Přeskočit na obsah

Ptáci zpěváci: Poznáte je všechny?

Hojně rozšířenými zástupci pěvců jsou i kosi, drozdi nebo menší pěnkavy. Vzácnější a méně nápadní jsou pak menší pěvci jako pěnice černohlavá (černohlávek), budníček menší, rehek domácí, střízlík obecný aj. Zapomenout nesmíme ani na slavíky nebo skřivany s jejich libozvučnými ptačími písněmi. A pak je tu třeba i drsný zpěv krákajícího rákosníka velkého. Poznáte všechny tyto pěvce?

Jaké je jméno pěvce na fotografii?

#1. O jakého ptáčka jde?

Jak napovídá černá hlavička, toto je pěnice černohlavá. Říká se jí také černohlávek.

#2. O jakého ptáčka jde?

Toto je rehek domácí, zvaný kominíček nebo čermáček.

Finish

Results

Povedlo se!

Ne, zpěváčci s vámi (zatím) neladí.

Malí velcí zpěváci

I malí ptáčci dokážou vyloudit fascinující zvuky. Příkladem za všechny je rehek domácí, lidově zvaný kominíček nebo čermáček. Druh má sedm poddruhů, které se od sebe odlišují zbarvením. Přesto se dá rehek domácí od ostatních ptáků relativně snadno odlišit prostřednictvím nápadného, výrazně zářivého ocasu, kterým ptáček neustále kmitá. Samička a mladí samečci jsou téměř šediví. Starší samečky rehka zdobí černé, místy popelavé peří a bílá skvrna na křídle, která se zvětšuje z věkem.

Rehek si pro zpívání vybírá vyvýšená místa, typicky střechy a komíny, odtud se mu také říká kominíček. Ptáček o něco menší než vrabec svůj kratičký melodický zpěv kombinuje se švitořením, vrzáním a chřestěním. Neméně zajímavé zvuky však nabízejí i další ptačí zpěváčci, mj. pěnice černohlavá (černohlávek), budníček menší,  střízlík obecný. Z větších je to třeba pěnkava obecná, slavík, skřivan, drozd aj.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Ptáci zpěváci: Poznáte je?

,

Přestože jsou pěvci obecně z těch menších ptáků, ti nejznámější a nejrozšířenější zpěvný ptáci Česka rozhodně nejsou úplně malí. Příkladem je kos černý, také drozd zpěvný nebo špaček obecný, kteří mají zhruba stejnou velikost. Zpívají-li, pohled na ně je vždy okouzlující, uchu většinou lahodí i jejich zpěv. Výjimkou, která potvrzuje pravidlo, je zmiňovaný špaček.

Internet: Rozhlas.cz, Agrobiologie.cz, Birdlife.cz

Literatura

  1. Goodfellow, P.: Ptáci střední Evropy. Praha: Slovart, 2018. ISBN: 978-80-7529-734-1
  2. Schmolz, M.: Radost z pozorování ptáků ve městě a okolí. Praha: Grada, 2021. ISBN: 978-80-271-3011-5
  3. Atlas ptáků. Praha: Bookmedia, 2019. ISBN: 978-80-88213-71-0
Hadilov písař

Mohl by vás zajímat také článek:

Hadilov písař: Zabiják se smyslem pro rodinu

Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *