Třetí sobota v únoru je tradičně věnována luskounům. Jako Den luskounů připomíná starobylou skupinu bezzubých šelem, které bohužel představují nejvíce nelegálně pašované živočichy světa. Jsou to mírumilovní tvorové se vzhledem mytologických zvířat, právě proto také přitahují pozornost nenasytného člověka.
Video YouTube: Luskou, pangolin
Bohužel slouží jako medicína a delikatesa
Luskoun je jediným ze všech savců, které nemá tělo pokryté chlupy, ale tvrdými šupinami. Ty mu dávají podobu oživlé šišky, ale také z něho dělají předmět alternativní medicíny. V Asii slouží jako lék na všechno.
V přírodě šupiny luskounům dávají nebývalou odolnost. V případě nebezpečí jim stačí schoulit se do klubíčka. Jenže když dojde na člověka, jsou luskouni v klubíčku bezbranní. Neschovávají se, neutíkají, nebrání se.
Podobně jako nosorožci kvůli rohům se i luskouni pro své šupiny dostaly na pokraji vyhynutí. Všech osm druhů luskounů je v současnosti v kategorii ohrožených vyhubením, dva jsou kriticky ohrožené. To však bohužel nesnižuje poptávku po luskouních šupinách, embriích nebo mase, v Asii považovaném za delikatesu.
Světový den luskounů
Světový den luskounů upozorňuje na nebezpečí, kterému tato magická zvířata čelí. Každoročně se v zoologických zahradách po celém světě konají akce na podporu luskounů. České zoo v čele se Zoo Praha nejsou výjimkou. Loni v pražské zoo dokonce luskouny krátkoocasé začali chovat jako v druhé zoologické zahradě v Evropě. Na začátku letošního února se tady k veliké radosti narodilo vzácné mládě.
Mládě luskouna v Zoo Praha
Mládě luskouna v Zoo Praha první dny neprospívalo tak, jak mělo. S pomocí konzultace s partnerskou Taipei Zoo, péče pražských chovatelů a umělého odchovu na kočičím mlíčku nakonec mládě začalo přibírat na váze. Tak mohl ředitel Zoo Praha Pavel Bobek na Den luskounů potěšit dobrými zprávami o malé luskouní slečně a popsat její první dny, ve kterých chovatelé museli překonat první a hned nebývalá úskalí. Podařilo se! Protože dobrých zpráv ve světě luskounů není mnoho, o to cennější jsou.

Ilustrační foto: Luskoun, A. J. T. Johnsingh, WWF-India and NCF, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
O článku: Únor patří luskounům. Vzácní savci vzhledu bájných draků jsou na pokraji vyhynutí, ze Zoo Praha však přicházejí dobré zprávy
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Únor patří luskounům. Vzácní savci vzhledu bájných draků jsou na pokraji vyhynutí, ze Zoo Praha však přicházejí dobré zprávy
Třetí sobota v únoru je tradičně věnována luskounům. Jako Den luskounů připomíná starobylou skupinu bezzubých šelem, které bohužel představují nejvíce nelegálně pašované živočichy světa. Jsou to mírumilovní tvorové se vzhledem mytologických zvířat, právě proto také přitahují pozornost nenasytného člověka.
Internet: /1/ ČeskáTelevize.cz, /2,3,4/ ZooPraha.cz, /5/ Zoo-Ostrava.cz, /4/ Medium.Seznam.cz
Literatura:
- Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
Chcete víc?
Říše zvířat a rostlin
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Jediná expozice svého druhu: K vidění jsou tady všichni ptáci Česka i ptačí vejce
Zima umí potrápit i kočky. Mají sice kožíšek, ovšem nebezpečí podchlazení jim hrozí také
Hned 11 nových tůní v CHKO Brdy: Vojenské lesy lákají vzácné druhy
Živý klenot Zoo Ostrava: Vzácný primát obývá na celém světě jen desítku zahrad
Jak vidí ryby? Česká vědkyně si díky penězům EU posvítí do hlubin oceánu
Nejen holubi a vrabci. V Bruselu v tisících poletují i tropičtí papoušci

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA
- Živý klenot Zoo Ostrava: Vzácný primát obývá na celém světě jen desítku zahrad
- Nádherný černý jaguár opět zdobí Zoo Zlín. Samice Yuna má nového společníka
- Počasí ve městech má svá specifika. Na jeho modelování jsou potřeba superpočítače
- Rybí archa v Zoo Plzeň: Nová expozice vypráví příběhy ohrožených sladkovodních ryb
- Řasy na talíři: Stanou se jídlem budoucnosti? Anebo už jsou?
Accordion item 1
