Přeskočit na obsah

Na Valentýna stačí málo, třeba polibek, obejmutí. Stačí říct: Miluji tě. Jak to zní v Česku víme, ale co jinde?

Dnes, 14. února má v kalendáři svátek Valentýn. Jako Svátek sv. Valentýna ho i v Česku oslavujeme jako svátek zamilovaných. Máme sice i První máj, ale lásky není nikdy dost, a tak se každá oslava lásky vítá. Nemusíme se přitom vydávat komerční cestou dárečků a dárků všeho druhu. Láskyplné projevy mají mnoho podob a vůbec v nich nemusí hrát roli dárky. Stačí polibek a obejmutí, řečí virtuálního světa a sociálních sítí XOXO. Máme k dispozici sílu slov.

Valentýnka Franci
Foto: Valentýnka z Francie, zdroj: Canva.com, koláž Kočičí noviny

Je t’aime

Svátek sv. Valentýna se do Česka dostal z anglosaské tradice, ačkoliv jeho prapůvodní kořeny pocházejí z Itálie. S anglickým I love you se však u nás setkáváme mnohem častěji než s italským Ti amo. Nejspíš nám však tento výraz bude povědomý, slunná Itálie nám přece jenom není tak daleko a žhavý italský temperament nás do jisté míry přitahuje. Podobně jsou na tom i temperamentní Španělé, kteří vyznávají lásku slovy Te amo, anebo Portugalci se svým Eu te amo.

Atraktivní je pro nás i jazyk Francouzů, jazyk romantiky. Existuje-li jazyk zamilovaných, bude to nejspíš právě francouzština. Hlavní město Francie Paříž se také označuje jako město zamilovaných. Francouzské Je t’aime nás však v psané formě rozhodně neosloví tolik, jako když ho slyšíme.

Video YouTube: Je T’aime, Lara Fabian

Volim te

Německá slova lásky Ich liebe dich nás nejspíš příliš nepřekvapí, ani slovenské ľúbim ťa. Alespoň u nás stojí tak trochu v pozadí za milujem ťa, které Slováci vedle ľúbim ťa v romantických chvílích a na Svátek svatého Valentýna obzvlášť vyslovují. Chorvaté neříkají jako my miluji, ale volim te.

Valentýnka Chorvatsko
Foto: Valentýnka z Chorvatska, zdroj: Canva.com, koláž Kočičí noviny

Zamilovaní Poláci říkají Kocham cię, Ukrajinci ya tebe kochaju či ya tebe lyublyu. V maďarštině zní miluji tě jako Szeretlek, v řečtině S’agapó.

Valentýnka Wales
Foto: Valentýnka z Walesu, zdroj: Canva.com, koláž Kočičí noviny

Rwy’n dy garu di’

Rwy’n dy garu di’ říkají Welšané, když chtějí vyjádřit lásku. Nizozemci zase ik hou van jou. Dánština má své Jeg elsker dig, norština Jeg elsker deg, švédština jag älskar dig.

Paříž, město zamilovaných

Ilustrační foto: Paříž, město zamilovaných, zdroj: Canva.com

O článku: Na Valentýna stačí málo, třeba polibek, obejmutí. Stačí říct: Miluji tě. Jak to zní v Česku víme, ale co jinde?

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Na Valentýna stačí málo, třeba polibek, obejmutí. Stačí říct: Miluji tě. Jak to zní v Česku víme, ale co jinde?

Dnes, 14. února má v kalendáři svátek Valentýn. Jako Svátek sv. Valentýna ho i v Česku oslavujeme jako svátek zamilovaných. Máme sice i První máj, ale lásky není nikdy dost, a tak se každá oslava lásky vítá. Nemusíme se přitom vydávat komerční cestou dárečků a dárků všeho druhu, láskyplné projevy mají mnoho podob a vůbec v nich nemusí hrát roli dárky. Stačí polibek a obejmutí, řeší virtuálního světa a sociálních sítí XOXO. Máme k dispozici sílu slov.

Internet: /1/ iRozhlas.cz, /2/ Deník.cz, /3/ Překladač Google


Redaktorka Kočičí noviny

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *