Přeskočit na obsah

Ptačí krmítko a pozorování ptáků je víc než zábava

Již se stalo pravidlem, že začátkem roku vyhlašuje Česká společnost ornitologická velké sčítání ptáků nazvané příhodně Ptačí hodinka. Může se do něho zapojit opravdu každý, dokonce i ten, kdo nemá na dohled ptačí krmítko, ač s krmítkem je pozorování pochopitelně zajímavější.

Ptačí hodinka 2021

Letos probíhá Ptačí hodinka o víkendu 8. až 10. ledna 2021. Ve vyhlášeném termínu, tedy od pátku do neděle, je možné pustit se do pozorování ptáků dle libosti. Sčítat lze kdykoliv po dobu jedné hodiny. Přesný čas je zcela na každém. Sčítat se dá také kdekoliv, klidně na zahradě, v parku, u lesa, ale třeba i na balkoně, nebo dokonce za oknem, tam bude alespoň teplo. Stačí si vybrat místo pro pozorování. Pak již hodinu věnujeme ptáčkům a jejich počítání.

Jak sčítat vysvětlují na webu Ptačí hodinka:

Pro správné vědecké výsledky je podstatné, abychom žádného ptáka nezapočítali dvakrát. Proto pro každý druh zaznamenáváme nejvyšší prokazatelný počet jedinců, který se objevil v našem zorném poli. Za každý druh hlásíme jen jedno číslo – počty samců, samic či mláďat nerozlišujeme.

Česká společnost ornitologická

Při sčítání ptáků přijde vhod formulář pro zaznamenávání ptactva. Hodit se může i příručka k určování ptáků, pomoc s určováním nabízí přímo i sčítací arch ČSO.

Video YouTube: ČSO: Jak se zúčastnit Ptačí hodinky?

Co s výsledky pozorování?

Nejjednodušším způsobem zaznamenávání pozorování je elektronický formulář, který vyplňujeme online. Jeho součástí je také časovač. Jakmile uplyne hodina, výsledky se ihned propisují do systému. K pozorování však může sloužit formulář, resp. sčítací arch papírový, ten je třeba po pozorování přepsat do počítače a odeslat, buď elektronicky, případně poštou.

Každý ptáček se počítá!

Pozorování ptáků je příjemný relax, ale v případě Ptačí hodinky také způsob, jak získat přehled o českém ptactvu v zimě. Jedná se o vědecký výzkum, který je naprosto unikátní v tom, že se ho může zúčastnit každý. Jedním z jeho cílů je také budování vztahu k ptákům a přírodě prostřenictvím vlastní zkušenosti.

V Česku sčítání ptáků probíhá od ledna 2019, podobně se realizuje také v sousedním Rakousku, Německu, Nizozemí, Velké Británii nebo USA.

Krmítko a sýkora rezavoboká

Foto: Krmítko a sýkora rezavoboká, zdroj: Pixabay.com

Ptačí krmítko a pozorování ptáků je víc než zábava

O článku, zdroje a další informace

Ptačí krmítko a pozorování ptáků je víc než zábava

, ,

Začátkem roku vyhlašuje Česká společnost ornitologická velké sčítání ptáků nazvané příhodně Ptačí hodinka. Může se do něho zapojit opravdu každý, dokonce i ten, kdo nemá na dohled krmítko, ač s krmítkem je pozorování pochopitelně zajímavější.

Internet: Česká společnost ornitologická: Birdlife.cz

Literatura

  • Schmolz, M.: Radost z pozorování ptáků ve městě a okolí. Praha: Grada, 2021. ISBN: 978-80-271-3011-5
Hadilov písař

Mohl by vás zajímat také článek:

Hadilov písař: Zabiják se smyslem pro rodinu

Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *