Přeskočit na obsah

Rezervace Dja: Nový pavilon goril v Zoo Praha

Výstavba začala již na podzim 2019 a trvala více než deset let. Nyní je rezervace Dja konečně dokončena. Nový pavilon goril v Zoo Praha s názvem Rezervace Dja, který vyšel na více než 260 milionů korun, byl slavnostně otevřen ve svátek 28. září 2022. Jde o největší pavilon v historii Zoo Praha, kde svůj domov nenašly jen gorily, ale i další zvířata jako guarézy pláštíkové, kočkodani Brazzovi, štětkouni afričtí, talapoini severní, osináci afričtí, krysy obrovské nebo netopýři, resp. kaloni plaví.

Troja jako tropický deštný prales

Expozice goril v pražské Troji přibližuje Kamerun, kde gorily přirozeně žijí. Návštěvníky provází kamerunskou krajinou, tropický deštný prales prosycený zelení tady doplňuje i zemědělská krajina na okraji kamerunské vesnice nebo africká škola. Expozice Africká škola kopíruje vzhled reálné třídy v městě Somalom na okraji kamerunské rezervace, dokonce jsou tady i školní lavice původem z Kamerunu. Původní jsou také masky, sošky a další autentické artefakty, které pro Zoo Praha vytvořili domorodci.

Návštěvníci se v Zoo Praha seznámí s florou tropického pralesa i dalších oblastí Kamerunu. V Praze figuruje jako živá zeleň, ale zobrazují ji také nástěnné malby dvojice výtvarníků Roman Hudziec a Kryštof Krejša. Vznikaly podle reálných fotografií pořízených v Biosférické rezervaci Dja v Kamerunu. Zoo Praha tam dlouhodobě působí, aby přispěla k ochraně goril i dalších zvířat.

Kisumu, Duni a další gorily

Biosférická rezervace Dja, nejvýznamnějším chráněné území středoafrické země Kamerun, byla také inspirací pro název pavilonu v Zoo Praha, který obývá šestičlenná skupina goril. Jejím vůdcem by se měl stát pětadvacetiletý samec Kisumu. Ten do pražské zoologické zahrady dorazil před pár dny z hornorakouské Zoo Schmiding. Po něm do Prahy přišla také devítiletá samice Duni, se sem přestěhovala ze Španělska. Duni je jedinou dcerou slavné Moji, která se v roce 2004 narodila v pražské zoo jako první gorilí mládě v České republice.

„Kdyby mi někdo ještě před pár měsíci řekl, že při otevření Rezervace Dja tu budeme sledovat nového chovného samce a jeho sbližování s dcerou legendární Moji, nevěřil bych,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „A teď tu společně stojíme a velký příběh pražské gorilí rodiny už oficiálně pokračuje před zraky návštěvníků,“ dodal Bobek při slavnostním otevření nového pavilonu.

Na pokračování chovu goril v Zoo Praha se vedle Duni a Kisumu budou podílet i samice Shinda, Ajabu a Kijivu, spolu se samcem Kamba. Tři samci Richard a jeho synové Kiburi a Nuruzůstanou v původním pavilonu.

Gorily v Zoo Praha

Foto: Gorily v Zoo Praha, Rezervace Dja, zdroj: Zoo Praha

Rezervace Dja: Nový pavilon goril v Zoo Praha

O článku, zdroje a další informace

Rezervace Dja: Nový pavilon goril v Zoo Praha

, ,

Nový pavilon goril v Zoo Praha s názvem Rezervace Dja byl slavnostně otevřen v září 2022. Jde o největší pavilon v historii Zoo Praha, kde svůj domov nenašly jen gorily, ale i další zvířata jako guarézy pláštíkové, kočkodani Brazzovi, štětkouni afričtí, talapoini severní, osináci afričtí, krysy obrovské nebo netopýři, resp. kaloni plaví.

Internet: ZooPraha.cz1,2,3, ČTK, Rozhlas.cz, Deník.cz, ekolist.cz

Lev, kočičí šelma

Další zajímavý článek:

Lev a jeho kočičí příbuzní

Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *