Výběh koňů Převalského Zoo Praha se přestěhoval na Dívčí hrady nad pražským Smíchovem již v dubnu 2021. Šestičlenné stádo oživilo historickou lokalitu, současně pomáhá spásáním travního porostu obnovit původní společenstvo rostlin a živočichů, nakonec těší i zraky návštěvníků místní vyhlídky. Potěšení je nyní ještě větší, stádo totiž rozšířilo hříbě.
První mládě koně Převalského na Dívčích hradech
Mládě v dvacetihektarové ohradě na Dívčích hradech je pro Zoo Praha prvním letošním přírůstkem ikonického druhu. Jde také o vůbec první mládě koně Převalského na Dívčích hradech a také prvního potomka pětileté kobyly Khamiiny a sedmiletého hřebce jménem Granola. Oba jsou rodiči vůbec poprvé, jak uvádějí nadšení chovatelé./4/
„Khamiina porodila bez jakýchkoli komplikací v noci z pátku na sobotu 24. června 2023. Ostatně noční porody jsou pro koně typické,“ popisuje v radostné zprávě na webu a sociálních sítích Zoo Praha kurátorka kopytníků Barbora Dobiášová. „Mládě je zdravé a podle našich pozorování jde téměř jistě o samičku. Stádu však zatím dopřáváme klid a s jistotou tak pohlaví hříběte potvrdí až případná veterinární prohlídka,“ vysvětluje zooložka./1/
Kůň Převalského v Zoo Praha
Kůň Převalského (lat. Equus przewalski), poslední druh divokého koně vůbec, je světu znám od roku 1881. O necelých sto let později od svého objevení byl bohužel ve volné přírodě vyhuben. Přežil jen v péči zoologických zahrad. Zoo Praha, která od roku 1959 vede celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu, má na zachování koně Převalského mimořádnou zásluhu. Pod vedením prof. Veselovského se pražská zoologická zahrada také stala jedním z hlavních organizátorů mezinárodních převozů koní do Mongolska, jejich původní vlasti.
Zatímco prostory na Dívčích hradech jsou v současnosti jediným prostorem, kde mohou koně Převalského zájemci z řad veřejnosti v Praze pozorovat, většina těchto lichokopytníků je nyní umístěna v chovné stanici v Dolním Dobřejově na České Sibiři (zhruba 80 km jižně od Prahy). Právě v Dobřejově se koně mimo jiné připravují na transporty do Mongolska. V areálu Zoo Praha, u horní stanice lanovky přitom aktuálně vzniká nový výběh a ubikace pro koně Převalskáho a další mongolskou faunu. Otevřená by měla být na jaře 2024.
O ČLÁNKU: Khamiina a Granola se těší ze svého prvního potomka. S nimi i chovatelé Zoo Praha
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Khamiina a Granola se těší ze svého prvního potomka. S nimi i chovatelé Zoo Praha
Výběh koňů Převalského Zoo Praha se přestěhoval na Dívčí hrady nad pražským Smíchovem již v dubnu 2021. Šestičlenné stádo oživilo historickou lokalitu, současně pomáhá spásáním travního porostu obnovit původní společenstvo rostlin a živočichů, nakonec těší i zraky návštěvníků místní vyhlídky. Potěšení je nyní ještě větší, stádo totiž rozšířilo hříbě.
Internet: /1,2,3/ ZooPraha.cz, /4/ Facebook Zoo Praha
ŘÍŠE ZVÍŘAT A ROSTLIN
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!
Narodil se císařským řezem, takže je to Císař. Miniprimát ze Zoo Olomouc se zatím drží máminy „sukně“
Malý vodní brouk porušuje fyzikální zákony. Nová studie objasňuje, jak to dělá
Bělouši na dánském dvoře mají český původ. Národní hřebčín Kladruby je sem poprvé poslal již před 30 lety
Vědecký pokrok pádí vpřed, příroda je stále neprobádaná. Zatím známe méně než 20 % rostlin a živočichů
Už to začalo. V zoo hlásí první přírůstky. Tyto jsou z Jihlavy, původně z Uruguaye
Pravděpodobnost, že by se americký lesňáček objevil na anglickém dvorku, je mizivá. A přece se stalo
POZNÁTE JE? POZNÁTE MLÁDĚ NA OBRÁZKU?
Dejte zvířatům šanci
Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Mládě surikaty se musí narodit správné matce, jinak má minimální šanci přežít. Gang je gang
Mládě lemura má jeden klíčový úkol: Nepustit se. Až ho matka setřese ze zad, má další: Hrát si
Mládě klokana má jen pár centimetrů. Rodí se po 38 dnech a okamžitě se musí vydat na cestu
NEJNOVĚJŠÍ DOBRÉ ZPRÁVY
Rozhodně nevíme všechno, věda (a příroda) ví… A my něco z té moudrosti zprostředkováváme. Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.