Přeskočit na obsah

Květnová noční obloha: Éta Aquaridy, ale i Merkur

Květen je na noční obloze ve znamení planety Merkur, planety nejbližší slunci. Merkur dorazil do maximální východní elongace již 28. dubna 2022. Je tak vidět vysoko na večerní noční obloze v souhvězdí Býka, navíc se tady setkává s hvězdokupou Plejády neboli Kuřátka. Hned druhý květnový den patří konjunkci Měsíce a Merkuru. Nebeské setkání navíc obohatí také Plejády a planeta Aldebaran, nejjasnější hvězda v Býku. Květnová noční obloha tradičně patří i meteorickému roji Éta Aquaridy.

V souhvězdí Vodnáře…

Meteorický roj Éta Aquaridy mají radiant, tedy místo, odkud zdánlivě vylétají, v souhvězdí Vodnáře. Hvězdy padají nedaleko stálice Éta Akvarii. Souhvězdí Vodnáře je však v květnu vždy jenom nízko nad obzorem. Proto hvězdy padají často bez toho, abychom si toho my pozemšťané všimli.

Slavnější než meteorický roj je Halleyova kometa, která Éta Aquaridy tradičně přináší, a to hned dvakrát ročně. Náleží jí nejenom květnový, ale i říjnový meteorický roj Orionidy.

Nejvhodnější dobou pro pozorování meteorů v květnu je doba před rozedněním, kdy se Vodnář na noční obloze posunuje nad obzor. Padající hvězdy lze výjimečně spatřit během celého měsíce. Maximum, které letos nastává 6. května 2022, nabízí i desítky meteorů za hodinu. Jasností se nemohou rovnat letním Perseidám, i tak za podívanou stojí. Za podívanou stojí i vesmírné setkání planet s Měsícem.

Měsíc a planety

Po konjunkci s planetou Merkur hned na začátku května projde měsíc i konjunkcemi s dalšími planetami.

  • 22. května nastává konjunkce Měsíce s planetou Saturn,
  • 24. května s planetou Mars,
  • 25. května s planetou Jupiter,
  • 27. května s planetou Venuší.

16. května má navíc termín úplněk, který letos přináší i úplné zatmění Měsíce. Z našich končin však bude pozorovatelné pouze jako částečné zatmění a navíc jen nízko nad obzorem. Přesto toho květnová noční obloha nabízí mnoho. Nejenom zajímavý úplněk, setkání planet nebo meteorický roj, nad východem už také začínají zářit dvě jasné hvězdy Vega a Deneb. Vega náleží k souhvězdí Lyry a Deneb souhvězdí labutě, obě jsou typická souhvězdí léta, které je tak doslova na dohled.

Dle serveru Next Spaceflight by přitom měla ještě letos odstartovat z mysu Canaveral raketa Falcon Heavy, a to hned několikrát. Při první misi by se měla poprvé dostat poprvé přímo na geostacionární dráhu.

Noční obloha Plejády

Foto: Plejády, hvězdokupa Kuřátka, zdroj: Pixabay.com

Květnová noční obloha: Éta Aquaridy, ale i Merkur a další planety

O článku, zdroje a další informace

Květnová noční obloha: Éta Aquaridy, ale i Merkur a další planety

, ,

Květnová noční obloha je ve znamení planety Merkur. K pozorování toho nabízí mnoho. Nejenom zajímavý úplněk, setkání planet nebo meteorický roj Éta Aquaridy, nad východem už také začínají zářit dvě jasné hvězdy Vega a Deneb.

Internet: Astro.cz, Astronomický ústav AV ČR: asu.cas.cz, HvězdárnaŽebrák.cz

Literatura

  1. Průvodce noční oblohou. Praha: Mladá fronta, 2007. ISBN: 978-80-204-1626-1
  2. Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-86858-65-4
Měsíc v úplňku

Mohl by vás zajímat také článek:

Kdy budou úplňky v roce 2022? Kdy se nevyspíte?

Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *