Přeskočit na obsah

Může je omámit, také zklidnit až uspat. Tráva pro kočky má pestré účinky

Jako tráva pro kočky se označuje více rostlin. Jednou z nich je aromatická bylinka s příhodným názvem šanta kočičí, latinsky Nepeta cataria. Jedná se o nižší keřík s fialovými květy, který vzhledem připomíná levanduli. Patří také do stejné čeledi Lamiaceae, hluchavkovité, stejně tak i aromatická šalvěj, máta, yzop nebo tymián. Ze všech voňavých bylinek čeledi hluchavkovité však kočky nejvíc přitahuje šanta.

Šanta kočičí, fialové květy
Foto: Šanta kočičí a její typické fialové květy, zdroj: Pixabay.com

Kočičí kokain

Některé kočky přitahuje šanta tak moc, že se jí někdy přezdívá i kočičí kokain. Tato tzv. kočičí tráva může svými účinky připomínat dokonce i konopí. Někteří bylinkáři ji označují jako kočičí halucinogen./1/ Jedná se přitom o bezpečnou léčivou bylinku, která poslouží i člověku.

V lidovém léčitelství nachází uplatnění jako mírné sedativum, působí proti stresu, má tišící účinky. Mj. ulevuje od menstruačních bolestí nebo bolesti zubů. Také podporuje klidný spánek, pomáhá lepšímu zažívání a působí proti nadýmání./1,2,3/ Bylinkářka Štěpánka Janoutová pro server Rozhlas šantu vyzdvihuje především jako čaj, skvělý na odkašlávání, ale i pro zklidnění psychiky či lepší zažívání./4/

Pro její účinky na zdravé trávení a příjemnou vůni najde šanta kočičí své místo i v kuchyni, třeba při přípravě lehkých salátů, krémových polévek, exotických omáček nebo slaných koláčů.

Víc než ozdoba záhonků

Jako okrasná bylinka udělá velkou parádu v záhonech i v květináči, ovšem to by se k ní nesměly dostat kočky. Jsou kočky, kterým kočičí tráva nic neříká, jiným však stačí její vůně a začnou vyvádět bláznivé kusy.

Ty největší kočičí požitkářky se v šantě válí, zkouší ji okusovat a hrají si z ní jako s tou nejlepší kočičí hračkou na světě. Na každou kočku šanta působí jinak. Některé rozdivočí, další kočky prostě jen dokonale zrelaxuje. Zklidnit je může až tak, že usnou.

Video YouTube: Šanta kočičí (catnip) a kočky

Šanta vždy potěší

Ať jsou její účinky na kočky jakékoliv, jisté je, že jsou čtyřnohým společníkům zpravidla příjemné. Pokud by šanta kočce příjemná nebyla, prostě se jí bude vyhýbat.

Šanta kočičí je pro kočky i pro člověka naprosto bezpečná, nemůže nijak uškodit, přestože je přirovnávána k drogám jako konopí, LSD nebo kokain. Na rozdíl od nich není návyková./5/ Naopak má blahodárné působení proti stresu kočky, může být prospěšná i v případech, kdy nic jiného s kočkou nehne. Vůně bylinky pomáhá lépe zvládat krizové situace, jako jsou například novoroční ohňostroje , stěhování nebo návštěva veterináře. Proto ji také využívají nejrůznější kočičí spreje proti stresu.

Jako tzv. catnip nezřídka obohacuje i kočičí hračky. Vůně šanty, catnip může přitáhnout kočku na nový pelíšek nebo škrabadlo. To v případě, pokud se kočce nový nábytek či výbava v první chvíli příliš nezamlouvá. Pokud chcete kočku zaručeně potěšit, šanta se přímo nabízí.

Šanta kočičí

Foto: Šanta kočičí, zdroj: Pixabay.com

O článku: Může je omámit, také zklidnit až uspat. Tráva pro kočky má pestré účinky

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Může je omámit, také zklidnit až uspat. Tráva pro kočky má pestré účinky

,

Jako tráva pro kočky se označuje více rostlin. Jednou z nich je aromatická bylinka s příhodným názvem šanta kočičí. Vzhledem připomíná levanduli. Patří také do stejné čeledi, podobně jako další aromatické bylinky. Ze všech voňavých bylinek čeledi hluchavkovité však kočky nejvíc přitahuje šanta.

Internet: /1/ Leros.cz, /2/ Botanica.wendys.cz, /3/ Bylinkovo.cz, /4/ Rozhlas.cz, /5/ Světkonopí.cz, /6/ Spektrumzdraví.cz, /7/ ukocouradoma.cz, /8/ Prostřeno.cz, /9/ drugs.com

Literatura

  1. Říhová, M.: Chov koček. Praha: Grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
  2. Bylinkopedie. Praha: CPress, 2019. ISBN: 978-80-264-4221-9
Kočičí plemena: Mainská mývalí kočka

Fascinující kočičí plemena

Kočka domácí, někdy nazývaná také kočka evropská, byla vyšlechtěna do stovek variací, které se označují jako kočičí plemena nebo kočičí rasy. Vydejte se po stopách koček…

Kočka na hraní

Kočka na hraní nebo také něžný obr. Největší kočičí plemena jsou povahou také největší mazlíčci. Klidná, trpělivá a komunikativní. O jaká kočičí plemena jde?

Ragdoll kočka na hraní
Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *