Přeskočit na obsah

Co kdyby tasmánský tygr ještě žil? Vědci v nové studii spekulují o (ne)vyhynutí jednoho z nejzáhadnějších zvířat světa

Je to jeden z mála živočišných druhů, u kterých známe přesné datum vyhynutí. Poslední známý tasmánský tygr zemřel v Zoo Hobart v Tasmánii 7. září 1936, navíc nedopatřením chovatelů. Člověk ze světa vymazal vrcholového predátora vačnatců ikonického vzhledu vlka s klokaním ocasem a tygřími pruhy, jedno z nejzáhadnějších zvířat dvacátého století.

Tasmánský tygr

Foto: Tasmánský tygr, zdroj: Henry Constantine Richter, Public domain, via Wikimedia Commons

Odměna za zvířecí kůže

Tasmánský tygr, vakovlk nebo anglicky thylacines (lat. Thylacinus cynocephalus) byl asi před 3000 lety vytlačen z Austrálie. Přežil jen na ostrově Tasmánie, než se tam dostal člověk. Přestože se lidem vyhýbal, na ostrově o rozloze menší než Česká republika místním farmářům vadil.

Odměna za zvířecí kůže, zavedená prvními osadníky v osmdesátých letech devatenáctého století, populaci unikátního masožravého vačnatce zničila. Jako vrcholový predátor se přitom vakovlk velkou mírou podílel na stabilizaci ekosystému. To je také jeden z důvodů, proč vědci uvažují o jeho oživení.

Video YouTube: Tasmánský tygr (video posledního jedince v Zoo Hobart)

Vstane z mrtvých?

„Protože vakovlk vyhynul nedávno, máme dobré vzorky a kvalitní DNA, aby jeho oživení mohlo být dokonalé,“ uvedl Andrew Pask , profesor epigenetiky na University of Melbourne v Austrálii. „Protože jeho vyhynutí bylo dílem člověka, nikoli přirozené, ekosystém, ve kterém žil, stále existuje a nabízí místo, kam se vrátit,“ dodal./1/

Pask také vysvětluje, že z velké vzdálenosti je obtížné rozeznat vakovlka a psa. To může být také důvod, proč je i po oficiálním vyhynutí stále tolik pozorování tasmánského tygra.

Legenda žije dál

Rozsáhlou databázi 1237 záznamů z pozorování tasmánského tygra od roku 1910, tedy z doby, kdy jeho populace rapidně klesla kvůli odměnám za zvířecí kůže, nově analyzoval tým vědců z Austrálie, Francie a České republiky pod vedením profesora Barryho Brooka z Tasmánské univerzity. Výsledky jejich bádání publikoval časopis Science of the Total Environment./3/

S přihlédnutím na spolehlivost pozorování vědci odhadli, kde by tasmánský tygr mohl v divočině přežívat i po roce 1936. „Výsledky ukázaly, že k vyhynutí pravděpodobně došlo během čtyř desetiletí po posledním odchytu, tedy kolem poloviny dvacátého století. Další analýzou jsme však zjistili, že k vyhynutí mohlo dojít až mnohem později, na začátku roku 2000. S velmi malou pravděpodobností tasmánský tygr stále přežívá v odlehlých jihozápadních oblastech divočiny,“ přibližuje studii profesor Brook./4/

ksukol ban

Poučíme se?

Mizivou šanci na setkání s živou legendou ve studii provází i jisté zjištění, že vyhynutí vakovlka nebylo nevyhnutelné. Jeden z autorů studie a vědecký pracovník Biologického centra Akademie věd ČR Ivan Jarić popisuje: „Pravděpodobně ještě několik desetiletí po smrti posledního známého jedince existovala možnost, kdy ještě šlo zavést adekvátní opatření k zabránění jeho vyhynutí.“/4/

Spoluautor studie Stephen Sleightholme z Mezinárodní databáze vzorků vakovlka (International Thylacine Specimen Database) k jednomu z nejvíce fascinujících a nejzáhadnějších zvířat moderní doby s tragickým příběhem dodal: „Po celé dekády dráždí představivost veřejnosti a podněcuje mnoho snah dokázat, že stále existuje. Naše studie ukazuje, že o historii a ekologii tasmánského vakovlka se je stále co učit.“/4/

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Co kdyby tasmánský tygr ještě žil? Vědci v nové studii spekulují o (ne)vyhynutí jednoho z nejzáhadnějších zvířat světa

,

Je to jeden z mála živočišných druhů, u kterých známe přesné datum vyhynutí. Poslední známý tasmánský tygr zemřel v Zoo Hobart v Tasmánii 7. září 1936, navíc nedopatřením chovatelů. Člověk ze světa vymazal vrcholového predátora vačnatců ikonického vzhledu vlka s klokaním ocasem a tygřími pruhy, jedno z nejzáhadnějších zvířat dvacátého století.

Internet: /1,2/ LiveScience.com, /3/ ScienceDirect.com, /4/ CAS.cz

ŘÍŠE ZVÍŘAT A ROSTLIN

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

Dejte zvířatům šanci

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.

NEJNOVĚJŠÍ DOBRÉ ZPRÁVY

Rozhodně nevíme všechno, věda (a příroda) ví… A my něco z té moudrosti zprostředkováváme. Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *