Přeskočit na obsah

Zásadní témata pro pro udržitelnost ve stavebnictví

  • od
Zeleň přírody, udržitelnost, ekologie

Ilustrační foto: Udržitelnost ve stavebnictví, zdroj: Pixabay.com

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) navštívil Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Praze (ČVUT UCEEB), kde se seznámil s aktuálním výzkumem a novými technologiemi pro šetrné budovy a města budoucnosti. Hlavními tématy jednání byla udržitelnost ve stavebnictví, cirkulární ekonomika a čistá energetika pro budovy a města.

Ministr v Buštěhradě

Ministr se zástupci centra diskutoval budoucnost českého stavebnictví a energetiky. „Kromě toho, že systematická úspora energie v budovách a městech je významným nástrojem na cestě k dodržování klimatických závazků, stává se dnes i strategickou bezpečnostní výhodou,” říká Antonín Lupíšek, ředitel pro vědu a výzkum ČVUT UCEEB.

Kvalitní rekonstrukce budov

S budovami a stavebnictvím souvisí třetina emisí skleníkových plynů produkovaných v ČR. Důležitým nástrojem pro dekarbonizaci stavebnictví jsou kvalitní energetické rekonstrukce budov, které Ministerstvo životního prostředí dlouhodobě podporuje.

„Na ministerstvu poskytujeme přes Státní fond životního prostředí ČR investiční podporu na úspory energií v rodinných a bytových domech od roku 2009, a to přes Novou zelenou úsporám. Celý program jsme navíc aktuálně zjednodušili a zpřístupnili tak, aby na dotaci dosáhlo více domácností. Díky podpořeným opatřením je potenciál každoroční úspory 1,44 miliony tun uhlí, tedy 4,5 % celkové roční spotřeby uhlí v České republice. Celkem tak může dojít k ročnímu snížení emisí CO2 o 2,7 milionů tun, což je obrovské číslo,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík.

Sledování a snižování uhlíkové stopy ve stavebnictví se ČVUT UCEEB dlouhodobě věnuje. Vyvinulo mimo jiné národní certifikační nástroj SBToolCZ, který je možné použít pro šetrné zadávání veřejných zakázek ve vazbě na EU Taxonomii.

(Nejen) čistá energetika

Jako významná témata čisté energetiky byly zmiňovány zvýšení využití obnovitelných zdrojů v budovách a městech, energetická flexibilita a budoucí možnosti využití zeleného vodíku.

Pro stavebnictví je velmi důležité zvýšení míry využívání přírodních materiálů, zejména dřeva pro výškové budovy. „V současné době řešíme možnosti úprav požárních předpisů tak, aby byla usnadněna výstavba vícepodlažních dřevostaveb,“ informoval ředitel ČVUT UCEEB Robert Jára.

Na významu také nabývá potřeba zavádění principů cirkulární ekonomiky, které umožní šetřit primární suroviny a snížit množství odpadů ve stavebnictví. „Do budoucna je velkým tématem recyklace izolačních materiálů, dřeva ale i primárních stavebních materiálů, jako je například beton,“ uvedl ministr Hladík s tím, že už dnes je v programu Nová zelená úsporám povinností recyklovat zbylý odpad z rekonstrukcí nejméně ze 70 %.

České zelené technologie

Ministr navštívil vývojové laboratoře v Buštěhradě a zmínil důležitost špičkového výzkumu a vývoje v oblasti šetrných technologií v ČR a rychlého přenosu do praktických aplikací dostupných na trhu. Domácí vývoj zelených technologií může do budoucna vytvořit zajímavé exportní příležitosti pro český průmysl.

„Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT je skvělým místem pro pro studium, vědu a, výzkum, a navíc je vzorem i pro ostatní. Jen díky takovýmto místům se Česká republika může stát lídrem ať už v energetice, stavebnictví nebo v jiném odvětví a já chci moc poděkovat všem, co na tom už pracují,“ dodal ministr Hladík.

Video YouTube: ČVUT UCEEB Buštěhrad

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov je vysokoškolským ústavem ČVUT v Praze a národním centrem excelence v oblasti šetrných budov. Cílem výzkumu je nalézat inovativní technologie pro budovy a města šetrné k přírodě, podporující trvale udržitelný rozvoj společnosti a poskytující uživatelům zdravé a komfortní vnitřní prostředí. Mezioborové týmy ČVUT UCEEB přenášejí inovace z výzkumu do průmyslové praxe i veřejného sektoru a nezávisle ověřují kvalitu technologií. Více na www.uceeb.cz.

Tiskové oddělení MŽP

TISKOVÁ ZPRÁVA

KOČIČÍ NOVINY filtrují dobré zprávy. Zajímají nás i zprávy odjinud, dobré tiskové zprávy, pozitivní informace. Business nevynecháváme, ani PR články. Hledáme to dobré, také v oblasti komerčních sdělení, v komerční nabídce, především pokud jde o produkty a služby pro kočky, chovatele koček a milovníky zvířat obecně. Tento článek představuje právě Komerční sdělení, PR text. Nejde o redakční obsah, vznikl jako (tisková) zpráva odjinud.

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *