Jsou to největší žijící hlodavci na světě. Na rozdíl od jiných druhů jsou samice mohutnější než samci a v dospělosti váží až kolem 80 kilogramů. Dospívají ve stáří patnácti měsíců, nové kapybary v Zoo Zlín mají asi tři měsíce. Narodila se na na konci května, dvě samičky a dva samičky rozšířili zdejší rodinnou skupinu kapybar, která je doma v rozsáhlém výběhu jihoamerické oblasti.
Za kapybarami do Lešné
Nová mláďata kapybar jsou k vidění ve výběhu, který je součástí nedávno otevřené expozice Jaguar Trek s dvojicí jaguárů. Mluvčí zoologické zahrady ve Zlíně Romana Mikešová návštěvníky k pozorování kapybar vyzvala v dopoledních hodinách. To dle jejích slov netradiční rodinka vyráží na pastvu. Vedle nových mláďat návštěvníky ve výběhu čekají také dvě odrostlá mláďata z předchozích let. Další dvě dřívější mláďata obývají rozlehlou letní expozici kapybar v Amazonii.
Jižní Amerika je domovinou kapybar, kteří se většinou ve větších skupinách zdržují podél řek a jezer. Jejich mohutné tělo se rychle přehřívá, a tak vyhledávají vodu. Ve vodě dokonce dokážou i spát, s nosem těsně nad hladinou. Pod vodou přitom vydrží až deset minut. Díky své výdrži a obratnosti pak často dokážou uniknout i lovci jako je krokodýl či jaguár, kteří mají kapybary na svém jídelníčku. V obraně před predátory kapybary využívají i strategii, kdy jeden ze skupiny funguje jako hlídací stráž ostatních.
Do Lešné za vodou
Zatímco na souši jsou pro své krátké zavalité nohy nemotorní, kapybary, celým jménem kapybary vodní, lat. Hydrochaeris hydrochaeris, jsou skvělí potápěči a plavci. Na nohou mají dokonce krátkou plovací blánu, která jim v plavání pomáhá. Ve vodě probíhá také páření kapybar. Po pětiměsíční březosti pak samice přivádí na svět dvě až osm mláďat s porodní hmotností kolem 1,5 kilogramu.
„Ihned po porodu jsou dokonale vyvinutá, mohou okamžitě běhat, plavat a potápět se. Již následující den jsou schopna přijímat i pevnou stravu. I tak je samice kojí zhruba čtyři měsíce,“ upřesnil zoolog Václav Štraub ze Zoo Zlín, která mezi českými zoo patří se svým zámkem Lešná k těm nejkrásnějším a nejromantičtějším.
Foto: Kapybary, mláďata, zdroj: Pixabay.com
V Zoo Zlín mají nová mláďata, hned 4 kapybary
O článku, zdroje a další informace
V Zoo Zlín mají nová mláďata, hned 4 kapybary
Jsou to největší žijící hlodavci na světě. Na rozdíl od jiných druhů jsou samice mohutnější než samci. Dospívají ve stáří patnácti měsíců, nové kapybary v Zoo Zlín mají asi tři měsíce. Mláďata se narodila na konci května, dvě samičky a dva samičky jsou doma v rozsáhlém výběhu jihoamerické oblasti, součásti expozice Jaguar Trek.
Internet: Zoo Zlín, Deník.cz, Abíčko.cz
Literatura
- Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
- Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
Říše zvířat a rostlin
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.