Festival architektury Open House, který jako Open House Praha probíhá i v české metropoli, nabízí možnost podívat se do běžně nepřístupných budov. Osmý ročník festivalu, který svůj program startuje již 16. května 2022, přibližuje hned 101 zajímavých míst a s nimi i významné architekty.
Letos Open House Praha vyzdvihuje Vojtěcha Ignáce Ullmanna, představitele tzv. české novorenesance, autora Novoměstské sokolovny, nebo slovinského architekta a urbanistu Jože Plečnika. Jeho kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech, jedna z nejpozoruhodnějších sakrálních staveb v České republice, v ilustraci od Jana Šrámka také zdobí letošní festivalový vizuální styl.
Tužme se! Aneb Praha sportovní
Již od pondělí 16. května 2022 je pro návštěvníky Open House otevřeno festivalové infocentrum, kde si lze zakoupit festivalového průvodce. Doprovodný program nabízí hned v úterý 17. května mj. panelovou diskuzi Tužme se! Aneb Praha sportovní, která otevře řadu témat souvisejících s historií a budoucností sportovních staveb. Ty přitom reprezentují zejména sokolovny.
Sokolovny najdeme je téměř v každém větším městě. Jak ale vypadají nová sportoviště a je jich dostatek? Lze přizpůsobit staré stavby novým účelům a požadavkům současné doby? Na tyto otázky bude festivalová akce Tužme se! Aneb Praha sportovní hledat odpovědi.
Video YouTube: Libeňská sokolovna
Festival otevře dveře do Libeňské sokolovny, Karlínské sokolovny nebo do historických sálů první pražské Novoměstské sokolovny, která funguje jako sídlo T. J. Sokol Pražský. Novoměstská sokolovna vznikla jen rok po založení Sokola Pražského v místě zbořených novoměstských hradeb. Novorenesanční objekt z roku 1863 byl postaven dle návrhu Vojtěcha Ignáce Ullmanna, od jehož narození v dubnu uplyne 200 let.
Festival osobnost Vojtěcha Ignáce Ullmanna představuje i v podobě dalších Ullmanových pražských realizací, například Vyšší dívčí školy ve Vodičkově ulici, budovy České polytechniky na Karlově náměstí, kde dnes sídlí Fakulta strojní ČVUT v Praze, nebo rodinné Vily Lanna v Bubenči.
Video YouTube: Festival Open House Praha 2022
Architektura pro všechny
„Otevíráme dveře nejen u staveb moderních s různými typy ocenění kvality a technologiemi šetrnými k životnímu prostředí, industriálních, ale i světově ojedinělých unikátů, ikonických budov, které představují historické a kulturní bohatství Prahy. Odkrýváme neznámé a skryté kulturní realizace vynikajících architektů, umělců a řemeslníků a také zapomenuté příběhy stavitelů, majitelů či jejich potomků,“ uvádí na webu festivalu Andrea Šenkyříková.
V rámci festivalu se chystají také komentované procházky, například procházka Pražské mosty nebo po areálu Výstaviště Praha. Speciální procházky, resp. prohlídky pro osoby s tělesným postižením pohybující se na vozíku nabízí v duchu motta: „Architektura pro všechny“ Ústav organické chemie a biochemie.
Návštěvníci se při exkurzi dozví zajímavé informace o architektuře areálu Ústavu organické chemie a biochemie, jeho historii i současném výzkumu. V rámci prohlídky nahlédnou do jedné z výzkumných laboratoří a budou se moci podívat i na zelenou střešní terasu moderní budovy, zasazené v pražských Dejvicích, které se přezdívá Květák.
Video YouTube: Ústav organické chemie a biochemie, Praha
Za Plečnikem na Hrad nebo do Vinohrad
Doprovodný program Open House Praha nabízí i komentovanou procházku Na Hrad za Plečnikem nebo koncert hudby vybraných Plečnikových současníků v podání hudebníků ze Stamicova kvarteta.
Koncert nazvaný Jednota místa a času proběhne v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na vinohradském náměstí Jiřího z Poděbrad ve středu 18. května 2022.
Na náměstí Jiřího z Poděbrad probíhá také výstava Plečnikových nerealizovaných projektů v Lublani. Výstava je přístupná od 16. do 30. května 2022. Ve čtvrtek 19. května ji navíc doplní přednáška s diskuzí původní autorky výstavy a kurátorky Plečnikovy stálé sbírky v Lublani Any Porok a profesora a historika architektury Vladimíra Šlapety. Jedinečnost přednášky nazvané Plečnikovy lublaňské projekty, které zůstaly jen na papíře podtrhuje místo konání, proběhne v prostorách auditoria Collegium Maximum na Právnické fakultě Univerzity Karlovy navržené Plečnikovým současníkem a zároveň blízkým přítelem Janem Kotěrou. Moderátorkou bude historička umění a průvodkyně Markéta Čejková, která se Open House Praha účastní také jako průvodkyně zmiňované komentované procházky Na Hrad za Plečnikem.
Foto: Pražský hrad, zahrady, zdroj: Pixabay.com
Open House Praha 2022: Festival architektury letos přibližuje i sokolovny
O článku, zdroje a další informace
Open House Praha 2022: Festival architektury letos přibližuje i sokolovny
Festival architektury Open House Praha otevírá běžně nepřístupné budovy. Osmý ročník festivalu přibližuje 101 míst a s nimi i významné architekty. Letos Open House Praha vyzdvihuje Vojtěcha Ignáce Ullmanna, představitele tzv. české novorenesance, autora Novoměstské sokolovny, nebo slovinského architekta a urbanistu Jože Plečnika.
Dobré zprávy
V záplavě informací, faktů, polopravd, čistých lží, mýtů a bájí, lapeni v sítích virtuálních drátů, ve vleku emocí jako strach a úzkosti, které s takovou vervou probouzejí média, hledáme cestu ven. Existuje. Začíná tam, kde končí vliv jiných. Nechte plavat to, co nemůžete změnit. Vpusťte do života minimalismus. Změňte svůj pohled na svět. Nebojujte s větrnými mlýny. Zaměřte se na přítomnost, na dobro a dobré zprávy.