Přeskočit na obsah

Volby v lidové tvořivosti: Pavel jako hvězda Star Wars

Je to za námi. Volby sice skončily, ale právě odstartovala nová kapitola dějin ČR. A kreativní Češi to opět pojímají po svém. Jakkoli jsou volební štáby naplněné lidmi a ruchem, většina republiky přes všechny ty zprávy a hlášení výsledků z Prahy zůstává tak trochu oddělená. To však neznamená, že by volbami nežilo celé Česko.

Graffiti Pavel
Foto: Graffiti generál Pavel, autor: Lukáš Zadek Brožovský, se svolením autora

Zprávy ze severu

Tak jako sobotní výsledky ovlivní budoucí směřování celého státu, zůstane v Ústí nad Labem od pátku 27. ledna 2023 připomínka voleb v uměleckém ztvárnění místního graffiti umělce. Lukáš Zadek Brožovský, který se nebojí ve svém díle reflektovat své politické názory, v něm ztvárnil generála Pavla jako generála Obi-Wana Kenobiho ze Star Wars. Má pro to i vysvětlení.

„Generála Pavla a generála Kenobiho spojují podobné životní cesty. To byl záměr, se kterým graffiti vznikalo,“ uvedl Brožovský exkluzivně pro naše noviny a doplnil: „Obi Wan Kenobi byl zvolen generálem a diplomatem jako Pavel. Stejně jako Pavel učil a cvičil budoucí bestii. Oba udělali chybu a litují toho, proto se snaží oba konat dobro a bojovat za spravedlnost.“

Graffiti Zelensky
Foto: Graffiti Volodymyr Zelenskyj ve Star Wars, autor: Lukáš Zadek Brožovský, se svolením autora

Po vzoru Hvězdných válek

Generál přitom není jedinou postavou Star Wars, které v Ústí nad Labem žijí vlastním životem. Již loni na jaře severočeskou metropoli zpestřila v podání Brožovského fiktivní postava vesmírné ságy, která znázorňuje ukrajinského prezidenta Zelenského. Umělec pro ni našel místo nedaleko krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině, tedy více než příhodné.

Graffiti v Ústí
Foto: Graffiti v Ústí nad Labem, autor: Lukáš Zadek Brožovský, se svolením autora

A Babiš prostor v Ústí nedostal? Otázka se v kontextu spravedlnosti více než nabízí. Kdo chce, odpověď na ni najde ve městě sám. Mohl by jí být i obraz opičáka kahau nosatého z loňského léta. A nemusí přitom ani chodit daleko. Opičák s tak dlouhým nosem, že si nejde nevzpomenout na nosatého pohádkového lháře, se zubí hned naproti generálovi. Zda jde o Babiše, nebo ne, to ať si vyhodnotí každý sám.

Graffiti Pavel

Foto: Graffiti generál Pavel, autor: Lukáš Zadek Brožovský, se svolením autora

O článku: Volby v lidové tvořivosti: Pavel jako hvězda Star Wars

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Volby v lidové tvořivosti: Pavel jako hvězda Star Wars

Tak jako sobotní výsledky ovlivní budoucí směřování celého státu, zůstane v Ústí nad Labem od pátku 27. ledna 2023 připomínka voleb v uměleckém ztvárnění místního graffiti umělce. Lukáš Zadek Brožovský, který se nebojí ve svém díle reflektovat své politické názory, v něm ztvárnil generála Pavla jako generála Obi-Wana Kenobiho ze Star Wars.

Internet: Facebook Lukáše Zadek Brožovského, se svolením

Redaktorka Kočičí noviny

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *