Přeskočit na obsah

Největší krokodýl na světě žijící v zajetí má 120 let. „Ještě má před sebou roky života,“ říkají experti

Největší krokodýl na světě žijící v zajetí má délku 5,5 metru (18 stop) a nedávno mu bylo dle odhadů 120 let. Po pravidelné každoroční prohlídce v australském krokodýlím parku Marineland, který gigantický plaz obývá, chovatelé odhadují, že má před sebou ještě mnoho let. Říkají mu Cassius a zdá se, že je mořský obr okouzlil.

Krokodýl

Ilustrační foto: Krokodýl Zemi obývá již 200 milionů let, zdroj: Pixabay.com

Fascinující predátor

„Cassius je tak nádherný, krásný chlapec,“ uvedla pro LiveScience Sally Isbergová , výkonná ředitelka Centra pro výzkum krokodýlů v Austrálii, která vedla pravidelnou prohlídku zvířete. „Je to prostě naprosto fascinující postava,“ popsala své dojmy./1/ Podobně zástupce prastarého tvora, který planetu Zemi obývá již 200 milionů let a pamatuje dobu dinosaurů, popisují i na webu parku: „Kromě toho, že je Cassius velký a houževnatý, je opravdu krásné zvíře. Jeho povaha a vzhled se nepodobají žádnému jinému krokodýlovi. Už když se na něj podíváte, poznáte, že je ve stáří moudrý – vždy je zdvořilý tak, že to vypadá, že by vás rád pozval na čaj./3/

Vědci jen odhadují, jak dlouhý je život krokodýlů mořských (Crocodylus porosus). Dle Adama Rosenblatta z University Severní Floridy ale mohou zemřít stářím. Odhaduje, že maximální délka života krokodýlů mořských je v rozmezí 100 až 120 let, ale tohoto věku dosáhnou spíš jen v zajetí. Ve volné přírodě se většina krokodýlů údajně pravděpodobně nedožije více než 60 let./1/

Když je krokodýl podrážděný…

Cassius je v australském Marineland Crocodile Park na Green Island již téměř 40 let. Dostal se sem v roce 1984. Byl odchycen na dobytčím ranči, když útočil na hospodářská zvířata. Již tehdy byl největším krokodýlem, jaký byl kdy v Austrálii chycen. Měl asi 5,13 metrů a chybělo mu nejméně dalších 15 centimetrů ocasu a kousek čenichu. Předtím ve volné přírodě strávil až 80 let.

Video YouTube: Největší krokodýl žijící v zajetí

Protože reaguje na hlasité hospodářské stroje, které se používají kolem parku, zřejmě má s nimi neblahé zkušenosti. Chybějící konec čenichu zase vědci přičítají setkáním s lodními vrtulemi.
Krokodýli mají obecně extrémně citlivou tlamu díky šupinám na přední straně, ve kterých jsou uloženy tlakové receptory. Cassius je dle biologů mimořádně citlivý a vibrace lodních motorů ho mohly dráždit. Když krokodýla něco dráždí, jediný způsob, jak toto podráždění projevit je jít a kousnout. „Měl zlomenou špičku čenichu, což se krokodýlovi může stát při útoku na vrtuli,“ řekl ABC News Grahame Webb, výzkumník krokodýlů, který se podílel na odchytu Cassia./4/

ksukol ban

Když je krokodýl spokojený…

Přestože Cassius občas vykazuje známky traumatu ze svého mládí ve volné přírodě, v zajetí je dle chovatelů spokojený. Spokojený krokodýl obecně si sám vyléčí jakákoliv zranění a díky silné imunitě netrpí nemocemi. Dokládá to i 120 let života gigantického australského krokodýla.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Největší krokodýl na světě žijící v zajetí má 120 let. „Ještě má před sebou roky života,“ říkají experti

,

Největší krokodýl na světě žijící v zajetí má délku 5,5 metru (18 stop) a nedávno mu bylo dle odhadů 120 let. Po pravidelné každoroční prohlídce v australském krokodýlím parku Marineland, který gigantický plaz obývá, chovatelé odhadují, že má před sebou ještě mnoho let. Říkají mu Cassius a zdá se, že je mořský obr okouzlil.

Internet: /1,2/ LiveScience.com, /3/ Greenislandcrocs.com.au /4/ ABC.net.au, /5/ Rozhlas.cz

ŘÍŠE ZVÍŘAT A ROSTLIN

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

Dejte zvířatům šanci

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.

NEJNOVĚJŠÍ DOBRÉ ZPRÁVY

Rozhodně nevíme všechno, věda (a příroda) ví… A my něco z té moudrosti zprostředkováváme. Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *