Přeskočit na obsah

Lockdown pro kočky zrušen. Mise na záchranu ptáků skončila

V německém městě Walldorf okusily na vlastní kůži domácí vězení i kočky. Tamní úřady se snažily chránit ohroženého skřivana chocholatého, a tak po dobu třech měsíců vydaly zákaz vycházet ven – pro kočky. Od května 2022 nesměli chovatelé pouštět ven své kočičí mazlíčky. Jak informovala BBC, příští rok na jaře by se opatření mělo opakovat.

Kočky a skřivani

Diskuse o kočkách a ptácích jsou nekonečné. V obci Walldorf ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko se rozhodli rázně místo diskuze konat. Žije zde jen několik málo ptáčků skřivana chocholatého a přežití druhu závisí na přežití každého mláděte. Aby ochránily hnízda a mláďata, která se teprve učí létat, vydaly tamní úřady v sezóně hnízdění zákaz pro kočky vycházet ven. Kočky mohou chodit ven na vodítku, ovšem nesmí být dlouhé více než dva metry.

Chovatelům při nedodržení zákazu hrozí pokuta, pokud kočka navíc zabije jednoho ze zdejších skřivanů, pokuta může přesáhnout v přepočtu i milion korun. Letos již ovšem chovatelé za své toulavé mazlíčky platit nebudou. Domácí vězení pro kočky, z doby pandemie známé jako lockdown, ve Walldorfu letos skončilo. Zrušení lockdownu přišlo nakonec o dva týdny dříve. Důvodem má být to, že ptáčata již mají být dostatečně vyvinutá a nejsou tedy tak zranitelná.

Není to jen skřivan a Rakousko

Jakkoli zní lockdown pro kočky přísně, Polská akademie věd zašla ještě mnohem dál, když kočku domácí zařadila mezi invazivní druhy. Zákaz vycházení ven pro kočky ve snaze chránit ptáčky a jiná divoká zvířata již loni testovali v některých australských městech, stejně jako volnější alternativu v podobě zákazu nočního vycházení. Ten je ostatně platný také v řadě měst, vesnic a osad na Islandu, zvažují ho i ve Velké Británii. Kočka jsou totiž stejně jako ptáci nejaktivnější za soumraku a za úsvitu.

Podpora ochrany ohrožených druhů má jistě smysl. Odpovědní chovatelé ptáčky před vlastní kočkou vždy nějak chrání, třeba tím, že jim staví venkovní voliéry a omezují kočkám výběh bez ohledu na nařízení úřadů. Nabízí se i další řešení tím, že kočkám budou pravidelně stříhat a pilovat drápky. Pomoci by měla i zvonící rolnička na obojku, anebo ještě efektivnější pestrobarevný límec pro kočky. Kočky nemusí ptáčky přímo chytat, i pozorování ptáčků za oknem je skvělá zábava, což potvrzuje nejeden chovatel.

Kočka a ptáčci

Ilustrační foto: Kočka a ptáčci, ptačí krmítko, zdroj: Pixabay.com

Lockdown pro kočky zrušen. Mise na záchranu ptáků skončila

O článku, zdroje a další informace

Lockdown pro kočky zrušen. Mise na záchranu ptáků skončila

Kočky a ptáci, nekonečná diskuse. V německé obci Walldorf se rozhodli místo diskuze konat. Aby ochránily mláďata skřivana chochovalého, vydaly zákaz vycházení ven, tzv. lockdown pro kočky. Kočky mohou chodit ven na vodítku, jinak mají během hnízdění skřivana domácí vězení.

Internet: BBC.com, TheCatnipTimes.com, ekolist.cz, iDnes.cz, Novinky.cz

Ragdoll kočka na hraní

Kočka na hraní

Kočka na hraní nebo také něžný obr. Největší kočičí plemena jsou povahou také největší mazlíčci. Klidná, trpělivá a komunikativní. O jaká kočičí plemena jde?

Hybridní kočka

Hybridní kočka, spojení kočky domácí a kočky divoké. Povaha mazlíčka, ale geny divoké šelmy. To je bengálka, Savannah a další kočičí plemena označovaná jako hybridní. Tady jsou!

Bengálská kočka hybrid
Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *