Přeskočit na obsah

Nejlepší, nejslavnější, nejkrásnější… nej zoo v ČR

Na rozdíl od jiných výletních míst lákají k návštěvě po celý rok, nejenom v letní sezóně. Výlety do zoo v ČR patří k těm nejlákavějším výletům vůbec. Svědčí o tom návštěvnost zoologických zahrad, ve které se zhruba milionem návštěvníků ročně vítězí Zoo Praha. Zoo Praha, spolu se Zoo Zlín, Zoo Plzeň, Zoo Ostrava, Zoo Olomouc a Safari parkem ve Dvoře Králové nad Labem také patří mezi ty nejnavštěvovanější turistické cíle Česka.

FOTOGALERIE: Nej zoo v ČR

Nejslavnější zoo v ČR

Zoo Praha v Troji zabírá plochu asi 58 hektarů a chová více než 5000 zvířat v bezmála 700 set druzích. K největším hvězdám Zoo Praha patří (také doslova) sloni a slůňata, ale také ďábli medvědovití, tzv. tasmánští čerti. Zoo Praha je jednou ze dvou zoo v Evropě, která tyto největší dravé vačnatce získala přímo z Tasmánie. Obývají expozici tasmánské a australské fauny nazvanou Darwinův kráter.

Zoo Praha se pravidelně umísťuje v žebříčcích nejlepších zoo na světě, například v hodnocení serveru Tripadvisor. Dá se tedy označit jako nejslavnější zoo v ČR. Skoro dvojnásobně však Zoo Praha překoná plochou Zoopark Chomutov, který je největší zoologickou zahradou v Česku.

Největší zoo v ČR

Zoopark Chomutov se zaměřuje evropská zvířata, které také potřebují velký prostor. Nechybí medvěd hnědý , jezevec, rys, kůň, los, sob, zubr, tur, buvol nebo jelen. K vidění je tady však i manul, dikobraz, panda červená nebo vzácný jelen milu, který kdysi obýval mokřady a rákosové porosty Číny. V roce 1865 je pro západní vědu objevil francouzský přírodovědec, páter Armand David, který ho identifikoval dosud nepopsaný druh soba. Říká se mu proto také jelen pátera Davida nebo jelen Davidův a soba tento zvláštní, v přírodě vyhynulý druh skutečně připomíná.

Ptačí hnízdiště, výběhy sudokopytníků, pavilon šelem, kde se chová např. rys ostrovid, levhart sněžný nebo manul, s dalšími expozicemi zabírají v Chomutově celkovou plochu asi 112 hektarů. V areálu Zooparku Chomutov je návštěvníkům přístupný také muzeum v přírodě, skanzen Stará Ves s hrázděným statkem, rybníkem, větrným mlýnem, kapličkou a roubenkou.

Největší soukromou zoo v České republice a největší zoo na jihu Čech je Zoo Tábor. Chovají tady více než 200 druhů zvířat na ploše asi 10 hektarů. Mnohá zvířata v Zoo Tábor patří ve svých domovinách k druhům ohroženým vyhynutím. Jejich chovem tak zoo pomáhá jejich přežití. Ozdobou Zoo Tábor je mj. vzácná madagaskarská fosa, královna největšího ostrova v Africe. Vzácná šelma může připomínat kočky, se kterými má společné znaky, stejně tak i s cibetkovými šelmami. Jejími nejbližšími příbuznými je čeleď promykovitých, kam patří promyky, mangusty nebo surikaty.

Nejstarší zoo v ČR

Přes skanzen patří Zoopark Chomutov, založený v roce 1975, k těm mladším zoologickým zahradám. Titulem nejstarší zoologická zahrada v ČR se pyšní Zoo Liberec. Její historie sahá až na konec devatenáctého století, konkrétně do roku 1895, kdy liberečtí ornitologové založili malý zookoutek. Ten se rozrostl až do dnešní zoologické zahrady, která na 13 hektarech chová více než 170 druhů zvířat. Symbolem zahrady jsou bílí tygři, ačkoli v současnosti od jejich chovu v Liberci ustupují. Chtějí se zaměřit na chov a záchranu ohrožených druhů, kterých ve volné přírodě ubývá. V budoucnu by se Zoo Liberec chtěla zapojit do chovu ohrožených tygrů ussurijských, pro které plánuje vystavět výběh v nové části zahrady, v tzv. Údolí ohrožené divočiny.

Druhou nejstarší zoologickou zahradou u nás je Zoo Plzeň. S téměř 2200 druhy se tady chová nejvíce druhů živočichů ze všech zoo v Česku. Součástí Zoo Plzeňí je DinoPark s pravěkými zvířaty nebo statek Lüfnerka, kde se chovají domácí zvířata. Nechybí ani ta exotická, třeba lvi berberští, krokodýly nebo zlaté rybky v asijské zahradě. K největším atrakcím v Zoo Plzeň patří krmení tučňáků. Vedle tučňáků u návštěvníků bodují také nosorožci, žirafy, šimpanzové nebo lemuři. Zoologická zahrada města Plzně je současně také botanickou zahradou. Tu měl v Plzni zřídit císař František I. již v roce 1811.

Nejkrásnější zoo v ČR

Pokud by se dala krása měřit oblibou, byla by nejnavštěvovanější zoo, tedy Zoo Praha, také tou nejkrásnější. Na Moravě by to byla Zoo Zlín, kterou 1. května 1930 založil slavný zlínský rodák, podnikatel Tomáš Baťa. Z parku u zlínského zámku se zoologická zahrada posléze přesunula k zámku Lešná, kde v současnosti na ploše 74 hektarů žije téměř 1500 zvířat ve více než 200 druzích. Mezi nimi i největší jihoamerické kočkovité šelmy, dvojice jaguárů Dany a Yuna. Jaguáři ve Zlíně obývají novou expozici Jaguar Trek ve svahu pod tropickou halou Yucatan. S rozlohou přes 2000 metrů čtverečních je Jaguar Trek největší expozicí svého druhu v Evropě.

Nejživější zoo v ČR

Zoo Olomouc sice nemá svůj zámek jako Zoo Zlín, zato sousedí s bazilikou Navštívení Panny Marie. Svatý kopeček, kde Zoo Olomouc zabírá plochu 42,5 hektaru, je označovaný jako živé poutní místo. Míří sem totiž poutníci, obdivovatelé barokní architektury i milovníci živé přírody. Je nejživější zoo v ČR. K vidění je tady téměř 1900 zvířat v asi 350 druzích. Jednou z nejatraktivnějších expozic je tady volný výběh makaků červenolících, doplněný dřevěnou lávkou ve výšce 7 metrů nad údolím. Makakové patří k těm nejznámějším zvířatům v olomoucké zoo, i proto, že jsou to věční útěkáři.

Živo je i v Safari Parku Dvůr Králové nad Labem. Největší kolekci afrických zvířat v Evropě, která funguje také jako genetická banka afrických zvířat světového významu, tady provází Africké a Lví safari. Návštěvníci si však na safari mohou vydat i bez auta. Pěší safari začíná u Pavilonu goril, vede kolem hrošího jezera až ke lvímu návrší a výběhu drilů černolících.

Celkem v Safari Parku chovají přes 2300 zvířat, počtem chovaných zvířat jde o největší zoo v ČR. Mezi nimi nechybí ti největší afričtí velikáni – sloni, nosorožci nebo žirafy. Z Podkrkonoší se také ohrožené druhy vracejí zpět do Afriky. Bojují tady o přežití druhů jako nosorožec bílý severní, nosorožec dvourohý východní, okapi, antilopa Derbyho nebo zebra bezhřívá.

Nejklidnější zoo v ČR

Milovníci klidu a nevšední relaxace v obklopení exotických tvorů a vzácných rostlin zase budou ve svém živlu v Zoo Ostrava. S rozlohou 100 hektarů je druhou největší zoo v České republice. Největší expozicí je v Ostravě průchozí voliéra La Pampa s faunou a flórou Jižní Ameriky, kterou zdobí i jezírko s vodopádem. Nad ním se ve vzduchu prohánějí třeba kondoři nebo ibisové.

Vedle 4000 kusů zvířat v asi 400 druzích je v Zoo Ostrava zasazeno mnoho odpočinkových míst a klidových zón. Součástí zoologické zahrady je i botanický park s šesti kilometry naučných stezek, mj. naučnou stezkou mokřadním ekosystémem. Návštěvníci v ostravské zoologické zahradě mohou obdivovat i největší kolekci rododendronů a azalek v České republice.

Jaguár Yuna v Zoo Zlín

Foto: Samice jaguára Yuna, zdroj: Zoo Zlín

Nejlepší, nejslavnější, nejkrásnější… nej zoo v ČR

O článku, zdroje a další informace

Nejlepší, nejslavnější, nejkrásnější… nej zoo v ČR

,

Výlety do zoo v ČR patří k těm nejlákavějším výletům vůbec. Svědčí o tom návštěvnost zoologických zahrad, ve které vítězí Zoo Praha. Zoo Praha, spolu se Zoo Zlín, Zoo Plzeň, Zoo Ostrava, Zoo Olomouc a Safari parkem ve Dvoře Králové nad Labem také patří mezi ty nejnavštěvovanější turistické cíle, dalo by se říct i nej zoo Česka.

Internet: CzechTourism.cz, ZooPraha.cz, Zoopark.cz, ZooLiberec.cz, ZooTábor.eu, ZooPlzeň.cz, ZooZlín.eu, Zoo-Olomouc.cz, SafariPark.cz, Zoo-Ostrava.cz

Lev, kočičí šelma

Mohl by vás zajímat také článek:

Lev a jeho kočičí příbuzní

Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *