Přeskočit na obsah

Nevšední výstava v Pražské tržnici: Praha jako jedlé město

Pražská tržnice v Holešovicích se dnes otevírá výstavě, která názorně převádí rozsah toho, co je možné vypěstovat, sklidit a vyrobit přímo v metropoli. Návštěvníci zde narazí na pěstitele a všechny nadšence, kteří přímo v Praze dokážou zajistit sklizeň, ať již zeleniny, bylinek, microgreens, květin a dalších přírodních produktů z lokálních zdrojů. Výstava a trhy představí také výrobce potravin, jako jsou džemy a marmelády, pečivo, oleje, ale také pivo nebo prémiový gin.

Hurá na tržnici

Trh se vším, co se v Praze zelená, klíčí tady, roste a vzniká, provází i praktické přednášky na téma „jedlé město“ a k tomu i hudební koncerty. Nevšední trh s kvalitním jídlem a pitím z pražské produkce obohatí i tóny hudby pražských i mimopražských kapel. Vedle Báry Zmekové zahraje kapela Jiný Metro a Michal Strnad s beatboxerem.

Jak vypadá pěstování ve městě v praxi? Odpověď na všechny zvídavé čeká dnes v tržnici, kdykoliv během roku jsou odpovědí samotnou pražské ovocné sady, komunitní zahrady, vnitrobloky, hydroponické a vertikální farmy na střechách pražských domů.

Najít kvalitní lokální potraviny a pochutiny pomáhá i spolek Na Ovoce prostřednictvím aplikace, kde si uživatelé vzájemně radí, kde zrovna zraje ovoce, plodí ovocné stromy, ale třeba i divoké maliny nebo ostružiny, kde právě rostou bylinky jako medvědí česnek a mnohé další. Stojí také za akcí pražské jablkobraní či knižním průvodcem Pražské ovocné sady. Právě spolek Na Ovoce bude mít v Kontejneru na Tržním náměstí přednášku, stejně tak i start-up ForestBit nebo organizace Zachraň jídlo.

Blíž k nebi a ke Slunci…

Výstava přibližující jedlé město nabídne pohled na Prahu z nového úhlu, třeba ze střech, kde jsou umístěny solární elektrárny v doprovodu městských hydroponických farem. Hydroponické farmy a solární elektrárny kombinuje start-up ForestBit, který se vedle pěstování zeleniny a bylinek zabývá i výrobou medu a elektrické energie.

Aby žádná energie nepřišla vniveč se zase stará organizace Zachraň jídlo. Nejnověji se zabývá darování hotových jídel z podnikových jídelen a restaurací potřebným, například v azylových domech.

Vedle spolku Zachraň jídlo nebo ForestBit se na trhy chystá i vertikální farma na pěstování bylinek Prague Microgreens Farm, květinová farma GreenDecor, řemeslný pivovar BadFlash, nebo řemeslná destilerie Garage22. Ochutnat a koupit tady budete moci i další přírodní produkty lokální produkce, konkrétně například veganské mlsání Doruky MLS. Najdete tady i Hynys oleje, OhDeer Bakery, Baues chilli oil, Džemy Kvasnička nebo celozrnnou a bezlepkovou pekárnu Dvorník. Se svými produkty se na trzích představí i projekt MetroFarm, který se zaměřuje na městské a příměstské komunitní zahradničení.

Hydroponie rostliny

Ilustrační foto: Hydroponie, microgreens, bylinky, zdroj: Pixabay.com

Nevšední výstava v Pražské tržnici: Praha jako jedlé město

O článku, zdroje a další informace

Nevšední výstava v Pražské tržnici: Praha jako jedlé město

,

Pražská tržnice v Holešovicích se otevírá výstavě, která převádí, co je možné vypěstovat, sklidit a vyrobit přímo v metropoli. Návštěvníci zde narazí na pěstitele zeleniny, bylinek, microgreens, květin aj. Výstava přibližující jedlé město a prodejní trhy představí také výrobce potravin, jako jsou džemy a marmelády, pečivo, oleje, ale také pivo nebo prémiový gin.

Internet: ekolist.cz, Pražská-tržnice.cz, Na-Ovoce.cz


Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *