Jméno této kočky pochází z anglického slova toy, tedy hračka. Koncovka přitom odkazuje na samotného tygra (v angličtině tiger). V překladu je to doslova tygr na hraní, přesněji živá hračka pro vyvolené. Divokou tygří šelmu svým zbarvením skutečně připomíná, má přitom povahu společenského domácího mazlíčka.
Více než designová kočka
Toyger představuje nové kočičí plemeno, které vzniklo s cílem vyšlechtit malou kočkovitou šelmu vhodnou do obývacího pokoje. Se šlechtěním začala v osmdesátých letech chovatelka Judy Sudgen, která zkřížila domácí kočku s výraznou tygrovanou, tzv. tabby kresbou, spolu s bengálským kocourem. Ten má přitom v genech skutečnou divokou bengálskou kočku.
Podobně jako se Jane Mill při šlechtění bengálské kočky angažovala v ochraně divoké bengálské kočky v Asii, i Judy Sudgen chtěla vyšlechtěním miniaturního tygra vzbudit pozornost. Chtěla tím zvýšit zájem o ochranu kriticky ohrožených tygrů.
Standard plemene, které je v USA od roku 2007 oficiálně uznáno jako Californian Toyger, popisuje designovou kočku. Má dokonale osvalené atletické tělo, velké a silné tlapky. Pyšní se hedvábně měkkou srstí s kontrastními pruhy, typickými pro tygra bengálského. Zbarvení se přesně označuje jako mackerel tabby a odkazuje tak i na nápadné pruhy, známé u ryby makrely.
Není modrá jako modrá…
Britská, kartouzská, ruská modrá kočka nebo korat? Poznáte, která je která?
Divoký vzhled láskyplné kočky
Zbarvení divoké šelmy je kontrastní a také v kontrastu s osobností toygera, který se ve skutečnosti vyžívá ve společnosti člověka. Je to aktivní, mazlivá kočka s hravou povahou. Nechybí jí ani inteligence. Dokladem jsou soutěže, které v USA pro toygery pořádají. Prověřují výcvik a schopnosti koček tak, jak se u nás prověřují v soutěžích psi.
Video YouTube: Toyger Cat (v angličtině)
„Toygers milují komunikaci, rozsah zvuků, které tyto kočičí krásky vydávají, je fascinující, od tichého šelestu po intenzivní hlasitého mňoukání, přes předení či slavíčí trylky. Vstřícnost těchto koček jim pomáhá najít společný jazyk se všemi obyvateli domu, včetně ostatních domácích mazlíčků, se kterými si často hrají a baví se,“ popisuje americká chovatelská stanice toygerů./4/
V Česku chovatelské stanice nenajdete, koťata toygerů tedy u nás k dostání nejsou. Pokud byste se pro ně vydali za hranice, připravte si 1300 až 2000 dolarů, tj. nejméně asi 30 tisíc korun. Čím více bude toyger podobný tygrovi, tím bude dražší./5/
Možná však na takového tygrovaného mourka narazíte v některém z českých útulků. Ostatně jeden takový stál i na počátku tohoto exkluzivního plemene…
Ilustrační foto: Toyger, kočka na hraní, zdroj: Pxhere.com
O článku: Toyger: Tygřík v obýváku vyjde pěkně draho. Je to jedna z těch nejdražších koček, které můžete mít doma
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Toyger: Tygřík v obýváku vyjde pěkně draho. Je to jedna z těch nejdražších koček, které můžete mít doma
Jméno této kočky pochází z anglického slova toy, tedy hračka. Koncovka přitom odkazuje na samotného tygra (v angličtině tiger). V překladu je to doslova tygr na hraní, přesněji živá hračka pro vyvolené. Divokou tygří šelmu svým zbarvením skutečně připomíná, má přitom povahu společenského domácího mazlíčka.
Internet: /1/ Zoohit.cz, /2/ Modrýkocour.cz, /3/ UKocouradoma.cz, /4/ toygervegaalion.com, /5/ toygerwelt.de
Literatura
- Říhová, M.: Chov koček. Praha: grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
- Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0
Chcete víc?
Kočky kočičí
Jsme tu, abychom byli šťastní a spokojení, stejně jako kočky. Právě kočičí magie, říše zvířat a rostlin, celá příroda a vesmír nám jsou inspirací. Přijměte pozvání do světa, který je pořád v pořádku. Průvodci nám budou kočky, protože ty mají všechny brány otevřené.