Přeskočit na obsah

Je tu říjen, vrcholí sklizeň. Přichází čas hodů a vinobraní

Až v druhé polovině září odstartoval dle astronomie podzim, říjen je prvním měsícem, který celý patří zimě. Stále se však skloňuje také jako babí léto, patří k té světlejší části roku. Až poslední říjnová neděle, kdy přecházíme na zimní čas, nezvratně otevírá zimu. Až na konci října začíná temnější polovina roku a s ní počasí podzimních plískanic. Stále je tu však říjen, který stejně jako září přináší hody, slavnosti posvícení, vinobraní a další gastronomické akce, nesčetné příležitosti, jak si plody dopřát všechny plody podzimu, jeho barvu, chutě a vůně.

Hoduje se již od prvního října

Již o víkendu 1. a 2. října probíhá Svatováclavské vinobraní na hradě Loket. Jižní Moravu zase propojí tradiční Pochod slováckými vinohrady, který startuje v sobotu 1. října 2022 od hotelu Grand v Hodoníně a z Dolních Bojanovic. Hned první den v říjnu se také můžeme vypravit na Burčákové slavnosti v Hustopečích nebo na Královské vinobraní na Točníku, inspirované hradními slavnostmi na dvoře Václava IV. V moderním duchu se zase ponese Wine & Food Festival v Harrachově nebo Festival jak víno na Praze 1. Chystá se i Rakovnický festival vína 2022.

Akce nazvaná Hody s plody podzimu, která se koná v klášterní zahradě v centru Borovan u Českých Budějovic v sobotu 8. října, láká na koštování burčáku, vína, ale i pálenek. Návštěvníky čeká také moštování z jablek a vedle moštu i další podzimní dobroty z ovoce, dýní, cuket, brambor, hub, ryb nebo zvěřiny. Stejný víkend se koná také 27. břevnovské posvícení, Lesnický den na loveckém zámku Ohrada, Lázeňský festival jablek v Mariánských Lázních, Přeštický festival vína 2022 nebo Výlov rybníka Rožmberk.

Oslava podzimu nejen s vínem

O týden později, 14. října se chystá podzimní akce Slavnost mladého vína v Domě Vína v Lednici, která láká především na vína zrozená ve zdejším kraji a neoblíbenější burčákové odrůdy. Moravská Nová Ves pak 22. října připravuje tradiční komorní akci Víno a dýně 2022, kdy bude otevřeno 6 vinných sklepů. V Levandulovém údolí o víkendu 22. a 23. října zase probíhají Slavnosti císaře Rudolfa.

Podzimní chutě a vůně slibuje i poslední říjnový víkend a jeho akce jako Vrbovecké vinobraní, Výlov rybníka Betlém, Halloween a oslava podzimu ve vile Stiassni, Sedlecká zabíjačka, Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby nebo Podzimní Street Food Festival Tábor.

Víno, vinobraní

Ilustrační foto: Víno, vinobraní, zdroj: Pixabay.com

Je tu říjen, vrcholí sklizeň. Přichází čas hodů a vinobraní

O článku, zdroje a další informace

Je tu říjen, vrcholí sklizeň. Přichází čas hodů a vinobraní

,

Až v druhé polovině září odstartoval dle astronomie podzim, říjen je prvním měsícem, který celý patří zimě. Stále se však skloňuje také jako babí léto, patří k té světlejší části roku. Před námi je říjen, který stejně jako září přináší hody, slavnosti posvícení, vinobraní a další gastronomické akce, nesčetné příležitosti, jak si plody dopřát všechny plody podzimu, jeho barvu, chutě a vůně.

Internet: Vinařskécentrum.cz, VínazMoravyVínazČech.cz, Kudyznudy.cz


Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *