Přeskočit na obsah

Setkání s netopýry ve Vodním domě Švihov

Netopýři. Naprosto výjimeční živočichové jsou zahaleni rouškou tajemna. Jako noční tvorové jsou nám vzdálení, navíc je v našich končinách provází legendy o zlých silách. V Asii jsou naopak pro svá blanitá křídla spojováni s posvátnými draky. Stále však patří spíše do říše legend než do reálného světa. Rok 2022 je Rokem netopýrů, v rámci celostátní kampaně se za nimi můžete vydat, třeba na Setkání s netopýry do Vodního domu ve Švihově.

Netopýří let, let nočního akrobata

Je to především stavba těla netopýrů a jejich zvláštní let, který z nich dělá také výjimečné nebeské akrobaty. Kvůli svému blanitému křídlu netopýr také odpočívá hlavou dolů. Zatímco přední končetinu má přeměněnou v křídlo, zadní má otočenou dopředu, aby se na ni mohl zavěsit. S anatomií netopýrů se nyní můžete detailně seznámit ve Vodním domě Švihov.

Výjimečná příležitost, jen jednou v roce

Vždy jednou za rok se můžete podívat pod hladinu vodní nádrže Švihov, do hloubky asi 55 metrů. Nitro vodárenské nádrže, která zásobuje pitnou vodou více než 1,5 milionu lidí, se letos otevírá v termínu 11. srpna 2022 a vedle exkurze do přísně střežených míst nabízí i Setkání s netopýry. Proběhne v revizní štole hráze vodní nádrž Švihov, která slouží i jako zimoviště netopýrů černých.

Povodí Vltavy a Český svaz ochránců přírody tady v rámci akce nazvané Setkání s netopýry chystá na 11. srpna 2022 přednášku zaměřenou na anatomii netopýrů, životní cyklus i možnosti jejich ochrany. O netopýrech se návštěvníci dozvědí od paní Dagmar Zieglerové, která se těmto savcům věnuje pod ČSOP Nyctalus. Projekt Nyctalus zaštiťuje nejrůznější vzdělávací programy pro děti, seniory nebo širokou veřejnost, ale i monitoring netopýrů nebo některých zimovišť. Nabízí také komplexní praktické informace o ochraně a pomoci netopýrům, třeba konkrétní postup pro případ, když najdete netopýra.

Na pozoruhodné okřídlené noční tvory jistě narazíte ve Vodním domě… Na Setkání s netopýry na Švihově nebudou chybět ani ukázky živých netopýrů. Pro nejmenší tady bude připravená výtvarná dílnička nebo film pro děti Hurvínek a netopýři.

Netopýr

Foto: Netopýr, zdroj: Pixabay.com

Setkání s netopýry ve Vodním domě Švihov

O článku, zdroje a další informace

Setkání s netopýry ve Vodním domě Švihov

,

Netopýři. Naprosto výjimeční živočichové jsou zahaleni rouškou tajemna. Jako noční tvorové jsou nám vzdálení, navíc je v našich končinách provází legendy o zlých silách. Rok 2022 je Rokem netopýrů, v rámci celostátní kampaně se za nimi můžete vydat, třeba na Setkání s netopýry do Vodního domu ve Švihově.

Internet: Vodní-dům.cz, Kudyznudy.cz, Ekolist.cz, Stoplusjednicka.cz, Nyctalus.cz

Měsíc v úplňku

Mohl by vás zajímat také článek:

Kdy budou úplňky v roce 2022? Kdy se nevyspíte?


Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *