Přeskočit na obsah

Perseidy letos provází úplněk a planeta Saturn

Letní obloha tradičně láká k pozorování hvězd, každoročně ji navíc zpestřuje úchvatný meteorický roj Perseidy. Název odkazuje na souhvězdí Perseus, radiant meteorického roje neboli místo, odkud padající hvězdy na nočním nebi zdánlivě vylétají. Říká se jim však také Slzy svatého Vavřince, to podle termínu, ve kterém se objevují. Vrchol Perseid nastává někdy ve druhém srpnovém týdnu a právě 10. srpna má svátek Vavřinec. Perseidy 2022 vrcholí v termínu 13. srpna 2022 a jen den předtím nastává úplněk.

Úplněk pozorování oblohy nepřeje

Úplněk rozzáří noční oblohu 12. srpna 2022, přesně ve 3:35 hodin. Silný měsíční svit však zhorší podmínky pro pozorování padajících hvězd. Ideální čas pro pozorování Perseid tak nastává právě nyní.

Fascinující podívaná představuje pozůstatky komety 109P/Swift-Tuttle, hvězdný prach a miniaturní úlomky komety se dostávají do zemské atmosféry, kde většinou shoří. Jeví se tak jako záblesky na noční nebi, odborně meteoroidy. Do atmosféry se Perseidy dostávají v rychlosti asi 214 tisíc kilometrů za hodinu. Již v týdnu před úplňkem zpestřují oblohu v desítkách za hodinu, v době maxima jsou to sice až stovky, ovšem letos oblohu v té době rozzáří primárně úplněk.

Úplněk, také Saturn, Mars a Venuše

Srpnový úplněk letos neprovází jen Perseidy. Společnost Měsíci však budou kolem 12. srpna dělat i další planety, především planeta Saturn, která je jedním z nejkrásnějším objektů noční oblohy. Obří planeta Saturn se 14. srpna 2022 na své dráze ocitne nejblíže k Zemi, bude také k opozici se Sluncem, a tak bude krásnější a zářivější více než jindy.

Již malý dalekohled by měl stačit k pozorování prstenců Saturnu a také jeho nejjasnějšího měsíce jménem Titan. Srpnové nebe většinu nocí zdobí také planeta Jupiter, k ránu pak i planety Mars a Venuše.

Letní nebe

Foto: Letní nebe, Mléčná dráha, Perseidy, zdroj: Pixabay.com

Perseidy letos provází úplněk a planeta Saturn

O článku, zdroje a další informace

Perseidy letos provází úplněk a planeta Saturn

,

Letní obloha láká k pozorování hvězd, každoročně ji navíc zpestřuje meteorický roj Perseidy. Perseidy 2022 vrcholí v termínu 13. srpna 2022 a jen den předtím nastává úplněk. Společnost mu dělá i planeta Saturn, také Jupiter, Mars a Venuše.

Internet: Astro.cz, iRozhlas.cz, iPrima.cz, Živě.cz

Měsíc v úplňku

Mohl by vás zajímat také článek:

Kdy budou úplňky v roce 2022? Kdy se nevyspíte?Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *