Přeskočit na obsah

Elektrokoloběžka se znakem zuřivého býka: Podívejte se, jak vypadá elektromobilita v luxusním stylu

V době nových technologií a umělé inteligence zažíváme to, co bylo dříve naprosto nepředstavitelné. Ekologické trendy a s nimi spojená elektromobilita dnes ovlivňují i takové automobilky jako Lamborghini, typické dusotem burácejících spalovacích motorů. Elektromobil Lamborghini se zuřivým býkem na designově perfektní kapotě sice zatím k mání není, zato je však dostupná elektrokoloběžka Lamborghini AL1. I ta mezi standardními prostředky mikrodopravy vybočuje, stejně jako supersporťáky proslulé italské značky.

Video YouTube: Elektrokoloběžka Lamborghini

Elektrické Lamborghini?

Již v roce 2021 legendární automobilová stáj Lamborghini, která dnes patří do koncernu Volkswagen, oznámila velkolepé plány na snížení emisí CO2. Investice v astronomické hodnotě 1,5 miliardy eur, která nemá v celé historii Lamborghini obdoby, má přinést nejprve hybridní modely a do roku 2030 i elektromobil Lamborghini.

Elektrokoloběžka Lamborghini AL1 je první vlaštovkou z ambiciózního plánu elektrifikace ikonické značky „Lambo“. Spolu s nezaměnitelným logem italského býka přitom nese i charakteristické parametry luxusní značky, především precizní design.

Video YouTube: Elektrokoloběžka Lamborghini

Elektrokoloběžka, která nezapadne

Upoutá na první pohled. Skládací elektrická dvoukolka Lamborghini AL1 dýchá luxusem, který se odráží již v použitém materiálu. Vývojáři ji vytvořili z inovativní, lehké a vysoce odolné slitiny magnézia neboli hořčíku. Konstrukčně se přitom inspirovali původním Segwayem. Stejně jako Segway skrývá elektrokoloběžka Lamborghini nad předním kolem odpružení. Podílí se komfortu jízdy, stejně jako zmiňovaný hořčíkový rám nebo 8palcové plástvové pneumatiky Honeycomb.

Se Segwayem luxusní e-kolobku pojí i ovládání skrze tlačítka brzy a plynu na řídítkách. Baterie je však uložena v základně, na rozdíl od Segwaye. 36voltová baterie poskytuje 7,8 Ah a 280 Wh. Nabíjí se 3 až 5 hodin, aby zajistila jmenovitý výkon motoru 350 wattů. Maximální rychlost koloběžky je 25 km/h, maximální úhel stoupání 12° a deklarovaný dojezd 25 až 30 kilometrů.

Parametry a cena

Za nadstandardní cenu, kterou výrobce e-koloběžky Lamborghini stanovil na 499 eur, dostanete nadstandardní skládací elektrickou koloběžku atraktivního designu s hmotností 13 kilogramů a nosností 100 kilogramů. Oslní také aplikací, ke které se připojuje přes Bluetooth. Chytrá aplikace upoutá již efektním půlkruhovým rychloměrem. Přesvědčí praktickou funkcí mapy a v neposlední řadě potěší i volbou barvy ambientního světla podvozku.

Koloběžka samotná je dostupná ve třech barevných kombinacích. Vedle klasické černé a trendy černo-bílé se prodává i v barevném schématu černo-modrá, nikoliv však v České republice. Pořídit se dá u italských prodejců. U nás je k mání vyšší verze e-koloběžky Lamborghini AL EXT TS. Za cenu 1 299 eur, tedy přes 30 tisíc korun, dostanete koloběžku se zadním motorem o výkonu 500 W a baterií s kapacitou 600 Wh. Nejde sice o supersporťák, přesto však za relativně dostupnou cenu můžete získat jeden z prestižních modelů z legendární stáje Lamborghini. A to stojí minimálně za zvážení.

Lamborghini přitom není jediná, svoji e-koloběžku mají i takové značky jako Bugatti nebo BMW. Pod značkou Mankeel je k dostání i koloběžka s designem Porsche, ale o té zase až někdy příště…

Mobilita černá

Ilustrační foto: Luxusní elektromobilita, zdroj: Unsplash.com

O článku: Elektrokoloběžka se znakem zuřivého býka: Podívejte se, jak vypadá elektromobilita v luxusním stylu

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Elektrokoloběžka se znakem zuřivého býka: Podívejte se, jak vypadá elektromobilita v luxusním stylu

Ekologické trendy a s nimi spojená elektromobilita dnes ovlivňují i takové automobilky jako Lamborghini, typické dusotem burácejících spalovacích motorů. Elektromobil Lamborghini se zuřivým býkem na designově perfektní kapotě sice zatím k mání není, zato je však dostupná elektrokoloběžka Lamborghini AL1. I ta mezi standardními prostředky mikrodopravy vybočuje, stejně jako supersporťáky proslulé italské značky.

Internet: /1/ Oficiální web výrobce alemobility.com, /2/ scootered.co.uk, /3/ CzechLamborghini.cz, /4/ auto.cz


Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *