Přeskočit na obsah

Objev tisíciletí ve Znojmě: Pod kostelem je rotunda


Románská rotunda Panny Marie, později nazývaná rotunda sv. Kateřiny, je jediná zcela dochovaná památka přemyslovského hradu ve Znojmě. Archeologové však nyní pod základy kostela sv. Hyppolita objevili další architektonický poklad. Vedle pozůstatků dvou raně středověkých kostelů našly rotundu, která stářím a hlavně velikostí nemá v Česku obdoby. Další rotunda ve Znojmě je označována jako objev tisíciletí.

Stará, nově objevená rotunda

Pod podlahou kostela sv. Hyppolita se dlouhá staletí skrývaly kamenné základy rotundy s průměrem 13,5 metru. Až v roce 2022 nad nimi historikové žasnou. „Významem je rotunda ve Znojmě srovnatelná snad jen s rotundou u svatého Víta v Praze, ta je ale starší. Jiné nemají takové rozměry jako znojemská,“ uvedl k nálezu pro Deník.cz vedoucí průzkumu ze společnosti Archaia Brno Václav Kolařík. Unikátnost objevu potvrzuje i Bohuslav Klíma, který se ve znojemském Muzeu Velké Moravy zabývá historickým výzkumem: „Doplňuje mezeru, kterou jsme doposud měli mezi nálezy z třináctého a devátého století. Tento zásadní objev rotundy dokládá, že Znojmo bylo vždy významné církevní centrum.“

Dle archeologů by rotunda mohla pocházet z 11. století, ale konkrétní datace se teprve bude upřesňovat pomocí radiokarbonové analýzy kosterních nálezů. Z tohoto období totiž pro lokalitu nemají historikové žádné písemné prameny.

httpv://www.youtube.com/watch?v=t-sq\u002d\u002d41z3c

Video YouTube: Tajemství znojemské rotundy

Kostel sv. Hyppolita odkrývá znojemská tajemství

Současný kostel sv. Hyppolita ve znojemské části Hradiště je spojený s řádem Křižovníků s červenou hvězdou. Řád kostel stále vlastní a umožnil také archeologický průzkum před rekonstrukcí dlažby. Původně mělo jít o běžný průzkum, ale protože se zpozdil kvůli koronavirovým omezením, měli archeologové čas na přípravu a mohli kopat hlouběji. Ve výkopech tak narazily například na zlatý kříž ze 13. století, šperky, keramiku nebo úlomek tzv. drtidla, předchůdce hmoždíře. Pochází z římské doby a je tak důkazem, že ve Znojmě byli v minulosti i Římané.

Video YouTube: Hradisko sv. Hypolita Znojmo

Průzkum vedle velkého tajemství o rotundě odhalil také řadu poznatků o současném kostelu. Má barokní podobu z šedesátých let 18. století, ale stojí na půdorysu středověkého kostela ze 13. století. Datovat historické kořeny kostela umožnil právě průzkum, konkrétně nález dřevěného výklenku v presbytáři a také dalších architektonických a kamenických prvků.

Ty archeologové nyní odhalují pro veřejnost formou mimořádné prohlídky vykopávek v neděli 15. května 2022. Následně budou zdokumentované nálezy zakonzervovány a zasypány, archeologické práce budou již přenechány dalším generacích.

Moderní technologie umožňují tyto objevy dále zkoumat prostřednictvím 3D modelů. Pavel Vlk z brněnského biskupství se také vyjádřil, že by odborníci rádi vytvořili i virtuální modely staveb tak, aby si lidé jejich skutečný obraz mohli kdykoliv prohlédnout. „Chceme historickým památkám vrátit život a tyto nálezy nás vybízí ke kreativitě a úctě,“ dodal Vlk.

Rotunda sv. Kateřiny, Znojmo

Foto: Rotunda sv. Kateřiny, Znojmo, zdroj: Pixabay.com

Objev tisíciletí ve Znojmě: Pod kostelem je rotunda

O článku, zdroje a další informace

Objev tisíciletí ve Znojmě: Pod kostelem je rotunda

,

Románská rotunda sv. Kateřiny je jediná zcela dochovaná památka přemyslovského hradu ve Znojmě. Archeologové pod základy kostela sv. Hippolyta objevili další architektonický poklad. Mj. našly rotundu, která stářím a hlavně velikostí nemá v Česku obdoby. Další rotunda ve Znojmě je označována jako objev tisíciletí.

Internet: ČTK, Deník.cz, MuzeumZnojmo.cz, ZnojmoCity.cz

Měsíc v úplňku

Mohl by vás zajímat také článek:

Kdy budou úplňky v roce 2022? Kdy se nevyspíte?


Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *