Sobota 29. dubna v Zoo Praha patřila plameňákům. Není to však jenom plameňák růžový, v Troji žije i plameňák chilský a plameňák kubánský, právě kubánský přitom nosí růžovou v nejsytějších odstínech. Expozice Vodní svět a opičí ostrovy, kterou všechny tři druhy plameňáků obývají, nabídla na Den plameňáků pro návštěvníky komentované krmení a další doprovodný program. Ti, kteří včera do Zoo Praha dorazili v růžové, navíc dostali drobný dárek.
Růžová jako poznávací znamení
Může to být jen lehce narůžovělá barva, ale i sytě oranžová. Ať to bude jakýkoliv růžový odstín, vždy poukazuje na to, že jde o plameňáka. Plameňák růžový (Phoenicopterus roseus), který má největší plochu výskytu od jižní Asie přes Afriku až po jih Evropy, je zároveň s výškou 110 až 150 centimetrů a hmotností od 2 do 4 kilogramů největším z plameňáků.
Na rozdíl od plameňáka kubánského, který pochází z teplých krajin, je jeho příbuzný plameňák růžový odolnější vůči českému podnebí.
Růžovější než jiní, růžovější než jindy
I v našich podmínkách září plameňák kubánský (Phoenicopterus ruber ruber), někdy nazývaný také plameňák karibský nebo plameňák americký, sytě růžovým až načervenalým peřím. Má vybarvenou také horní polovinu zobáku a typicky rudé nohy. S výškou 120 až 140 centimetrů a hmotností 2,2 až 2,8 kilogramů patří k velkým druhů plameňáků./2/
Potrava plameňáka kubánského v přírodě je nejbohatší na korýše, kteří jako zdroj karotenů dávají plameňákům zbarvení. To se během evoluce dostalo až do genů těchto ptáků, a tak jsou růžoví bez ohledu na aktuální stravu. Nejrůžovější je právě plameňák kubánský.
V období námluv se navíc samci všech plameňáků vybarvují do tmavších odstínů, aby zaujali samice. Čím sytější plameňák, tím atraktivnější pro páření. Barva je pro samice signálem zdatnosti a odolnosti, zárukou silného potomstva.
Zpěváček pro dobrou náladu
Potěší svým veselým zpěvem i pestrým zbarvením
Když růžová bledne
Mláďata plameňáků růžová nejsou, mají šedobílé prachové peří. I dospělí ptáci v době, kdy se o potomky starají, blednou. Krmí je speciálním rosolovitým výměškem z volete. Předávají tím mladým část svého barviva, které jim pak chybí. Rodiče s ptáčaty doslova ztrácí barvu. Na vlastní barevné peří i velký zahnutý zobák, ve kterém plameňáci procezují z vody korýše a řasy, si ptáčata musejí počkat asi rok.
Vůbec první odchov plameňáka kubánského v Zoo Praha se podařil v roce 1996. Sameček s označením Praha 01 je dodnes součástí pražské skupiny plameňáků. Tak si každý návštěvník může ověřit, že i mláďata plameňáků se nakonec do typické růžové vybarví.
Zoo Praha je jedinou zoo v Česku, která chová tři druhy plameňáků. Plameňák kubánský září také v Zoo Ostrava. Největší kolonie plameňáků obývá Zoo Hluboká, jako erbovní zvíře si plameňáka zvolila Zoo Plzeň./5,6/
O ČLÁNKU: Září jako plamínky. Působivé plameňáky, kteří na konci dubna mají svůj den, si nespletete
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Září jako plamínky. Působivé plameňáky, kteří na konci dubna mají svůj den, si nespletete
Sobota 29. dubna v Zoo Praha patřila plameňákům. Není to však jenom plameňák růžový, v Troji žije i plameňák chilský a plameňák kubánský, právě kubánský přitom nosí růžovou v nejsytějších odstínech. Expozice Vodní svět a opičí ostrovy, kterou všechny tři druhy plameňáků obývají, nabídla na Den plameňáků pro návštěvníky komentované krmení a další doprovodný program. Ti, kteří včera do Zoo Praha dorazili v růžové, navíc dostali drobný dárek.
Internet: /1,2/ ZooPraha.cz, /3/ Rozhlas.cz, /4/ Zoo-Ostrava.cz, /5/ ZootierListe.de, /6/ Drbna.cz
Není modrá jako modrá…
Nemusí to být Britka, může být také z Francie, USA nebo Ruska.
Říše zvířat a rostlin
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit.
Čapí hnízda se pomalu plní
Nezbývá, než se těšit na první čápata…
Dejte zvířatům šanci
Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Narodil se císařským řezem, takže je to Císař. Miniprimát ze Zoo Olomouc se zatím drží máminy „sukně“
Malý vodní brouk porušuje fyzikální zákony. Nová studie objasňuje, jak to dělá
Bělouši na dánském dvoře mají český původ. Národní hřebčín Kladruby je sem poprvé poslal již před 30 lety
Vědecký pokrok pádí vpřed, příroda je stále neprobádaná. Zatím známe méně než 20 % rostlin a živočichů
Už to začalo. V zoo hlásí první přírůstky. Tyto jsou z Jihlavy, původně z Uruguaye
Pravděpodobnost, že by se americký lesňáček objevil na anglickém dvorku, je mizivá. A přece se stalo
Chcete víc?