Zatímco husa velká je v Česku doma, její příbuzná berneška velká není původním evropským druhem. V posledních letech je však i berneška v Česku ojediněle k vidění. Přestože jsou husa a berneška příbuzné, ve volné přírodě se zpravidla nekříží. Mezidruhové křížení volně žijících vodních ptáků je velmi vzácné, ale stane se. Právě tak se letos stalo na štěrkovně v Hustopečích nad Bečvou. Výsledkem jsou pozoruhodná housata.
Bernešky v Česku
Berneška velká, lat. Branta canadensis, nezapře své jméno. Je ještě větší než husa velká, navíc je nápadná svým zbarvením s černým krkem zdobeným bílou skvrnou. Nezalétá k nám sice ve velkých hejnech, i několik ptáků však budí svou velikostí a zbarvením pozornost. Pokud u nás zahnízdí, bývají k vidění v párech, které jsou si věrné podobně jako labutě.
Bernešky, původem ze Severní Ameriky, se do Evropy dostaly jako okrasní ptáci. Využívali se jako ozdoba anglických parků, odkud se rozšířily dále na kontinent, dokonce i do Česka. Server PozorováníPtáků.cz eviduje výskyt bernešky velké na Českobudějovicku, na Lešenickém rybníku v České středohoří nebo na Mutěnických rybnících na Slovácku./1/ Jiří Šafránek pro server BirdWatching.cz popsal výskyt bernešky velké na štěrkovně v Hustopečích nad Bečvou./2/
Bernešky jsou u nás jako doma
Poprvé se v Hustopečích nad Bečvou měly objevit hned tři bernešky velké v dubnu 2020, následující roky se tady dvě až tři bernešky zdržovaly pravidelně. Letos se tady berneška objevila již v březnu a vytvořila neobvyklý pár s husou velkou.
Dle pozorování již 15. dubna 2023 hladinu bývalé štěrkovny brázdilo s husou a berneškou hned osm roztomilých mláďat. Ať již jde o mláďata husy velké, nebo jejich křížence, jsou živým unikátem a mimořádnou ukázkou toho, že láska nemá hranice.
Není kachna jako kachna
Na českých vodách není kachna divoká jediná, jsou tu i další kachny…
Malá housata jako velká rarita
Mohlo by jít o první případ takového mezidruhového křížení v České republice, ač se ornitologové pouze dohadují, zda na vodě hustopečské štěrkovny opravdu plavou kříženci. Může jít také o mláďata husy velké. Pokud husa přišla o partnera, berneška ho mohla nahradit jako adoptivní rodič. Jak to s housaty skutečně je, se pozná až v jejich dospělosti.
Zbarvení dospělých ptáků prozradí, zda jde o křížence, nebo ne. Na rozluštění této velké záhady si však budeme ještě muset počkat. Nezbývá než přát, ať se housatům i pyšným rodičům daří a společně dospějí až k dospělosti.
O ČLÁNKU: Láska nemá hranice, ani mezi druhy. Husa a berneška tak nyní pyšně vodí raritní housata, zřejmě unikátní mezidruhové křížence
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Láska nemá hranice, ani mezi druhy. Husa a berneška tak nyní pyšně vodí raritní housata, zřejmě unikátní mezidruhové křížence
Zatímco husa velká je v Česku doma, její příbuzná berneška velká není původním evropským druhem. V posledních letech je však i berneška v Česku ojediněle k vidění. Přestože jsou husa a berneška příbuzné, ve volné přírodě se zpravidla nekříží. Mezidruhové křížení volně žijících vodních ptáků je velmi vzácné, ale stane se. Právě tak se letos stalo na štěrkovně v Hustopečích nad Bečvou. Výsledkem jsou pozoruhodná housata.
Internet: /1/ PozorováníPtáků.cz, /2/ BirdWatching.cz, /3/ Facebook Bird Watching Czech Republic, /4/ Birdlife.cz
Literatura
- Goodfellow, P.: Ptáci střední Evropy. Praha: Slovart, 2018. ISBN: 978-80-7529-734-1
- Schmolz, M.: Radost z pozorování ptáků ve městě a okolí. Praha: Grada, 2021. ISBN: 978-80-271-3011-5
- Atlas ptáků. Praha: Bookmedia, 2019. ISBN: 978-80-88213-71-0
Pozorování ptáků
Je to dobrodružství, které nám dovoluje opustit přízemní starosti a vydat se do blažených výšin modré oblohy či průzračné hloubky čarovné vody. Pozorování přírody je způsobem, jak se povznést, zvláště pozorování ptáků. Kočky by o tom mohly povídat!
Pozorování ptáků i nám lidem dovoluje roztáhnout křídla a pocítit to, co pociťují ptáci – volnost, svobodu a čirou radost z bytí. Stačí se jenom dívat, povznášející pocity přijdou sami, jen tak, bez jakékoliv námahy, bez podmínek. Každý malý ptáček nabízí lehkost, která člověku tolik chybí. Každý zpěvný pták nabízí potěšení pro duši, protože harmonie vesmíru zní jako hudba.
Malý velký ptačí zpěváček
Je velký asi jako kos a má libozvučný flétnový hlas.
Dejte šanci přírodě
Dokážeme-li vidět krásu, je každému z nás na dosah, ve variacích, které berou dech. Dejte přírodě šanci, vydejte se vstříc novým (ne)obyčejným zážitkům, třeba zážitkům z pozorování ptáků. Nezapomeňte na lehkost kroků a respekt k životu. Na cestě do říše zvířat a rostlin nemůžete zabloudit, nikdy nebudete zklamáni.
Narodil se císařským řezem, takže je to Císař. Miniprimát ze Zoo Olomouc se zatím drží máminy „sukně“
Malý vodní brouk porušuje fyzikální zákony. Nová studie objasňuje, jak to dělá
Bělouši na dánském dvoře mají český původ. Národní hřebčín Kladruby je sem poprvé poslal již před 30 lety
Vědecký pokrok pádí vpřed, příroda je stále neprobádaná. Zatím známe méně než 20 % rostlin a živočichů
Už to začalo. V zoo hlásí první přírůstky. Tyto jsou z Jihlavy, původně z Uruguaye
Pravděpodobnost, že by se americký lesňáček objevil na anglickém dvorku, je mizivá. A přece se stalo
Chcete víc?