Přeskočit na obsah

Z bioplynky na pole. Dotace pro zdatnější Cirkulární Česko a lepší kondici zemědělské půdy

  • od
Zelené rostliny, příroda, půda

Ilustrační foto: Rostliny a příroda stojí na půdě, zdroj: Pixabay.com


MŽP má nový dotační titul, který propojí hned několik pro životní prostředí příznivých aktivit. Díky němu dojde ke zlepšení cirkulární ekonomiky, zkvalitnění zemědělské půdy a rozvoji kompostáren i bioplynek. Národní program Životní prostředí (NPŽP) z prostředků Národního plánu obnovy otevírá zcela novou dotační výzvu s názvem Podpora zařízení pro zpracování biologicky rozložitelných odpadů a aplikace a zapravování kompostu vyprodukovaného ze zařízení na zpracování bioodpadů na zemědělskou půdu.

Nic není odpad

Výzva míří na široký okruh zájemců od obcí, krajů, výzkumných institucí a vysokých škol, státních podniků, soukromých firmem a družstev až po podnikající fyzické osoby. Největší objem prostředků ve výši jedné miliardy korun z celkové alokace je určen na modernizaci či výstavbu kompostáren nebo bioplynek, z nichž kompost poputuje na zemědělskou půdu. Příjem žádostí se spustí 1. září 2023.

„Nic není odpad. Tohle je mé oblíbené téma, stát má hledat systémová a strategická řešení napříč resorty, které přinesou víc benefitů najednou, a umět je podpořit. Novou výzvou podpoříme opatření vedoucí k rozvoji cirkulární ekonomiky a také organikou posílíme ochranu a zlepšíme kvalitu zemědělské půdy,“ uvádí ministr životního prostředí Petr Hladík. „Nová dotační výzva podpoří modernizaci kompostáren, kterým se tak například zvýší kapacita. Cílí také na malé a střední zemědělce, kteří si budou moci pořídit techniku s potřebným vybavením pro aplikaci kompostu na zemědělskou půdu. Stejně tak výzva pomůže s technikou provozovatelům odpadových kompostáren a bioplynových stanic,“ popsal oblasti nové výzvy ministr Hladík.

Nová výzva Národního programu životního prostředí

Právě vypsaná výzva z NPŽP podpoří recyklační infrastrukturu zkapacitněním a zefektivněním systému nakládání s biologicky rozložitelnými odpady jako celku. Jejím prostřednictvím dojde k vybudování kapacit pro zpracování biologicky rozložitelných odpadů (BRO) a pořízení techniky pro koncové zapravování kompostu vyprodukovaného v zařízeních na zpracování bioodpadů na zemědělskou půdu.

„Půda je jednou z nejvýznamnějších složek životního prostředí, už jen proto, že přímo ovlivňuje kvalitu našeho života. O půdu je třeba pečovat a udržovat ji ve zdravé kondici. V posledním roce došlo k velkému nárůstu cen minerálních hnojiv, půdě navíc dlouhodobě chybí zapracovaná organika, takže Ministerstvo zemědělství vidí v nových dotacích dobrý impuls na podporu alternativního zdroje živin pro zemědělskou půdu, který nám zabezpečí cirkulární ekonomika,“ říká ministr zemědělství Marek Výborný.

Dotační podpora míří také na pořízení techniky potřebné pro aplikaci kompostu na zemědělskou půdu, a to ve výši 60 % z celkových způsobilých výdajů pro malé a střední zemědělské podniky a farmáře a zároveň také pro provozovatele kompostáren (ve výši 70 % z celkových způsobilých výdajů).

„Ti v souladu s podmínkami výzvy společně před podáním žádosti o dotaci podepíší smlouvu o budoucích ročních dodávkách kompostu. Díky ní po dobu 5 let od ukončení realizace projektu bude ročně zapracováno nejméně 40 tun kompostu na hektar zemědělské půdy. Naopak kompostárny se podpisem smlouvy přihlásí k tomu, že po dobu 5 let od ukončení realizace projektu budou dodávat a aplikovat kompost na půdu. Spoluprací kompostáren s farmáři se uzavře cirkulární smyčka,“ upřesňuje ředitel SFŽP ČR Petr Valdman.

Vedle podpory na pořízení techniky pro zapravování kompostu do zemědělského půdního fondu podpoří Ministerstvo životního prostředí jednou miliardou korun modernizaci či výstavbu kompostáren včetně svozu a třídění BRO a také výstavbu nebo modernizaci úpravy digestátu z odpadových bioplynových stanic před jejich zapravením do půdy, a to ve výši 70 % z celkových způsobilých výdajů na projekt.

„Naší podmínkou je, že daným projektem dojde k navýšení kapacity kompostárny pro zpracování biologicky rozložitelných komunálních odpadů. Žadatelé se přijetím dotace také zaváží, že po dobu 5 let po realizaci projektu předají 100 % kompostu k aplikaci na zemědělskou půdu,“ doplňuje ministr Hladík.

Příjem žádostí spustí MŽP a SFŽP ČR od 1. září, výzva se uzavře 1. května 2024 nebo vyčerpáním alokace. Podpořené projekty musí být realizovány nejpozději do 31. 8. 2025. Dokumenty a podrobnosti k výzvě NPŽP-NPO č. 6/2023 tady…

Národní program Životního prostředí

TISKOVÁ ZPRÁVA

KOČIČÍ NOVINY filtrují dobré zprávy. Zajímají nás i zprávy odjinud, dobré tiskové zprávy, pozitivní informace. Business nevynecháváme, ani PR články. Hledáme to dobré, také v oblasti komerčních sdělení, v komerční nabídce, především pokud jde o produkty a služby pro kočky, chovatele koček a milovníky zvířat obecně. Tento článek představuje právě Komerční sdělení, PR text. Nejde o redakční obsah, vznikl jako (tisková) zpráva odjinud.

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *