Nejvzácnějším druhem pavilonu Madagaskar v Zoo Plzeň je kriticky ohrožený primát lemur rákosový. Přirozeně žije pouze na jediném místě na světě, a to u madagaskarského jezera Alaotra na východě ostrova. Jeho domovské prostředí však bohužel stále ustupuje. V Zoo Plzeň se tomuto druhu naopak daří, což dokládají i nové přírůstky.
Rákosoví lemuři v Plzni
Chov potravních specialistů, mezi které lemur rákosový (Hapalemur alaotrensis) patří, není snadný. V plzeňské zoologické zahradě musí jeho jídelníček přizpůsobit co nejvíce stravě ve volné přírodě. Lemury tak krmí rákosem, v zimě bambusy, k tomu jim podávají bílou čekanku jako základ a speciální granule pro listožravé primáty.
Lemurům v Plzni chutná a daří se, jak dokládají i chovatelské úspěchy. V pavilonu Madagaskar i v chovatelském zázemí ve vedlejší budově, kde je druhá skupina lemurů, opakovaně dělají radost mláďata. Letošní jaro není výjimkou.
Lemur rákosový se mezi obyvatele plzeňské zoologické zahrady a zdejší pestrou kolekci lemurů zařadil v roce 2008. První mládě se tady narodilo na konci roku 2016. Doposud je Zoo Plzeň v Česku jediná, kde jsou lemuři rákosoví k vidění, aktuálně navíc i s novým roztomilým mládětem.
Zpěváček pro dobrou náladu
Potěší svým veselým zpěvem i pestrým zbarvením
Lemuří baby boom
Radost v Plzni udělal i v dubnu narozený lemur rudobřichý, na kterého tady čekali dlouhých sedm let. Jsou tu však i další lemurci. Mláďata mají i lemuři kata. Celá lemuří kolekce v Zoo Plzeň přitom vedle lemurů rudobřichých zahrnuje z rodu Eulemur také druhy lemur hnědý, běločelý, rudočelý, tmavý, korunkatý a límcový. Nejznámější lemury kata a vzácné lemury rákosové v nejzápadnější české zoo provází také dva druhy lemurů vari a tři druhy z čeledi makiovitých.
O ČLÁNKU: Jinde v Česku je neuvidíte. Vzácné rákosové opice a jejich roztomilá mláďata těší jen v Zoo Plzeň
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Jinde v Česku je neuvidíte. Vzácné rákosové opice a jejich roztomilá mláďata těší jen v Zoo Plzeň
Nejvzácnějším druhem pavilonu Madagaskar v Zoo Plzeň je kriticky ohrožený primát lemur rákosový. Přirozeně žije pouze na jediném místě na světě, a to u madagaskarského jezera Alaotra na východě ostrova. Jeho domovské prostředí však bohužel stále ustupuje. V Zoo Plzeň se tomuto druhu naopak daří, což dokládají i nové přírůstky.
Internet: /1,2,3/ ZooPlzeň.cz, /4/ Instagram Zoo Plzeň, /5/ ČeskéNoviny.cz
Není modrá jako modrá…
Nemusí to být Britka, může být také z Francie, USA nebo Ruska.
Říše zvířat a rostlin
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit.
Čapí hnízda se pomalu plní
Nezbývá, než se těšit na první čápata…
Dejte zvířatům šanci
Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
Příběh neposedné kočky se zaječí srstí, která údajně pamatuje dobu faraónů. A stojí jako (menší) poklady z pyramid
Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku
Chcete víc?