Přeskočit na obsah

Valentýnský medvídek? Něžnost sama, ale nic originálního. Labuť nebo plameňák, to je jiná

Není to tak dlouho, kdy nebyl 14. únor v našich končinách ničím výjimečný. Teprve relativně nedávno jsme ho začali slavit jako Svátek zamilovaných a z anglosaské tradice přebrali i všechna ta srdíčka, všemožné kýče s tímto svátkem spojené. Plyšoví medvídci jistě mají své kouzlo, pokud jich ovšem není až příliš. A zdá se, že je jich na Svátek sv. Valentýna tolik, že už se v nich Česko topí. Přitom právě na vodě najdeme i další zvířecí ztělesnění lásky, třeba labutě.

Video YouTube: Pár labutí

Věrná láska labutí

Labuť velká (Cygnus olor) patří k těm největším ptákům vůbec, u nás je s hmotností až 13 kilogramů, délkou až 1,6 metrů a rozpětím křídel 2,4 metrů jednoznačně tím největším ptákem. Přitom je charakteristická ladnou siluetou s esovitě prohnutým krkem a křídly pozvednutými do elegantního oblouku. Vyzařuje z ní něžná lehkost.

Labuť není jen symbolem elegance a krásy, ale i lásky. Sněhově bílá labuť neoplývá jenom ladností vzhledu a pohybu, ale má i přitažlivé charakterové vlastnosti. Je jí vlastní věrnost. Labutí páry jsou nádherným příkladem ideálního svazku, věrné lásky a synergie síly, kdy spolu žijí a vychovávají potomky celé desítky let. Ač to není naprostým pravidlem, říká se, že když jedna labuť uhyne, druhý z partnerů už zůstane sám.

Mláďata sněhobílé labutě jsou přitom hnědavá, na bílé šaty si musejí počkat rok. Dospívají až ve 4 letech. V dospělosti se pak pyšní i unikátem v podobě extrémního počtu peří. Labuť zdobí až 25 tisíc per, 80 procent z nich je na hlavě a na krku./4/

Video YouTube: Tok plameňáků v Zoo Ostrava

Vášniví plameňáci

Něžnost a čistota bělostné elegance labutě nemusí, stejně jako její věrnost, každému sedět. Někdo upřednostňuje ve vztahu více vášně, a tak mu bližší než labuť bude plameňák. Zatímco bílá labuť je nevinnost sama, plameňák již ve své barvě nese vášeň.

Existuje více druhů plameňáků se zbarvením od narůžovělé až po sytě oranžovou, pro všechny platí, že v době páření se samci vybarvují do tmavších odstínů. Pro samice je sytá barva přitažlivá, čím více, tím lépe. Signalizuje zdatného samce a silné potomstvo.

Plameňáci žijí v hejnech, a tak námluvy a páření probíhají hromadně, taková swingers party. Jejich tok provázený hlasitými zvuky a nakrucováním se před opačným pohlavím se dá srovnat s noční zábavou v klubech. Stejně jako u ptáků, i nám lidem taková zábava nezřídka slouží k seznámení.

O věrnosti plameňáků ve srovnání s labutěmi nemůže být řeč. Přesto spolu páry plameňáků vydrží i několik sezón a jejich pouto je silné tak, že se klidně dají zařadit mezi (netradiční) valentýnské symboly. Navíc, stejně jako labutě i plameňáci svůj dlouhý krk ladně ohýbají. Ve dvou pak jejich krky vytváří působivý tvar srdce v barvě vášně.

Plameňáci

Ilustrační foto: Plameňáci zdroj: Pixabay.com

O článku: Valentýnský medvídek? Něžnost sama, ale nic originálního. Labuť nebo plameňák, to je jiná

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Valentýnský medvídek? Něžnost sama, ale nic originálního. Labuť nebo plameňák, to je jiná

,

Plyšoví medvídci jistě mají své kouzlo, pokud jich ovšem není až příliš. A zdá se, že je jich na Svátek sv. Valentýna tolik, že už se v nich Česko topí. Přitom právě na vodě najdeme i další zvířecí ztělesnění lásky, třeba labutě.

Internet: /1/ Akademie-světlá.cz, /2,3/ Rozhlas.cz

Literatura

/4/ Chandler, D, Unwin, M.: Výpravy do ptačího světa: příručka pro mladé a začínající ornitology. Praha: Scientia, 2006. ISBN 80–86960–18–8


Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *