Přeskočit na obsah

Pandy v Zoo Olomouc: Barvitá ukázka zvířecích námluv


Zoologická zahrada v Olomouci začala pandy červené chovat v květnu roku 2021. Standardně však nářočný chov začínal se dvěma samci. Po roce se jeden z nich přestěhoval do Zoo Praha, kde již čekala samička. Do Zoo Olomouc se samička teprve měla dostat. Z italské zoo Parco Natura Viva poblíž Verony do Zoo Olomouc přijela v létě 2022, tím však složité seznamování a vytváření nového páru teprve začalo.

Pandí Italka v Česku

„Roční samici jsme do Zoo Olomouc přivezli na počátku léta. V rámci karantény absolvovala veterinární vyšetření, vakcinace a přivykala si na nové prostředí, chovatele i krmnou dávku. Italka se velice rychle sžila s novými vjemy. Vypustit ji ale do venkovního výběhu k samci, který jej považoval za své teritorium, by nemuselo přinést dobrý výsledek. Pandy bylo tedy nutné seznámit pozvolna v zázemí, mimo zraky návštěvníků,“ vysvětluje zoolog Zoo Olomouc Jan Kirner.

Pandí seznamka v olomoucké zoologické zahradě započala tím, že se samec přesunul ze svého výběhu. Bez anestezie a sítí to trvalo asi měsíc. Chovatelé vytvořili speciální bednu, do které umístili krmení. Když se do ní sameček naučil chodit, jednoho dne ho v bedně zavřeli, aby ho přemístili do zázemí. Tam již čekala samička.

První rande plné prskání

První kontakt proběhl přes pletivo a neobešel se bez dávky obezřetnosti. Obranné postoje a výhružné prskání ze strany samičky proběhlo i po přímém kontaktu. Pandy červené tak běžně reagují, a tak první seznámení zoologové vyhodnotili jako bezproblémové. Samec se nyní i se samičkou mohl vrátit do své expozice.

Nejdříve do expozice pand červených putovala samička, o několik dnů později se konečně vrátil do svého i samec. Nyní jsou obě pandy červené ve svém výběhu. Společně s muntžaky, nejstaršími zástupci jelenů, těší návštěvníky i chovatele. Ti navíc vyhlížejí příchod říje v zimních měsících, který by mohl přinést i mláďata tohoto ohroženého a v lidském prostředí velmi choulostivého druhu, který ve své domovině představuje symbol šťastného manželství. Právě proto jsou však pandy červené, lat. Ailurus fulgens, v ohrožení, loví se pro maso i kožešinu, ze které se pak v čínském Yunanu šijí novomanželské čapky. Navíc je ohrožuje úbytek přirozeného prostředí.

Video Youtube: Cute Red Panda, Ailurus fulgens

Zvířata Zoo Olomouc

I bez mláďat by pandy červené, tzv. ohnivé lišky, na Svatém kopečku měli být s příchodem zimy jako jeden z nejvýše žijících druhů zvířat stále aktivnější, návštěvníci Zoo Olomouc se mají na co těšit. Pandy červené v Olomouci by mohli zpestřit šedivé zimní dny. Využijte toho?

Nejsou to jenom pandy červené. V Zoo Olomouc, nejživější zoo v Česku, čeká na návštěvníky na ploše přes čtyřicet hektarů asi dva tisíce zvířat v 350 druzích. Vedle šesti pavilonů je tady pro návštěvníky připraven i výběh medvědů a vlků, výběh klokanů, euroasijská safari nebo průzračná mořská akvária s korálovými útesy v pavilonu šelem. Nechybí tady ani žraloci nebo rejnok siba skvrnitá.

Výběhy ovcí, koz a lam umožňují přímý kontakt ze zvířaty, stejně tak i obří ptačí voliéra s výškou až 15 metrů. Chovají tady vodní ptáky a menší dravce, nechybí ani hnízdiště v umělé skále. Mají tady i obří voliéru s velkými dravci, i tu zdobí umělá skála pro hnízdění. Prvními obyvateli voliéry byli supi bělohlaví, dále pak supi ušatí, orli královští, kondor velký, marabu afričtí, volavky a další ptáci. Dnes je tady k vidění hadilov písař, ibis skalní, husice, husička, indický běžec nebo bažant stříbrný.

Panda červená v zoo

Foto: Panda červená, zdroj: Zoo Olomouc

Pandy v Zoo Olomouc: Barvitá ukázka námluv

O článku, zdroje a další informace

Pandy v Zoo Olomouc: Barvitá ukázka námluv

,

Pandy v Zoo Olomouc chovají od května 2021. Chov začínal se dvěma samci. Nyní tady vytvářejí chovný pár. Samička se do Zoo Olomouc dostala z italské zoo Parco Natura Viva poblíž Verony v létě 2022, tím však složité seznamování a vytváření nového páru teprve začalo.

Internet: Zoo-Olomouc.cz1,2,3, ZooPraha.cz, Chinatours.cz

Literatura

  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
Lev, kočičí šelma

Další zajímavý článek:

Lev a jeho kočičí příbuzní

Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *