Přeskočit na obsah

Do práce, poklusem klus! Anebo na kole

I takto by se dala označit lednová výzva, která dává příležitost vybočit ze zajetých kolejí. Do práce sice s touto výzvou můžete na kole, ale klasické motorizované dopravní prostředky jsou zapovězené. Nejde přitom jenom o životní prostředí, ale také šanci překonat vlastní lenost a udělat něco pro své zdraví. Jednou z variant je také chůze a klus, tedy do toho!

Zelená výzva pro ty aktivní

Výzva nazvaná Do práce na kole, pěšky nebo poklusem probíhá letos již popáté. Popáté ho organizuje spolek AutoMat s cílem podpořit udržitelnou dopravu v zimních měsících. Právě v zimě totiž automobilová doprava dominuje i u aktivních pracujících, kteří při příjemnějším počasí jinak před nástupem do práce šlapou do pedálů nebo chodí pěšky.

„Zima není důvod, proč se aktivní dopravy vzdát. Inspirací nám může být Finsko či Dánsko, a to především důrazem na budování bezpečné infrastruktury. Pak už stačí jen vhodné oblečení a výbava. A když je náledí, vždy zbývá chůze a její kombinace s veřejnou dopravou,“ uvedla k akci v tiskové zprávě publikované na ČTK jedna z organizátorů Anna Kociánová.

Stihnete to ještě v lednu?

Lednová výzva loni oslovila bezmála dva tisíce lidí z celého Česka. Ti všichni se zapojili, aby dohromady ujeli více než 31 tisíc kilometrů na kole a ušli téměř 10 tisíc kilometrů pěšky. Organizátoři výzvy spočítali, že tito lidé ušetřili 5,3 tun oxidu uhličitého. Ten by vznikl jinak vznikl během klasické cesty do práce autem. Nevznikl, zato se ukázalo, že řešení měst přetížených automobilovou dopravou existuje. A může být docela jednoduché.

25. ledna 2023 představuje poslední den registrace do výzvy. Do 23:59 hodin se můžete zapojit do výzvy na webu projektu a přidat se k dalším, kteří se rozhodli k pravidelnému pohybu. Navíc můžete vedle dobrého pocitu vyhrát i nějakou tu cenu.

Lednová výzva probíhá do 29. ledna 2023. Již s příchodem února se však otevírá registrace do Květnové výzvy Do práce na kole, která bude trvat celý měsíc.

Do práce na kole, i v zimě

Ilustrační foto: Do práce na kole, i v zimě, zdroj: Pixabay.com

Do práce, poklusem klus! Anebo na kole

O článku, zdroje a další informace

Do práce, poklusem klus! Anebo na kole

Lednová výzva Do práce na kole dává příležitost vybočit ze zajetých kolejí. Do práce sice s touto výzvou můžete na kole, ale klasické motorizované dopravní prostředky jsou zapovězené. Nejde přitom jenom o životní prostředí, ale také šanci překonat vlastní lenost a udělat něco pro své zdraví. Jednou z variant je také chůze a klus, tedy do toho!

Internet: ČTK, ekolist.cz, iRozhlas.cz, doprácenakole.cz

Planeta Mars

Mohl by vás zajímat také článek:

Mars: Mráz, voda a strach


Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *