Přeskočit na obsah

Dívka, která si hrála s ohněm: Tu nepřehlédnete!

Dívka, která si hrála s ohněm. Takový název nese druhý díl trilogie Milénium s ústřední postavou extraordinérní dívky, která sice absolutně vybočuje z řady běžných filmových postav, ale skvěle zapadá do ponurého prostředí severské krimi. Pokud vám toto dnes již kultovní dílo uniklo, nejvyšší čas to dohnat. Příležitost nabízí právě teď Česká televize.

Lisbeth Salander
Foto: Noomi Rapace jako Lisbeth Salander, zdroj: Bontonfilm, Yellow Bird a Nordisk Film

Legenda nazvaná Milénium

Švédský novinář a spisovatel Stieg Larsson si trilogií Milénium zajistil nesmrtelnou slávu. Zemřel náhle v roce 2004 jen krátce poté, kdy své rukopisy předal vydavateli. Tak již nebyl u toho, když se jeho dílo zařadilo mezi světové bestsellery. Ústřední hrdinka Lisbeth se stala legendou, pro Švédy představuje asi to, co Harry Potter pro Brity, s notnou dávkou severské temnoty samozřejmě.

Stieg Larsson ani neměl možnost vidět filmovou adaptaci, české publikum tuto možnost dostalo znovu v lednu 2023. Česká televize trilogii Milénium zařadila do lednového programu a druhý díl nazvaný Dívka, která si hrála s ohněm, je ještě do 28. ledna dostupný online v iVysílání. Na rozdíl od prvního dílu za druhým stojí režisér Daniel Alfredson.

Video YouTube: Dívka, která si hrála s ohněm, trailer

Kdo je Lisbeth Salanderová?

Dívka, která si hrála s ohněm. I to je svérázná hackerka Lisbeth Salanderová, která funguje ve světě jako oficiálně právně nezpůsobilá. Na první pohled nutí k zamyšlení a v hlavě zůstane i po shlédnutí filmu. Pronikavé oči herečky Noomi Rapace vzbuzují otázky, přestože postava Lisbeth toho obecně sama moc nenamluví.

Lisbeth na vlastní kůži poznala, jak brutální dokážou být Muži, kteří nenávidí ženy (název prvního dílu trilogie). Drobnou ženu charakterizuje výrazná vizáž, nezměrný intelekt, ale také obrovská dávka bezpráví a bolesti, které zažila a zažívá. Ve filmu Dívka, která si hrála s ohněm musí bojovat za vlastní svobodu a život. O tom se ale definitivně rozhodne až ve třetí části nazvané Dívka, která kopla do vosího hnízda. Lisbeth se přitom může spolehnout zejména sama na sebe a postavu novináře Mikaela Blomkvista.

Blomkvist má částečně autobiografické rysy autora díla. Zatímco Blomkvist ve filmu šéfuje redakci časopisu Milénium, Larsson psal pro časopis Expo, zaměřený proti pravicovému extremismu.

Lisbeth Salander

Foto: Noomi Rapace jako Lisbeth Salander, zdroj: Bontonfilm, Yellow Bird a Nordisk Film

O článku: Dívka, která si hrála s ohněm: Tu nepřehlédnete!

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Dívka, která si hrála s ohněm: Tu nepřehlédnete!

,

Dívka, která si hrála s ohněm. Takový název nese druhý díl trilogie Milénium s ústřední postavou extraordinérní dívky, která sice absolutně vybočuje z řady běžných filmových postav, ale skvěle zapadá do ponurého prostředí severské krimi. Pokud vám toto dnes již kultovní dílo uniklo, nejvyšší čas to dohnat.

Internet: iVysílání ČT, ČSFD.cz, cineuropa.org

Kočičí bohyně

Hodit by se mohl článek:

Kočičí bohyně, mágové a svatí

Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *