Připomíná křížence kočky, psa a veverky, jen je černobílý, alespoň nejznámější z lemurů lemur kata. Stejně jako ostatní lemuři je i tento doma na Madagaskaru. Stejně jako ostatní umí skvěle šplhat, ale na rozdíl od nich tráví i značné množství času na zemi. Na zemi i v korunách stromů, tam všude se s matkou nosí mládě.
Pruhovaný ocásek a hmotnost jako sáček bonbonů
Po narození váží mládě lemura asi 70 gramů, takový malý sáček bonbonů. Než doroste do dospělé dvou až tříkilové poloopice, musí si počkat více než rok. Pohlavně dospívá až ve dvou a půl letech.
Již mládě lemura kata však zdobí charakteristický černobílý ocas, který ve vztyčené poloze slouží v travnatém porostu jako komunikační signál. Malý lemurek si však i na trávu musí počkat, první týdny tráví v matčině srsti. Jeho klíčovým úkolem je držet se matky, za žádnou cenu se nepustit, ať s ní bude na zemi nebo vysoko na větvích stromů.
Video YouTube: Mládě v lemuří skupině
Lemurek (Lemur catta), narozený po 136 dnů trvající březosti, tráví první dva týdny na matčině břiše, pak se přesouvá na hřbet. Kojený je asi do věku pěti měsíců, ač první potravu začíná ochutnávat již v prvním týdnu života. Právě v době asi pěti měsíců je také mládě již příliš těžké na to, aby ho matka stále nosila. Přestože by chtělo, mládě tak matka ze zad setřese.
Lemuří tulení a jiné hrátky
Lemuři mívají problémy s termoregulací, vítají proto možnost zahřát se slunečními paprsky. Nahřívání se patří k jejich denním rituálům. Když slunce nesvítí, tulí se k sobě, aby sdíleli tělesné teplo. Mládě, které se nosí na těle matky, také využívá její teplo, ale může využívat i teplo či dokonce mléko jiných samic z tlupy.
Silně sociální lemuři se o péči o potomky dělí. Samice také zůstávají ve skupině se svými matkami i v dospělosti, samci rodnou skupinu spíše opouštějí. Než dospějí, musí naplnit ještě jeden důležitý úkol – hrát si. Nejde jenom o samotný zážitek ze hry, vzrušení, zábavu nebo uvolnění přebytku energie.
Hry lemurů i dalších opic slouží jako příprava pro budoucí život, podporují rozvoj individuality i sociální rozvoj. Opice si prostřednictvím hry osvojují sociální dovednosti, zlepšují motorické schopnosti, ale také poznávají limity prostředí. Hra slouží i jako trénink na neočekávané stresové události, které do života divokých zvířat nedílně patří.
Lemuři: Reprezentanti ostrova Madagaskar
Lemuři patří mezi malé primáty. Jde o poloopice, které se miliony let u jihovýchodního pobřeží Afriky vyvíjely odděleně od afrických opic. Nikde jinde než na Madagaskaru lemuři přirozeně nežiji, ostrov přitom obývá více stovka různých druhů lemurů, bohužel převážně ohrožených.
Lemur kata je z těch nejznámějších, ale také největších lemurů. Největším žijícím lemurem je indri, který je známé také pro své hlasité skřeky připomínající písně keporkaků. Hluční jsou všichni lemuři, vyjímkou není ani sifaka malý, tzv. tančící lemur.
Denní druhy lemurů (lemur kata, lemur běločelý, šedohlavý, límcový, korunkatý, bělohlavý, tmavý, mongoz, červenobřichý, rudočelý, červenavý, Sanfordův, rákosový, zlatý, šedý, jižní, bambusový, širokonosý, vari červený a varičervenobílý) provází i noční lemuři. Noční jsou i miniaturní primáti maki hnědý a maki trpasličí, také nejpodivnější lemur ksukol ocasatý, tzv. aye aye.
O ČLÁNKU: Mládě lemura má jeden klíčový úkol: Nepustit se. Až ho matka setřese ze zad, má další: Hrát si
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Mládě lemura má jeden klíčový úkol: Nepustit se. Až ho matka setřese ze zad, má další: Hrát si
Připomíná křížence kočky, psa a veverky, jen je černobílý, alespoň nejznámější z lemurů lemur kata. Stejně jako ostatní lemuři je i tento doma na Madagaskaru. Stejně jako ostatní umí skvěle šplhat, ale na rozdíl od nich tráví i značné množství času na zemi. Na zemi i v korunách stromů, tam všude se s matkou nosí mládě.
Internet: /1/ Animaldiversity.org, /2/ Wisc.edu, /3/ Wiley.com, /4/ Lemurconservationnetwork.org, /5/ pbs.org, /6/ iDnes.cz, /7/ ZooPraha.cz, /8/ ZooChleby.cz
Není modrá jako modrá…
Nemusí to být Britka, může být také z Francie, USA nebo Ruska.
Říše zvířat a rostlin
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit.
Čapí hnízda se pomalu plní
Nezbývá, než se těšit na první čápata…
Dejte zvířatům šanci
Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
Příběh neposedné kočky se zaječí srstí, která údajně pamatuje dobu faraónů. A stojí jako (menší) poklady z pyramid
Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku
Chcete víc?
f