Na noční obloze Mars snadno rozeznáme, na rozdíl od jiných je totiž toto kosmické těleso zbarvená do červena. Na barvu krve odkazuje již název, který čtvrtou planetu naší sluneční soustavy a po Merkuru druhou nejmenší planetu spojuje se starověkým bohem války. Planeta Mars nese jméno boha, který byl původně i hromovládcem, než jeho funkci převzal Jupiter. Představuje také boha zemědělství.
Mars není tak rudý, jak to vypadá
Povrchová vrstva Marsu, tzv. regolit, obsahuje velké množství oxidu železa. Jde o stejnou látku, která dává barvu krvi nebo rzi. Mars je plný rezavého železa, proto se jeví jako červený, dalo by se jednoduše říct. Proč tomu tak je, se vědci zatím jenom dohadují. Jisté je, že rudý, nebo spíše rezavý, je pouze povrch Marsu.
Vzorek horniny, který na Marsu odebral rover Curiosity vyslaný NASA, rozhodně není červený. Má barvu spíše šedivou. Ani železo také není samo o sobě červené, do červena ho zbarvuje až proces rezivění neboli oxidace. Jakkoli, horninový povrch spojuje planetu Mars se Zemí. To máme společné. Mars je Zemi podobný také v délce dne nebo sklonu planetární osy, která způsobuje střídání ročních období.
Modrá není jenom Země
Ve Sluneční soustavě existují ještě další modré planety. Víte o nich?
Jeden velký optický klam
Byl to právě Mars, který pozoroval Johannes Kepler, aby na základě svého pozorování došel ke třem zákonům o pohybech planet. Předtím dokázal, že se Mars pohybuje po elipse s ohniskem, které tvoří Slunce.
V roce 1877, kdy astronom Asaph Hall objevil marsovské měsíce Phobos a Deimos, byly poprvé zakresleny také domnělé kanály na Marsu. Optický klam daný nekvalitní optikou dalekohledů, který zdokumentoval Italský astronom Giovanni Schiaparelli, vyvolal spekulace o Marťanech. S moderní technikou se jasně ukázalo, že o vodní kanály v pravém slova smyslu nejde a nikdy nešlo. S tvrzeními o tom, jak na planetě budují Marťané zavlažovací systémy, se přesto setkáváme dodnes.
Video YouTube: Podívejte se na Mars!
Podobné představy jako kanály vyvolávají i písečné bouře na Marsu. Prachové bouře se sice co do síly či rychlosti větru nemohou rovnat těm na planetě Neptun, zásadně však ohrožují sondy zkoumající planetu. Příznivci konspiračních teorií v nich navíc vidí živou vegetaci. Dohady vyvolávají i tím, že čas od času zahalí celou planetu do neprostupného oparu. Kdo ví, co se v té době děje pod ním?
Mars je jako jeden velký optický klam pro teorie o Marťanech jako stvořený. Nyní to však s projekty Elona Muska vypadá, že by se v budoucnu mohli stát Marťany, tedy obyvateli Marsu, primárně lidé.
Foto: Planeta Mars, zdroj: Pixabay.com
O článku: Mars: Rudá planeta klame od pohledu, ve skutečnosti rudá není
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Mars: Rudá planeta klame od pohledu, ve skutečnosti rudá není
Na noční obloze Mars snadno rozeznáme, na rozdíl od jiných je totiž toto kosmické těleso zbarvená do červena. Na barvu krve ostatně odkazuje již název, který čtvrtou planetu naší sluneční soustavy a po Merkuru druhou nejmenší planetu spojuje se starověkým bohem války. Planeta Mars nese jméno tohoto boha, který byl původně hromovládcem.
Internet: ct24.ceskatelevize.cz, smithsonianmag.com, nationalgeographic.com, solarsystem.nasa.gov, zmescience.com, popsci.com, screerant.com
Literatura:
- Pokorný, Z., Švanda, M.: Planety. Praha: Aventinum, 2015. ISBN: 978-80-7442-056-6
- Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum, 2000. ISBN: 978-80-86858-65-4
Chcete víc?
Vesmír
Planeta Země je jenom miniaturním zrnkem v nekonečném prostoru vesmíru, který tvoří nespočet rozlehlých galaxií. Jenom naše galaxie obsahuje ohromnou řadu planet, hvězd a objektů, které nikdy nedokážeme zcela prozkoumat. Můžeme jen z povzdálí sledovat dechberoucí objevy astronomie nebo vesmírné expedice.
Magické představení, které noc co noc rozehrává noční nebe, je tady pro každého z nás, pro naši radost. Můžeme žasnout nad nad vesmírem a jeho tajemností, prostorem, jehož jsme sice miniaturní, stále však součástí.