Přeskočit na obsah

Smetanova Litomyšl oslnila famózním finále. Zazářila hvězda Zaz

Je přirovnávána k Édith Piaf a proslavila se daleko za hranicemi rodné Francie. V říjnu 2022 chystá slavná písničkářka Zaz koncert v O2 Universu, avšak v Česku se objevila nečekaně již dřív. V neděli 3. července 2022 zazpívala ohromeným divákům při závěrečném koncertu festivalu Smetanova Litomyšl. Velké finále proběhlo ve velkém stylu.

Video YouTube: Smetanova Litomyšl 2022, Velké finále

Překvapení večera: Francouzská zpěvačka Zaz

Zaz v Litomyšli vystoupila jako překvapení večera, o kterém neměla tušení dokonce ani většina organizátorů. Plány se odehrávaly jen v úzké skupině vedení festivalu, patronem koncertu, litomyšlskou firmou Adfors a mládežnického tělesa Police Symphony Orcherstra z Police nad Metují.

Právě Police Symphony Orcherstra s Janem Cinou jako moderátorem a sólisty Bárou Polákovou, Ivo Kahánkem, Vendulou Příhodovou, Janem Sklenářem a Karolínou Soukupovou bylo na programu Velkého finále. Dramaturgie si letos vůbec poprvé troufla předvést amatérský orchestr, a hned do Velkého finále. Potlesk ve stoje potvrdil, že odvaha se vyplatila.

Klasický koncert trval jen několik úvodních minut, aby se změnil na velkolepou audiovizuální show. Využívala a videopřenosem propojovala hlavní zámeckou a doprovodnou scénu festivalu v Klášterních zahradách. Tam se v balónu vznášela zpívající Bára Poláková a diváci ji přes obrazovku i na hlavní scéně. Vedle klasické hudby zazněla v orchestrálním provedení hudba filmová i populární. Na nedalekém náměstí se přitom rozsvítil ohňostroj. Vyvrcholením však byla francouzská zpěvačka Zaz, která se objevila nejprve na obrazovce, aby následně zazářila na pódiu s několika písněmi.

2700 účinkujících, mezi nimi i Vojtěch Dyk, také Petr Fiala nebo Tomáš Halík

Program festivalu doplnilo i společné zasedání vlády ČR a Evropské komise, kterým Česká republika zahájila půlroční předsednictví v Radě Evropské unie. Do Litomyšli se tak v pátek 1. července 2022 ubírala pozornost celého světa. Premiér Petr Fiala (ODS) před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že Česká republika zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nachází v těžké době. „Jako jsme zvládli minulé krize, dovedeme si poradit i se současnými problémy,“ řekl Fiala. Zároveň uvedl, že Česká republika bude dělat vše pro to, aby udržela jednotu EU.

Video YouTube: Tomáš Halík a jeho promluva na festivalu Smetanova Litomyšl 2022

Již tradičně naopak v rámci hudebního festivalu Smetanova Litomyšl celebroval Tomáš Halík. V piaristickém kostele Nalezení sv. Kříže v Litomyšli se v neděli odpoledne uskutečnila jeho děkovná bohoslužba. Halík, kterého doprovodil litomyšlský sbor KOS z pedagogické školy pod vedením Milana Motla, se ve své promluvě nevyhnul ani aktuálním tématům.

Video YouTube: Smetanova Litomyšl 2022, 5. den

Vedle písničkářky Zaz 64. ročníku festivalu v Litomyšl nabídl asi 2700 účinkujících v pětačtyřiceti pořadech. Po pěti letech se v Litomyšli zastavil i Vojtěch Dyk a B-Side Band, které tentokrát doprovodila Janáčkova filharmonie Ostrava. Dva litomyšlské pořady se staly obnovenou premiérou koncertního projektu Deset let Beat ve swingu.

Úplně poslední vystoupení festivalu Smetanova Litomyšl ještě přijde. Bude to oratorium Jana Zástěry k poctě svaté Ludmily. Skladba s názvem Nádech věčnosti Litomyšl rozezní v úterý 5. července, na svátek svátek slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, který před 1140 lety pozdější první českou světici a mučednici pokřtil.

Pak nezbývá, než se těšit na další ročník festivalu. Smetanova Litomyšl 2023 začíná koncertem České filharmonie s Tomášem Netopilem 15. června 2023 a potrvá do 2. července 2022. Zase se přiblíží dvoustému výročí litomyšlského rodáka Bedřicha Smetany, ale bude oslavovat i sto let vysílání Českého rozhlasu a jeho orchestr. Dramaturgie se tentokrát zaměří na Belle Epoque, tedy přelomu 19. a 20. století, kdy uvede mj. Gurrelieder Arnolda Schönberga s 250 účinkujícími.

Smetanova Litomyšl Velké finále

Foto: Velké finále, zdroj: Smetanova Litomyšl

Smetanova Litomyšl oslnila famózním finále, kde zazářila hvězda Zaz

O článku, zdroje a další informace

Smetanova Litomyšl oslnila famózním finále, kde zazářila hvězda Zaz

Je přirovnávána k Édith Piaf a proslavila se daleko za hranicemi rodné Francie. V říjnu 2022 chystá slavná písničkářka Zaz koncert v O2 Universu, avšak v Česku se objevila nečekaně již dřív. V neděli 3. července 2022 zazpívala ohromeným divákům při závěrečném koncertu festivalu Smetanova Litomyšl.

Internet: KlasikaPlus.cz, ExpresFM.cz, Deník.cz, ČTK, Echo24.cz

Měsíc v úplňku

Mohl by vás zajímat také článek:

Kdy budou úplňky v roce 2022? Kdy se nevyspíte?


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *