Přeskočit na obsah

Nekácejte! Nová kampaň vyzývá stát i soukromé organizace k záchraně starých českých lesů

V některých zemích je již les jako terapie na lékařský předpis. Přestože své klienty vodí do lesů i progresivní čeští terapeuti, stále máme co dohánět. Trvá stovky let, než les doroste, aby vytvořil ekosystém skýtající blaho lidské psychice i domov nespočtu živočišných a rostlinných druhů. Pár dnů bohužel stačí k tomu, aby zmizel, často kvůli chamtivosti lidí.

Les

Ilustrační foto: I takto září les. Zdroj: Pixabay.com

Zbývá jen devět procent

Rozmanitých a cenných starých lesů nám v Česku nyní zbývá pouze 9 procent. Uvádí to organizace Greenpeace na webu nové kampaně Nekácejte.cz a nabádá k zastavení drancování českých lesů, které nás chrání před dopady klimatické krize a kolapsem přírody. Studie publikovaná v magazínu Science dokládá, že stromy absorbují oxid uhličitý v takové míře, že to překvapilo i samotné vědce./1,3/ Při pohlcování skleníkových plynů hrají dominantní roli, a přece z planety bohužel ve velkém mizí.

Lesy jsou útočištěm nejenom pro lidi, kterým nabízejí klid a životadárnou energii. „Nemůžeme si dovolit přijít o další lesy, řekněme společně ministerstvu zemědělství a státní firmě Lesy České republiky Nekácejte,“ vyzývají ochranáři./1/

České lesy vedle amazonských či indonéských pralesů

„Světové státy se dohodly, že do roku 2030 budou chránit 30 procent rozlohy moří a souší, přitom 10 procent bude chráněno důkladně. Chceme, aby vedle amazonských či indonéských pralesů bylo mezi těmito chráněnými oblastmi i unikátní staré lesy v Česku.“ Tak znějí slova výzvy Greenpeace, která připomíná i vzácné obyvatele lesů jako lejsek malý, strakapoud prostřední, sokol stěhovavý, netopýr rezavý, také brouci jako kovařík fialový, tesaříci, nosorožíci, roháči, ale i savci, třeba plši nebo veverky./1/

Kompletní text výzvy končí slovy/1/:

Požadujeme, aby stát zajistil, že se staré lesy přestanou ničit. Vyzýváme Lesy české republiky, aby okamžitě přestaly kácet lesy starší 120 let. Zároveň vyzýváme Ministerstvo zemědělství, aby Lesům ČR kácení ve starých lesích trvale zakázalo. Také vyzýváme vládu, aby zajistila co největší ochranu starých lesů a přijala opatření, která v nich zastaví kácení.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Nekácejte! Nová kampaň vyzývá stát i soukromé organizace k záchraně starých českých lesů

V některých zemích je již les jako terapie na lékařský předpis. Přestože své klienty vodí do lesů i progresivní čeští terapeuté, stále máme co dohánět. Trvá stovky let než les doroste, aby vytvořil ekosystém skýtající blaho lidské psychice i domov nespočtu živočišných i rostlinných druhů. Pár dnů bohužel stačí k tomu, aby zmizel, často kvůli chamtivosti lidí.

Internet: /1/ Nekácejte.cz, /2/ Nature.com, /3/ CSmonitor.cz, /4/ LesníTerapie.cz

Píchá, ale nejde nemilovat

Sice neobvyklý, přesto může být ježek i domácí mazlíček

Ježek bělobřichý, domácí mazlíček
Margay, lat. Leopardus wiedii

Vypadá jako kočka, ale je to margay

Jediná kočka, která leze hlavou dolů

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *