Přeskočit na obsah

Papoušek kakadu znovu překvapuje svou chytrostí

Ptačí mozek? Ve srovnání s primáty ptáci opravdu co do velikosti mozku zaostávají. Přesto vykazují nebývalou inteligenci, která se může vyrovnat i těm nejchytřejším lidoopům, zvláště v případě pěvců z čeledi krkavcovitých a papoušků kakadu. Kakadu je obecným reprezentantem celého řádu papoušků a také z těch nejoblíbenějších, přestože jeho chov rozhodně není pro začátečníky. Svůj podíl na tom má jeho přirozená zvědavost a vysoká inteligence.

Kakadu ohromuje i zkušené vědce

Velmi hlučný papoušek kakadu nejenže překvapí svým sociálním chováním a schopností týmové spolupráce, poslední studie australských vědců publikovaná v časopise Current Biology potvrzuje i schopnost papoušků druhu kakadu žlutočečelatý, lat. Cacatua galerita, učit se jeden od druhého. Vědci pod vedením Barbary Klumpové z Institutu Maxe Plancka schopnost myslet a dokonce vyzrát nad lidmi dokumentovali na boji o popelnice.

Lidé vymysleli více než padesát způsobů, jak ptákům zamezit přístup k odpadkům. Papoušci kakadu však vždy našli způsob, jak překonat zábranu a otevřít poklop popelnice. Jejich adaptace na život člověkem je obdivuhodná, stejně jako schopnost používat pomocné nástroje.

Papoušek Figaro se učí

Již před časem převedl mentální výkon hodný mistra papoušek kakadu Goffinův (Cacatua goffini) jménem Figaro. Stal se prvním papouškem, u kterého bylo registrováno úmyslné vyrábění nástrojů. Papoušek chovaný jako domácí mazlíček se naučil oddělovat z prkna třísky, aby si s jejich pomocí přiblížil věci. Studie o jeho chytrém chování, na kterém se podílel mezinárodní tým vědců z Vídeňské univerzity, oxfordské univerzity a institutu Maxe Plancka, pak vyšla v časopise Current Biology. Vědci pokus několikrát opakovali a papoušek pokaždé uspěl. Schopnost vytvářet třísky jako nástroj přitom zdokonaloval a zrychloval.

Tajemství ptačího mozku

Zkoumání ptačího mozku se přitom věnují i čeští vědci, například tým biologů z Přírodovědecké fakulty University Karlovy v Praze. Ti se ve spolupráci se zahraničními kolegy v minulosti mj. zabývali velikostí mozků ptáků a savců, aby ji srovnali s neurony uvnitř mozku. Výsledky výzkumu, který byl uveřejněn ve vědeckém časopise National Academy of Sciences, odhalily, že ptáci mají v mozku natěsnáno mnohem více neuronů než jiné druhy. Například afričtí primáti kombi mají velikost mozku zhruba stejnou jako papoušci kakadu, ale papouščí mozek obsahuje více než dvě miliardy neuronů, zatímco mozek komb jich má asi necelou polovinu.

Vědci navíc zjistili, že ptáci mají nebývale vyvinutý přední mozek, kde probíhá většina procesů spojených s inteligentním jednáním. Hustotou neuronové sítě předního mozku připomínají inteligentní primáty. Například havran polní se počtem neuronů v předním mozku vyrovná chytrým jihoamerickým opicím malpám, přestože je hmotnost jeho mozku oproti malpám zhruba čtvrtinová.

Chytrý papoušek kakadu

Foto: Papoušek kakadu žlutočečelatý, Cacatua galerita, zdroj: Pixabay.com

Papoušek kakadu znovu překvapuje svou chytrostí

O článku, zdroje a další informace

Papoušek kakadu znovu překvapuje svou chytrostí

,

Velmi hlučný papoušek kakadu nejenže překvapí svým sociálním chováním a schopností týmové spolupráce, vědecké studie potvrzují i schopnost papoušků kakadu učit se jeden od druhého. Jejich inteligence je doložena i využíváním nástrojů, jako první ji předvedl slavný papoušek Figaro.

Internet: ČTK, Current Biology1,2, PNAS.org

Literatura

  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *