Přeskočit na obsah

Umělá inteligence se snaží rozluštit, jak se kočka cítí. Pomáhá odhalit bolest. Překvapivě se jí daří, potvrzuje studie

To, že není snadné porozumět kočičímu světu, potvrdí mnoho chovatelů. Opravdový problém nastává ve chvíli zdravotních problémů, protože kočky instinktivně skrývají bolest. V přírodě by náznak bolesti znamenal slabost, a tedy větší ohrožení potenciálními konkurenty či predátory. V domácnosti je to sice jinak, kočka přesto trpí bolestí tiše a často bohužel nepozorovaně. Zdraví domácích mazlíčků nyní zkoumá umělá inteligence. Z výrazu kočičího obličeje dokáže rozpoznat bolest, snad dokonce lépe než samotní chovatelé či veterináři.

Kočka a AI

Ilustrační foto: Kočka a AI (obrázek generovaný AI), zdroj: Pixabay.com

Umělá inteligence jako empatický chovatel i veterinář

Aplikace založené na umělé inteligenci mají za úkol zjistit, jak se kočka cítí. Například aplikace Tably z dílny Sylvester.ai využívá výraz obličeje kočky, aby technologií Feline Grimace Sccale, integrovaných klinicky ověřených veterinárních stupnic bolesti a modelů umělé inteligence vyhodnotila, zda kočku něco bolí.

Video YouTube: Aplikace pomocí AI rozezná, jak se kočka cítí

Aplikace analyzuje pět základních znaků kočičího obličeje: napětí tlamy a napětí orbitální oblasti, polohu vousků, polohu uší a polohu celé hlavy. Dle tvůrců má fungovat s přesností 97 procent u dospělých koček většiny plemen./1,2/

Analýzou výrazu kočičí tváře se zabývají i výzkumníci z laboratoře Tech4Animals z Haifské univerzity v aplikaci založené na umělé inteligenci Dr. Dolittl-E.

Kočka mimozemšťan

Co ti je, kočičko?

Stejně jako Tably také aplikace Dr. Dolittl-E využívá pro rozpoznávání výrazů obličeje hluboké učení AI, a to s vysokou úspěšností. Výzkum publikovaný v časopise Scientific Report, který na základě fotografií 29 koček plemene britská krátkosrstá před a po sterilizaci, pod vlivem léků proti bolesti i poté, co jejich analgetické účinky odezněly, dokládá, že automatické rozpoznávání bolesti funguje na 72 procent./3/ Není to sice stoprocentní, přesto pravděpodobně umělá inteligence ve výrazu kočky najde bolest lépe než samotný chovatel.

Péče o zvířata se stále neobejde bez lidských znalostí, zkušeností a empatie, přesto se může s pokročilými technologiemi ještě zlepšit a snáze pomoct k úlevě od bolesti, jak říká veterinářka Excitedcats.com Dr. Lorna Whittemore (BVMS) s tím, že veterinární lékařství je neustále se vyvíjející obor a AI bude pravděpodobně stále užitečnější i ve veterině./2/

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Umělá inteligence se snaží rozluštit, jak se kočka cítí. Pomáhá odhalit bolest. Překvapivě se jí daří, potvrzuje studie

,

V přírodě by náznak bolesti znamenal slabost, a tedy větší ohrožení potenciálními konkurenty či predátory. V domácnosti je to sice jinak, kočka přesto trpí bolestí tiše a často bohužel nepozorovaně. Zdraví domácích mazlíčků nyní zkoumá umělá inteligence. Z výrazu kočičího obličeje dokáže rozpoznat bolest, snad dokonce lépe než samotní chovatelé či veterináři.

Internet: /1/ Sylvester.ai, /2/ Katzenworld.co.uk, /3/ Nature.com

Modrá kočka bann
Velká bílá kočka Maine Coon

Největší kočky světa

Ohromí nejen velikostí…

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *