Přeskočit na obsah

Korat, kočka štěstí. Co o ní nejspíš (ne)víte?

Každá kočka má do domu přinášet štěstí a pozitivní energii, o kočce vzácného plemene z thajské provincie Korat to platí obzvlášť. V Thajsku modrou kočku korat uctívají jako živý symbol štěstí. Nejenže má tato vysoce inteligentní kočka nesmírně přívětivou povahu a neobvykle přátelský vztah k lidem, modrou barvu srsti ještě provází „svatozář“.

Korat kočka štěstí
Foto: Korat, thajská kočka štěstí, zdroj: Pixabay.com

Modrá kočka, která září

V Thajsku se modrá barva srsti kočky označuje jako dešťově šedá. Modrá kočka korat tady má také jméno si-sawat, v překladu „v barvě štěstí“. Její barva připomíná oblačné nebe, déšť, který je místními vnímaný jako štěstí. Bez něho by nebyla úroda. Stejně jako barvy thajské krajiny nebo obloha zdobená dešťovými mračny si i zbarvení kočky korat zajímavě pohrává s odstíny modrošedé. Kořínky chlupů jsou světle modré a směrem ke konci pozvolna tmavnou. Zatímco konečky chlupů kočky korat jsou až odstínech břidlicově šedivé, úplná špička je stříbřitá. To vytváří zvláštní třpytivý odlesk srsti, tzv. glitter efekt, který připomíná svatozář. Krátká, k tělu přiléhavá srst kočky korat navíc téměř nelíná, což přijde vhod alergikům.

Standard plemene korat uznává jenom modrou, resp. modrostříbrnou srst bez znaků nebo skvrn. Korat tak reprezentuje typicky modré kočky, spolu s kočkou kartouzskou nebo ruskou modrou. Britská kočka bývá sice také modrá, ale může mít i celou škálu jiných barev, které standard povoluje. Zatímco ruská modrá nebo kartouzská kočka mají spíše atletickou postavu, korat je podobně jako britská kočka mohutná, ač to tak na první pohled nevypadá.

Kočka, která klame tělem

Korat dorůstá do hmotnosti kolem 3 až 5 kilogramů. Je to středně velká kočka, která však klame tělem. Její přiléhavé a zářivě stříbřité chlupy vytvářejí dojem, jako by kočka nic nevážila. Ta je přitom překvapivě mohutná. Korat má typicky podsadité, v pase mírně zúžené tělo. Má široký hrudník a ještě širší ramena.

Symbol lásky

Velké a výrazné jsou také do široka otevřené oči kočky. Koťata mívají oči modré, postupně nabývají zelenozlatých odstínů. Ještě předtím se můžou oči korata barvit do odstínů jantarové či zlaté. Vedle kulatých očí jsou nepřehlédnutelné i velké uši kočky, posazené vysoko na relativně malé hlavě. Velké rovné uši spolu se silnou čelistí a výraznými lícemi vytvářejí tvar srdce.

Symbol lásky připomíná i tmavý nosní lanýž, který je součástí rovného lvího nosu koratské kočky. I srdce na těle kočky se dá považovat za šťastné znamení, vlastní každému koratovi. Zřídka se u této pozoruhodné thajské kočky objevuje také zakřivení ocasu, považované za další známku štěstí.

Video YouTube: Korat Cat

Kočka z básní

Dávno předtím, že se kočka korat zařadila mezi moderní kočičí plemena, stala se nedílnou součástí thajské kultury a literatury. Starobylé kočičí plemeno jako si-sawat žije v prastarých rukopisech Tamra Maew a Smud Khoi (o kočkách) z doby království Ayutthaja.

Kniha kočičích básní Tamra Maew ze čtrnáctého století popisuje různé varianty koček žijících v Thajsku, 17 z nich má přitom přinášet štěstí. Korat je jednou z těchto koček a také jedno z pěti kočičích plemen, které se zachovalo až do současnosti, spolu s Khao Manee, Konja, Suphalak a Wichienmaat (plemeno thajská kočka).

Korat jako kočičí plemeno

Přestože korat představuje jedno z nejstarších kočičích plemen a jeho moderní chov navazuje na výskyt neobyčejné modré kočky jako přirozeného kočičího plemene, evropská organizace FIFe plemeno korat uznala až po několika pokusech v roce 1981. Americká organizace CFA byla o poznání rychlejší. Koraty uznala v roce 1966. Právě v USA také vznikl moderní chov koratské kočky, když nadšená chovatelka zkřížila thajské kočky korat se svými siamskými kočkami v bluepoint zbarvení. Dnes není povoleno žádné křížení kočky korat s jinými plemeny.

  • FIFe plemeno korat trochu překvapivě nezařazuje do čtvrté skupiny kočičích plemen mezi siamské a orientální kočky, kam patří mj. i ruská modrá, siamská kočka nebo thajská kočka.
  • Korat dle FIFe náleží ke třetí skupině kočičích plemen, krátkosrsté a somálské kočky, spolu s britskou kočkou, kartouzskou kočkou, habešskou kočkou, burmilou, ocicat nebo kočkou bengálskou.
Kočka korat

Foto: Plemeno korat, thajská kočka štěstí, zdroj: Pixabay.com

O článku: Korat, kočka štěstí. Co o ní nejspíš (ne)víte?

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Korat, kočka štěstí. Co o ní nejspíš (ne)víte?

,

Každá kočka má do domu přinášet štěstí a pozitivní energii, o kočce vzácného plemene z thajské provincie Korat to platí obzvlášť. V Thajsku modrou kočku korat uctívají jako živý symbol štěstí. Nejenže má tato vysoce inteligentní kočka nesmírně přívětivou povahu a neobvykle přátelský vztah k lidem, modrou barvu srsti ještě provází nezvyklá „svatozář“.

Internet: Zoohit.cz, fera24.cz, zooo.cz, RoyalCanin.com, Standard plemene korat: CFA.org, Chovatelská stanice Fancy Diamonds: Fancy-Diamonds.cz

Literatura

  • Říhová, M.: Chov koček. Praha: Grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
  • Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0
Kočičí plemena: Mainská mývalí kočka

Fascinující kočičí plemena

Kočka domácí, někdy nazývaná také kočka evropská, byla vyšlechtěna do stovek variací, které se označují jako kočičí plemena nebo kočičí rasy. Vydejte se po stopách koček…

Kočka na hraní

Kočka na hraní nebo také něžný obr. Největší kočičí plemena jsou povahou také největší mazlíčci. Klidná, trpělivá a komunikativní. O jaká kočičí plemena jde?

Ragdoll kočka na hraní
Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *