Přeskočit na obsah

Co to znamená, když…? Chcete porozumět chování kočky? Experti dekódují kočičí řeč

Kočky se chovají podivně. O tom není pochyb. Právě jejich záhadnost však člověka magicky přitahuje. Nikdy nebudeme vědět to, co ví kočky, ale přece máme možnost jim více porozumět. Veterináři, kočičí psychologové, experti na kočičí chování objasňují klíčové kočičí projevy. A tak si alespoň základy kočičí řeči může osvojit každý.

Kočka zrzavá oči
Foto: Kočka se dívá. Zdroj: Pixabay.com

Otírání se o cokoliv

Nesčetněkrát se dá pozorovat, jak se kočka otírá hlavou o rohy nábytku, nohy stolu a další předměty v domácnosti. Kočka se otírá prakticky o cokoliv. Může se také otírat o svého člověka, to když mu chce ukázat, jak jí na něm záleží.

Veterinářka Evelyn Kass pro Reader´s Digest objasňuje, že otíráním se o člověka mu kočka potvrzuje, že je součástí rodiny. Na obličeji mají totiž kočky pachové žlázy a právě otíráním se o věci tak vyznačují své teritorium./1/

Existuje dokonce studie o vlivu chemických signálů na sociální život domácí kočky, která zmiňuje hned pět feromonů vylučovaných žlázami v kočičích tvářích./2/ Jakkoli, pokud se kočka dotýká člověka či jiných koček hlavou či oblastí krku, vždy jde o přátelské chování. Stejný význam má i olizování hlavy a krku mezi kočkami navzájem, nebo hlazení hlavy kočky člověkem. Nejde totiž jen o čichový, ale i hmatový zážitek. Kočkám je tento zážitek nezřídka tak příjemný, že ho provází i vrnění.

Kočičí vrnění

„Kočky často vrní, předou, když se cítí uvolněně. Na druhé straně mohou spustit předení právě proto, aby se uvolnily a uklidnily ve stresu. Využívají léčivé účinky vrnění i ve chvílích, kdy jsou zraněné,“ vysvětluje americká veterinářka JoAnna Pendergrass. „Vrnění také využívá kočičí máma, která jím navádí koťata k bradavce, aby se nakojila,“ dodává expertka./1/

Přes mnohé studie, které se věnují nejenom domácím, ale i divokým kočičím šelmám, protože i ty předou, zůstává kočičí předení stále velkou záhadou./3/ Je přitom jasné, že jemné vibrace kočičího vrnění slouží kočkám k regeneraci, k udržování psychického i fyzického zdraví, ale i jako komunikační prostředek./4/ Vedle mňoukání, vrčení, syčení nebo cvrlikání patří vrnění k základním zvukovým projevům koček.

Video YouTube: Kočičí řeč: Co říká kočičí ocas? (v angličtině)

Zvednutý ocas

Jedním z nejvýraznějších znaků kočky je její ocas a právě ocas také indikuje vnitřní rozpoložení zvířete. Nenechte se však zmást projevy známými od psů, s kočičím ocasem je to krapet složitější.

Veterinářka Jessica Vogelsang vysvětluje, že ztuhlý ocas může být projevem nejistoty, podobně jako stažený ocas, který je také projevem strachu či podřízenosti. Kočka nejspíš přitom bude také ježit chlupy. Uvolněný ocas zrcadlí celkové uvolnění kočky. Přátelská kočka bude typická právě uvolněným, ale přitom také zvednutým ocasem. Může přitom i mírně ohýbat koneček./5/ Dle organizace Battersea Cats Home je zvednutý ocas také známkou toho, že se kočka na něco těší, třeba se nemůže dočkat své hračky nebo granulí. Jako projev radosti a spokojenosti může ocáskem i mírně třepat, případně se objevují jemné záškuby./6/

Kočka zelené oči

Ilustrační foto: Kočka se dívá, zdroj: Pixabay.com

O článku: Co to znamená, když…? Chcete porozumět chování kočky? Experti dekódují kočičí řeč

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Co to znamená, když…? Chcete porozumět chování kočky? Experti dekódují kočičí řeč

,

Kočky se chovají podivně. O tom není pochyb. Právě jejich záhadnost však člověka magicky přitahuje. Nikdy nebudeme vědět to, co ví kočky, ale přece máme možnost jim více porozumět. Veterináři, kočičí psychologové, experti na kočičí chování objasňují klíčové kočičí projevy. A tak si alespoň základy kočičí řeči může osvojit každý.

Internet: /1/ RD.com, /2/ ScienceDirect.com, /3/ ResearchGate.net, /4/ BBC.com, /5/ PetMD.com /6/ Battersea.org.uk

Literatura

  • Fox, M. W.: Cat Body, Cat Mind: Exploring Your Cat’s Consciousness and Total Well-Being. Lyons Press, 2007. ISBN: 1599210622
Velká bílá kočka Maine Coon

Největší kočky světa

Ohromí nejen velikostí…

Štítky:

1 komentář na “Co to znamená, když…? Chcete porozumět chování kočky? Experti dekódují kočičí řeč”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *