Obyvateli akvária zdaleka nemusejí být jenom rybičky. V poslední době roste na oblibě také chov krevetek. Ve vodě tito nebývale aktivní miniaturní bezobratlí živočichové působí roztomile, zvláště, když se jako společenští tvorové chovají ve větším počtu. Přitom se ve vodě snesou i s některými druhy ryb.
Co je na krevetkách tak zajímavého?
Minikrevetky se těší pozornosti zejména kvůli zajímavému zbarvení, které v konkrétních variacích nabízí pestré podoby.
K těm nejoblíbenějším patří řasožravá japonská krevetka Anano (Caridina Japonica, Caridina multidentata). Průhledné zbarvení s kontrastními skvrnami provází mírumilovná povaha a nenáročnost. Pro nejjednodušší chov je ideální pro chovatelské začátečníky. I ti však musejí počítat s tím, že všechny minikrevetky jsou oproti rybičkám náchylnější na kvalitu vody.
Sladkovodní krevetky byly vyšlechtěny i do odstínů žluté, modré nebo červené, k těm nejrozšířenějším patří například přátelská a přizpůsobivá krevetka Red cherry (Neocaridina heteropoda) nebo krevetka Red Crystal (Caridina Cantonensis).
Video YouTube: Minikrevetky Red Crystal
Nejsou jen krásné
Krevetky nejsou jen krásné na pohled, jsou v akváriu i užitečné. Ve vodě fungují jako úklidová četa. Postarají se o řasy, zbytky jídla či uhynulých ryb. Nutno podotknout, že je potřeba vážit kombinace ryb a krevetek, stejně jako jednotlivých druhů krevetek v akváriu. Vzájemným křížením totiž některé druhy ztrácejí svoji vyšlechtěnou podobu, tedy charakteristické zbarvení.
Na druhé straně právě relativně snadné rozmnožování krevetek do chovu přináší další dávku radosti (a s ní i malých krevetek).
Připomíná kočku kříženou s veverkou
Prsty má jako pavouk a jí jako datel.
Lepší než televize nebo tablet
„Pohled na pěkné akvárium je velmi uklidňující pro duši, a pokud je přiměřeně osvětlené, také velmi zdravý pro oči. Většina akvárií má zelené rostliny a sledování pomalu se pohybujících ryb mezi rostlinami a kameny je pro oči relaxační. Sledování pěkného akvária je zcela určitě mnohem zdravější než dívání se na televizi nebo tablet.“ Takový pohled na akvárium má přednosta oční kliniky Gemini MUDr. Pavel Stodůlka, průkopník laserových operací očí a přední evropský i světový operatér./5/
Rušný život krevetek, které stejně jsou stejně jako ryby v neustálém, ale pomalém a poklidném pohybu, zábavu ze sledování akvária povyšuje na novou úroveň. Relaxační vliv akvária a prospěšné působení na lidské zdraví přitom zkoumali i mnohé studie, devatenáct z nich shrnuje studie publikovaná na Plos One./6/
Foto: Minikrevetka, krevetkárium, zdroj: Pixabay.com
O článku: Tak trochu jiné akvárium: Zábavnější a barevnější. To je krevetkárium s hravými sladkovodními korýši
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Tak trochu jiné akvárium: Zábavnější a barevnější. To je krevetkárium s hravými sladkovodními korýši
Obyvateli akvária zdaleka nemusejí být jenom rybičky. V poslední době roste na oblibě také chov krevetek. Ve vodě tito nebývale aktivní miniaturní bezobratlí živočichové působí roztomile, zvláště, když se jako společenští tvorové chovají ve větším počtu. Přitom se ve vodě snesou i s některými druhy ryb.
Internet: /1/ Akvakus.cz, /2/ Krevetkárium.cz, /3/ Zoohit.cz, /4/ Rostlinná-akvária.cz, /5/ Akvária.cz, /6/ Plos.org
Chcete víc?
Říše zvířat a rostlin
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Narodil se císařským řezem, takže je to Císař. Miniprimát ze Zoo Olomouc se zatím drží máminy „sukně“
Malý vodní brouk porušuje fyzikální zákony. Nová studie objasňuje, jak to dělá
Bělouši na dánském dvoře mají český původ. Národní hřebčín Kladruby je sem poprvé poslal již před 30 lety
Vědecký pokrok pádí vpřed, příroda je stále neprobádaná. Zatím známe méně než 20 % rostlin a živočichů
Už to začalo. V zoo hlásí první přírůstky. Tyto jsou z Jihlavy, původně z Uruguaye
Pravděpodobnost, že by se americký lesňáček objevil na anglickém dvorku, je mizivá. A přece se stalo
DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA
- Malý vodní brouk porušuje fyzikální zákony. Nová studie objasňuje, jak to dělá
- Bělouši na dánském dvoře mají český původ. Národní hřebčín Kladruby je sem poprvé poslal již před 30 lety
- Pravděpodobnost, že by se americký lesňáček objevil na anglickém dvorku, je mizivá. A přece se stalo
- Paradoxní žáby: Z obrovského pulce se vyvine třikrát menší dospělý
- Největší zabiják a současně nejmenší africká kočka: Zoo v Utahu představuje mourovatou šelmičku