Přeskočit na obsah

Modrá kočka, ale britka to není. Víte, o jaké kočičí plemeno jde?

Britská kočka to není, přestože si většinou pod pojmem modrá kočka představíme právě tuto kočičí aristokratku. Jenže britská kočka nemusí být jen modrá, zato existují kočičí plemena modrou barvou srsti typická. Jedna modrá kočka je z Francie a další z Ruska. Spolehlivě se dají rozeznat barvou očí. Jen jediná z nich má zelené oči připomínající smaragdy. Tato modrá kočka má i modrou krev, je to pravá kočičí carevna s přívětivou povahou. O jaké kočičí plemeno jde?

FOTOGALERIE: Modrá kočka, pravá kočičí carevna

Modrá kočka z Ruska


Smaragdově zelené oči. Hlava spíš úzká, rozhodně ne kulatá jako u britské kočky. Velké uši a čumáček s nápadnými polštářky s fousky, silueta úst má tvar úsměvu. Už víte? Tohle kočičí plemeno odkazuje na svůj původ v Rusku, nazývá se ruská modrá kočka, původně archangelská kočka. Někdy se označuje také jako španělská či maltézská kočka.

Vskutku mazlivá kočka

Ruská modrá kočka nezapře modrou krev. Její povaha je povahou aristokratky. Vyhovuje jí klid, avšak je to také milá, oddaná, věrná a mazlivá kočka, která se dokáže přizpůsobit zvyklostem rodiny. K chovateli si vytváří silné pouto.

Mírná povaha a inteligence

Příjemná povaha se u ní snoubí s vynikající intuicí a inteligencí, takže bez větších potíží zvládne i různé triky. Hodí se i na výckvik s klikerem, chová se podobně jako pes, naučí se i aportovat nebo chodit na vodítku. Elegantní postava ji předurčuje k akrobatickým kouskům, avšak nemá takové destruktivní sklony jako jiné kočky.

V povaze ruské modré kočky převládá mírnost, spolu s něžností a hravostí. Je proto ideální kočičí společnicí, na rozdíl od jiných aktivních plemen se hodí i jako kočka do bytu.

Jak vypadá ruská modrá kočka?

Ruská modrá kočka je ztělesněním elegance. Atletickou postavu zvýrazňují štíhlé nohy a dlouhý ocas vybíhající do špičky. Protáhlé, dobře osvalené tělo vyniká v obratnosti. Jde o středně velké kočičí plemeno s hmotností kolem 3,5 až 5,5 kilogramů. Kocouři bývají mohutnější než kočky.

Ruská modrá kočka je charakteristická dvojitou srstí. Modrou, resp. modrošedou barvu provází stříbřitý lesk a mimořádná hebkost. Texturou a vzhledem se odlišuje od jiných kočičích plemen. Podsada i krycí srst této kočičí carevny totiž mají stejnou délku, srst tak plyšovitě odstává od těla. Přitom kočka jen minimálně líná.

Oči jako smaragdy

Ruská modrá kočka se dá spolehlivě rozeznat skrze barvu očí. Zelené oči připomínají vzácné smaragdy. Standard plemene barvu očí popisuje jako živě zelenou. Velké kočičí oči mají tvar mandle a jsou posazené daleko od sebe.

Hlava je dle standardu tvarovaná do krátkého klínu. Typické jsou na ní výrazné polštářky s fousky. Nápadné jsou také její velké špičaté uši, standard je označuje jako široké a k lebce kolmo postavené. Čumáček ruské modré kočky svírá v místě nadočnicových oblouků s čelem tupý úhel, i to je další charakteristické znamení ruské kočičí šlechtičny.

Ruská modrá kočka

Foto: Ruská modrá kočka, zdroj: Pixabay.com

O článku: Modrá kočka, ale britka to není. Víte, o jaké kočičí plemeno jde?

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Modrá kočka, ale britka to není. Víte, o jaké kočičí plemeno jde?

,

Přestože si pod pojmem modrá kočka zpravidla představíme Britku, vyskytuje se i v dalších barvách. To kartouzská kočka z Francie nebo ruská modrá kočka jsou vždy modré, resp. modrošedé.

Internet: Abíčko.cz, Krmení.cz, iReceptář.cz, Chovatelská stanice Vamiron: Ruskámodrá.com, Sdružení chovatelů koček: Standard plemene ruská modrá dle FIFe

Literatura

  • Říhová, M.: Chov koček. Praha: Grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
  • Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0
Kočičí plemena: Mainská mývalí kočka

Fascinující kočičí plemena

Kočka domácí, někdy nazývaná také kočka evropská, byla vyšlechtěna do stovek variací, které se označují jako kočičí plemena nebo kočičí rasy. Vydejte se po stopách koček…

Kočka na hraní

Kočka na hraní nebo také něžný obr. Největší kočičí plemena jsou povahou také největší mazlíčci. Klidná, trpělivá a komunikativní. O jaká kočičí plemena jde?

Ragdoll kočka na hraní
Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *