V Zoo Praha nedělají radost jenom vzácná mláďata, ale i zvířecí senioři. Již poslední rok byla zdejší samička Pieta nejstarším žijícím hrabáčem v Evropě. Jen krátce poté, co oslavila své narozeniny, 16. září 2023, ve věku 32 let a 28 dní, překonala samička Pieta všechny rekordy. Nejstarším žijícím hrabáčem se přitom stala již v červnu poté, kdy převzala pomyslné žezlo po svém bratrovi Aferovi.
Skvělá kondice zvířecí stařenky
Když ve věku 32 let a 27 dní uhynul v anglické Zoo Colchester samec Afer, na světě zůstala vedle Piety jen stařenka hrabáče z Crandon Zoo Park v Miami. I ta má být starší třiceti let, ale pochází z přírody a oficiálně je zdokumentováno pouze 26 let jejího života, jak informuje ředitel pražské Zoo Miroslav Bobek./1/
Do Zoo Praha se Pieta dostala v roce 2004. Z rodné zoo v nizozemském Arnhemu sem přišla jako zkušená matka, dokonce březí. Po čtyřech mláďatech v Nizozemí porodila své poslední mládě v Praze. O samičku Danny se vzorně starala.
„V roce 2014 jsme Pietu přestěhovali do ubikace v zázemí. Společnost dvou mladších a mnohem aktivnějších hrabáčů v Africkém domě – Kvídy a Draca – jí totiž nesvědčila a Pieta trpěla zdravotními problémy. Na svém „vejminku“ je ale spokojená a udržuje si na svůj věk skvělou kondici,“ uvedl ke zvířecí rekordmance ředitel zoo a popřál jí ještě co nejvíc klidných let.
Živá africká fosilie
Jeho nejbližšími příbuznými jsou pravděpodobně bércouni, damani a sloni. Připomíná prase nebo přerostlou myš. Hrabáč kapský (Orycteropus afer) je však jediným zástupcem vlastního řádu, samostatné vývojové větve s mnoha podivnostmi.
Vedle knoflíkovitého čenichu jde i o zuby, kterým chybí sklovina. Má dlouhý lepkavý jazyk, na který převážně v noci nabírá mravence a termity. Jeho silné drápy prozrazují, že rád hrabe, jak napovídá již jeho jméno. Zajímavé jsou i vrásky, které charakterizují mládě hrabáče. Stařenka Pieta (alespoň dle obrázku ze zoologické zahrady) žádné nemá.
Hrabáč kapský je endemit subsaharské Afriky, který se jako živá fosilie dostal i do místní kultury. Jeho obraz lze najít ve staroegyptské mytologii, kde je bůh pouště, moře, války a temnoty Setha (Sutech) zobrazován s hlavou připomínajícím právě hrabáče. V Africe zvíře uctívají pro jeho nebojácnost při dobývání potravy.
O ČLÁNKU: Nejstarší žijící hrabáč: Světová rekordmanka bydlí v Zoo Praha. Tipnete si její věk?
▼ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Nejstarší žijící hrabáč: Světová rekordmanka bydlí v Zoo Praha. Tipnete si její věk?
V Zoo Praha nedělají radost jenom vzácná mláďata, ale i zvířecí senioři. Již poslední rok byla zdejší samička Pieta nejstarším žijícím hrabáčem v Evropě. Jen krátce poté, co oslavila své narozeniny, 16. září 2023, ve věku 32 let a 28 dní, překonala samička Pieta všechny rekordy. Nejstarším žijícím hrabáčem se přitom stala již v červnu poté, kdy převzala pomyslné žezlo po svém bratrovi Aferovi.
Autorský článek vytvořený člověkem, s vrnivou kočičí podporou samozřejmě. Při tvorbě článku nebyla jakkoli využita umělá inteligence AI. Čerpá především z dostupných zdrojů:
Internet: /1,2/ ZooPraha.cz, /3/ Facebook Zoo Ostrava, /4/ SafariPark.cz, /5/ Zoo-Olomouc.cz, /6/ AfrikaOnline.cz
ŘÍŠE ZVÍŘAT A ROSTLIN
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!
Narodil se císařským řezem, takže je to Císař. Miniprimát ze Zoo Olomouc se zatím drží máminy „sukně“
Malý vodní brouk porušuje fyzikální zákony. Nová studie objasňuje, jak to dělá
Bělouši na dánském dvoře mají český původ. Národní hřebčín Kladruby je sem poprvé poslal již před 30 lety
Vědecký pokrok pádí vpřed, příroda je stále neprobádaná. Zatím známe méně než 20 % rostlin a živočichů
Už to začalo. V zoo hlásí první přírůstky. Tyto jsou z Jihlavy, původně z Uruguaye
Pravděpodobnost, že by se americký lesňáček objevil na anglickém dvorku, je mizivá. A přece se stalo
POZNÁTE JE? POZNÁTE MLÁDĚ NA OBRÁZKU?
Dejte zvířatům šanci
Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Mládě surikaty se musí narodit správné matce, jinak má minimální šanci přežít. Gang je gang
Mládě lemura má jeden klíčový úkol: Nepustit se. Až ho matka setřese ze zad, má další: Hrát si
Mládě klokana má jen pár centimetrů. Rodí se po 38 dnech a okamžitě se musí vydat na cestu
NEJNOVĚJŠÍ DOBRÉ ZPRÁVY
Rozhodně nevíme všechno, věda (a příroda) ví… A my něco z té moudrosti zprostředkováváme. Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.