližuje, aby na ně svým pestrým zbarvením neupozornil.

Video YouTube: Kachny v rybniční krajině, ČZU

Chodí, plavou, ale ještě nelétají

Ihned po vylíhnutí káčata umí plavat, ale křídla jim narůstají až asi za dva měsíce. Jsou nekrmivá, samice je jenom doprovází a chrání. Káčata si sama hledají potravu na hladině i pod vodou, avšak na rozdíl od potápivých kachen se nepotápějí.

Kachna divoká nanejvýš panáčkuje s hlavou pod hladinou se zadkem kolmo vzhůru. Živí se převážně rostlinnou potravou, vodními rostlinami, semeny, ovocem, v menší míře i potravou živočišnou. Žere převážně bezobratlé živočichy, larvy hmyzu, ale i malé rybky.

První životní zkouška čerstvě vylíhnutých káčat

Malá kachňata se okamžitě po vylíhnutí musí přesunout z hnízda, které je pro ně nanejvýš rizikové. Před predátory v doprovodu matky míří na vodu. Sotva přijdou na svět, vydávají se vstříc všemu jeho nebezpečí. Matka tak poprvé testuje zdraví a životaschopnost mláďat.

Čerstvě vylíhnutá káčata musejí pochodovat stovky metrů, ne-li i víc. Musejí se držet ve stopách matky a v případě nebezpečí trpělivě čekat přikrčená k zemi. Nesmí se nechat vyplašit ani nalákat na jiný cíl než je voda. Netrpělivost, nepozornost nebo jakákoliv vada smyslů nedovolí slabšímu káčeti s matkou k vodě dorazit. Šanci na život dostávají pouze ta nejschopnější, tak to příroda zařídila.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Říká se jí také březňačka. Kachna divoká totiž hnízdí již v březnu

,

I v době, kdy panuje hluboká zima, se dá pozorovat nádherně zbarvený svatební šat naší nejhojnější kachny, kachny divoké. Kačeři se na hlavě zdobí do kovově zeleného peří, které elegantně doplňuje bílý límeček na krku. S hnědofialovou hrudí kontrastuje světlé bříško. Šedohnědá záda na konci efektně zdobí nápadně černý ocas s bílým lemováním a nakroucenými pery, tzv. kačírky. I na ně lákají kačeři kachny k páření již od ledna. Převádějí při tom i složité svatební tanečky.

Internet: iFauna.cz, Záchranná-stanice.org, KdeLovit.cz, PozorováníPtáků.cz, Birdwatching.czMyslivost.czLesyČR.cz

Literatura

  • Goodfellow, P.: Ptáci střední Evropy. Praha: Slovart, 2018. ISBN: 978-80-7529-734-1
  • Schmolz, M.: Radost z pozorování ptáků ve městě a okolí. Praha: Grada, 2021. ISBN: 978-80-271-3011-5
  • Atlas ptáků. Praha: Bookmedia, 2019. ISBN: 978-80-88213-71-0
Hadilov písař

Mohl by vás zajímat také článek:

Hadilov písař: Zabiják se smyslem pro rodinu

Ježek bělobřichý, domácí mazlíček

Píchá, ale nejde nemilovat

Sice neobvyklý, přesto může být ježek i domácí mazlíček

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *