Přeskočit na obsah

Bujarý masopust je v plném proudu. Kam za ním o víkendu vyrazit?

Název masopust odkazuje na postní tradici, která startuje po Tříkrálovém svátku a končí až s obdobím Velikonoc. Jeho nejzajímavější částí jsou však průvody masek, bujaré oslavy plné barev, hudby, tance a vůní, nedílně spojené s velkým hodováním. Voní především zabíjačkovými specialitami, jako jsou klobásky, jitrnice či jelita, ale najde se i místo pro poctivé sladké koblížky. Dáte si?

Masopust průvod
Foto: Masopustní průvod, zdroj: Pixabay.com

Obyčej oceněný UNESCO

Oslavy masopustu, masopustní obchůzky s maskami spojený z porážením kobyly a taneční zábavou, který se celé generace probíhá na Hlinecku, představují výjimečný kulturní svátek a zážitek. I proto se jako součást obyčejové tradice dostaly na Seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Průvody masek na Hlinecku zahájily své reje již na konci ledna ve Vítanově. Až do 21. února 2023, kdy se v hlinském Betlémě uskuteční Rozloučení s masopustem, však barevné staročeské maškary budou jak se patří hýřit.

V sobotu 4. února v Hamrech u Hlinska a také v muzeu přírody na Veselém Kopci. Předvedou se obyvatelé Vortové, když jim v 10 hodin ráno před statkem z Mokré Lhoty bude slavnostně uděleno povolení v obchůzce, pak ještě jednou po obědě. Zblízka tady uvidíte všechny tradiční masky. Nebude chybět rasa a kobylou, ani žena, laufra, turci, slamění, kominíci či kramáři. A budou tradičně řádit i tak, že přihlížejícím hrozí pomazání obličeje mazadlem. To aby bylo jasno, že se účastní masopustu.

Video YouTube: Masopust Veselý kopec

Česko žije masopustem

Po svém pojali 23. Mokropeský Masopust. Ten se uskuteční 4. února na Masopustním náměstí v Černošicích ve Středočeském kraji, letos opět s tradičním divadlem. Na další masopustní veselí můžete narazit i ve městě Chrudim s průvodem národopisného souboru Kohoutek. Provází ho řemeslný jarmark, stejně tak i masopust v centru Olomouce.

Olomoucký masopust v sobotu 4. února zpestří hanácké folklórní soubory, cimbálovka a také zabíjačkové a masopustní speciality. Masopust jako Ostatkê na Hané si můžete do sytosti dopřát i další víkend.

11. února se v rámci Ostatků na Hané uskuteční ostatková obchůzka, předání práva nebo klání o nejlepší masku v areálu Hanáckého muzea v přírodě. Za masopustem se ve stejném termínu můžete vydat i do Dřevěného městečka ve Valašském mizeu v přírodě nebo třeba do Nového Města na Moravě. Tím však masopust ještě zdaleka nekončí, již bylo řečeno, že rozloučení proběhne až 21. února.

Masopust průvod maškar

Ilustrační foto: Masopustní průvod, zdroj: Pixabay.com

O článku: Bujarý masopust je v plném proudu. Kam za ním o víkendu vyrazit?

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Bujarý masopust je v plném proudu. Kam za ním o víkendu vyrazit?

Název masopust odkazuje na postní tradici, jeho nejzajímavější části jsou však průvody masek, bujaré oslavy plné barev, hudby, tance a vůní, nedílně spojené s velkým hodováním. Voní především zabíjačkovými specialitami jako jsou klobásky, jitrnice či jelita, ale najde se i místo pro poctivé sladké koblížky. Dáte si?

Internet: unesco-czech.cz, NULK.cz, NMVP.cz, iHlinsko.cz, mokromasopust, olomoucky.report.cz

Rezavá kočka

Mohl by vás zajímat také článek o tom, jak:

volby na Aljašce vyhrála kočka…


Redaktorka Kočičí noviny

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *