Přeskočit na obsah

Anketu Evropský strom roku ovládly duby

Zatímco anketa Strom roku 2022 Nadace Partnerství aktuálně hledá po celém Česku možné finalisty, ročník 2021 má své vítěze. Stromem roku 2021 se stala Zpívající lípa v Telecím u Poličky, která se v anketě Evropský strom roku umístila sedmá. Zvítězil dub Dunin z Bělověžského pralesa. Také stříbrnou a bronzovou příčku obsadily duby, španělský a portugalský.

FOTOGALERIE: Evropský strom roku

Strážce lesa

Dub Dunin nese jméno běloruského básníka a dramatika Vincenta Dunina Marcinkiewicze, ale říká se mu také Strážce lesa. Bělověžský prales, biosférickou rezervaci UNESCO, známou i jako domov zubrů, střeží dub Dunin v obci Narew asi 400 let. Tak je odhadováno stáří dubu s aktuálním vzhledem poznamenaným zásahem blesku. Právě jeho rozervaná silueta mu dodává na dramatičnosti a fotogeničnosti.

Evropský strom roku v Polsku

Polsko se titulem Evropský strom roku pyšní již potřetí. Také v roce 2017 titul získal dub z Polska, konkrétně dub Józef z Wiśniowé v Podkarpatském vojvodství. V roce 2013 se Evropským stromem roku stal platan z Kóz ze Slezského vojvodství.

České stromy roku

V desetileté historii ankety Evropský strom roku vyhrál český strom zatím jednou. V roce 2019 se z titulu těšila Chudobínská borovice z břehu Vírské přehrady. Stejně jako kolem Zpívající lípy, Stromu roku 2021, i kolem Chudobínské borovice koluje mnoho legend. S vítězstvím v anketě Strom roku 2019 se však pojí i příběh fair play.

V soutěži Strom roku 2019 se hned za Chudobínskou borovicí umístil Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou s odhadovaným stářím až 900 let. Vítězové ankety Strom roku, skupina lidí, která Chudobínskou borovici do soutěže přihlásila, se rozhodla vzdát vítězné prémie ve prospěch mnohem staršího dubu. Žižkův dub se tak dočkal speciálního arboretického ošetření v hodnotě 30 000 korun, výhry, která jinak náleží vítězi soutěže Strom roku.

Polský dub Dunin

Dub Dunin, autor: Tomasz Kamiński, zdroj: Nadace Partnerství

Anketu Evropský strom roku 2021 ovládly duby

O článku, zdroje a další informace

Anketu Evropský strom roku 2021 ovládly duby

,

Stromem roku 2021 se stala Zpívající lípa v Telecím u Poličky, která se v anketě Evropský strom roku umístila sedmá. Zvítězil dub Dunin z Bělověžského pralesa, nazývaný také Strážce lesa. I další příčky obsadily duby.

Internet: Stromroku.cz, NPU.cz

Literatura

  1. Hrušková, M.: Nejmohutnější stromy naší země. Praha: Esence, 2017. ISBN: 978-80-7549-294-4
Měsíc v úplňku

Mohl by vás zajímat také článek:

Kdy budou úplňky v roce 2022? Kdy se nevyspíte?


Redaktorka Kočičí noviny

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *